Kaple obdélného půdorysu s oblým zakončením na návsi. V průčelí hranolová věž s předsazeným vstupním portálem. Krytá sedlovou taškovou střechou; věž oplechovanou jehlancovou střechou na vrcholu s makovicí a křížem.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 08/2022
Přeseka je vesnice, část města Třeboně v okrese Jindřichův Hradec. Nachází se asi 5 km na severozápad od města. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1371. Kromě zmiňované kaple stojí hned vedle v parčíku pomník obětem 1. světové války a blízko vesnice je známé třeboňské poutní místo na Dunajovické hoře s křížovou cestou a kaplí sv. Kříže. Vsí protéká od Třeboně k Ponědraži Zlatá stoka a v severní části jejího katastrálního území leží přírodní rezervace Olšina u Přeseky a zasahuje do něho část národní přírodní rezervace Malý a Velký Tisý. Autobusové spojení má s městem Třeboní a Lišovem. Prochází jí cyklotrasa č. 1034, GW Rožmberského dědictví.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 31.8. 2022
popis

Kaple byla postavena v roce 1817 za rychtáře Víta Balochy. V roce 1840 byla prodloužena. Vysvěcena byla v září 1873 třeboňským děkanem Františkem Touškem a v kapli byla poprvé sloužena mše. Svěcení byl přítomen i c. k. okresní hejtman. Je to kaple obdélného půdorysu na nízkém soklu s oblým zakončením - apsidou; na bočních stranách je dvojice obdélných půlkruhově zakončených oken se štukovým rámem v oblouku, uzavřených členěným dřevěným zaskleným rámem. Je kryta taškovou sedlovou střechou, v zakončení půlkuželovou. Ve vstupním průčelí stojí hranolová věž s předsazeným půlkruhově zakončeným vstupem s trojúhelným štítem na profilované římse, se sedlovou oplechovanou stříškou s křížkem s paprsky. Vstup do kaple je uzavřen pravoúhlými dvoudílnými dveřmi; v půlkruhu dřevěným proskleným rámem. Horní patro věže - zvonice - je do tří stran (kromě strany lodi kaple) otevřené rovněž půlkruhově zakončenými okny se štukovým rámem…  číst dále

Wikipedie; Jaroslav Špiroch., 31.8. 2022

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Přeseka

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16636
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 31.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama