hrad Starý zámok

kostel Nanebevzetí Panny Marie, městský hrad, Banská Štiavnica
Městský hrad zvaný Starý zámok, prvně zmiňovaný v r. 1486, vznik přestavbou opevněného kostela Nanebevzetí Panny Marie z 13. stol. Koncem 15. stol. a v 16. stol. probíhala velkolepá přestavba. Po ztrátě vojenské hodnoty byla fortifikace částečně zlikvidována. V současnosti hrad slouží jako muzeum.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2017
Městský hrad zvaný Starý zámok (slovem zámok je ve slovenském prostředí v odborné literatuře označován zachovalý a upravený hrad užívaný až do nedávna [zřejmě vlivem působení češtiny v obdobý společného státu se mezi českou ale i slovenskou laickou veřejností rozšířil názor že slovenské slovo ,,zámok" je synonymem pro české slova ,,zámek" ]). je zachovalý hradní komplex nacházející se na středním Slovensku v centru města Banská Štiavnica nad náměstím sv. Trojice a Radničním náměstím na úpatí vrchu Paradajs ve výši 630 m. Dnes hrad slouží jako muzeum (součást Slovenského banského múzea). Vstup do areálu je zpoplatněn a je možné jej projít individuálně nebo s průvodcem. Komentovaná prohlídka probíhá vždy každou celou hodinu. Zajímavé jsou viditelné pilíře zakomponované ve vnějších stěnách hlavní budovy hradu, které byly dříve vnějšími pilíři podpírajícími loď kostela, jež byla dnešním vnitřním nádvořím. K návštěvě města je vhodné si udělat více času, ne náhodou je totiž jeho historická část s množstvím hodnotných památek zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Město patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším na Slovensku. Další, avšak méně zachovalý, městský hrad se nachází také v Banské Bystrici.
Luděk Vláčil, 30.6. 2017
historie

Městský hrad zvaný Starý zámok vznikl jako první fáze fortifikačního zabezpečení významného báňského města přestavbou opevněného kostela Nanebevzetí Panny Marie, jenž zde stál již ve 13. století. Počátky jeho opevnění lze hledat nejdříve ve 14. století. Opevnění zprvu nejspíše tvořil jen příkop a dřevěná palisáda. Svým charakterem opevněného kostela patřil k fenoménu několika měst obdobného rázu této rudné oblasti. I přes to, že kostel se hřbitovem chránilo opevnění, byl v roce 1442 při útoku Šimona Razgonyiho vypálen. K útoku došlo v důsledku náklonnosti měšťanů k Ladislavu Pohrobkovi, zatímco jágerský biskup byl přívržencem Jagellonců. Další pohromou bylo zemětřesení v roce 1443. V roce 1486 se opevnění poprvé uvádí jako hrad. Ten měl být tvořen již kamennou hradbou, jejíž součástí byla i masivní branská věž, kterou se původně do areálu vstupovalo. Vjezd s padací mříží a svoditým mostem sloužil však jen krátce. Nedlouho po…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: M. Plaček, M. Bóna, Encyklopedie Slovenských Hradů, Libri, Praha, 2007., Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku 1983 Štefan Pisoň, Osveta a další, 10.6. 2017

Půdorys místa


© sken z knihy: M. Plaček, M. Bóna, Encyklopedie Slovenských Hradů, Libri, Praha, 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Banskobystrický,  Banská Štiavnica  ( BS ),

Místa v okolí

 radnice
 Joergesův dům
 Hellenbachův dům
 židovský hřbitov
 Nový zámok
 Glanzenberg
 sýpka
 Svätý Anton
 Sitno
 Sitno
 Žarnovica
 Šášov
 Žiar nad Hronom
 Revište
 Ostrá Lúka
 evangelický kostel
 Vartovka
Základní informace místa
ID místa: 13432
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama