Pozdně barokní výklenková kaplička na nízkém soklu v mírném svahu při silnici na okraji obce. Zděná, obdélná s mohutným výklenkem, zakončená sedlovou stříškou s křížkem. Bez datace; z doby kolem roku 1800. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 08/2022
Dunajovice jsou obec, která se nachází v okrese Jindřichův Hradec, asi 7 km severozápadně od města Třeboně. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1376; je však značně starší, jak ukazují nálezy popelnicových nádob na polích "Hrance" severně od Dunajovické hory. Kromě zmíněné výklenkové kaple je zde z pamětihodností ještě na návsi kaple Zvěstování Panny Marie z roku 1906 a za obcí směrem na Lišov křížová cesta s kaplí sv. Kříže na poutním místě na Dunajovické hoře, zbudovaná v roce 1885. Prochází jí hranice CHKO Třeboňsko (od roku 1977 zapsána ve světovém dědictví UNESCO). Autobusové spojení má obec s Lišovem a Třeboní. Prochází jí zelená a žlutá turistická stezka a cyklotrasa č. 122 a 1105.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 30.8. 2022
popis

Pozdně barokní výklenková kaple pochází z doby kolem roku 1800. Je to zděná stavba obdélného půdorysu na nízkém soklu, jejíž průčelní východní strana má téměř na celou výšku kaple segmentově zaklenutou niku, chráněnou dřevěnou mříží. Po stranách niky jsou štukové střapce. Nad ní trojúhelný štít oddělený mohutnou bohatě profilovanou římsou, prohnutou do tvaru zaklenutí niky. V nice bývala polychromovaná socha sv. Jana Nepomuckého, dnes chybějící. V současnosti jsou v ní velký a malý prostý kříž s korpusem ukřižovaného Ježíše Krista, soška Panny Marie a květinová výzdoba. Kratší strany na nárožích s lizénami, na nich ve štuku kruhy. Krytá je taškovou sedlovou stříškou zakončenou křížkem. Památkově chráněná od 3. 5. 1958.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 30.8. 2022

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Dunajovice

Místa v okolí

 boží muka
 kaple
 kaple Panny Marie
 rybník Rožmberk
 Lomnice nad Lužnicí
 městské opevnění
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Jiljí
 Třeboň
 mariánský sloup
 radnice
 dům U koníčka
 kostel sv. Václava
 pivovar
 vodárenská věž
 Provod, Prochod
 Zvíkov u Lišova
 Fuglhaus
 Libníč
 kamenná boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Lustenek
 výklenková kaplička
 kostel sv. Víta
 Švamberk
 Ledenice
 Purkmistrovský dům
 Rudolfov
 Jemčina
 Horusický rybník
 boží muka
 Orty
 Hamr
 Hluboká u Borovan
 radnice
 pranýř
 Borovany
 židovský hřbitov
 Radonice
 Hvozdno
 socha Immaculaty
 výklenková kaple
 Doubravice
 výklenková kaple
 kovárna
 rozcestník
Základní informace místa
ID místa: 16633
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama