Zaniklá středověká tvrz (i s vesnicí) poprvé zmiňována r. 1263. Posledním držitelem byl Mikuláš Stoupenský z Houžné (1519). V r. 1523 získává Houžnou město Budějovice od jeho dědiců jako náhradu za dluh. Tvrz pozbyla rezidenční funkci a byla přestavěna městem na obydlí baštýře. Vesnice zanikla.
Hlavní obrázek místa
rybářská bašta, postavená na místě bývalé tvrze (od severovýchodu)
© Marcela Váňová 01/2021
Zaniklá středověká ves Houžná (první zmínka již v r. 1263) stávala severně od Haklových Dvorů (součást města Českých Budějovic). Stávala v místě nynějších rybníků Houženského a Starohaklovského, po získání vesnice, pivovaru a tvrze v r. 1523 vybudovaných městem Budějovice. Mezi nimi zůstalo jen obydlí baštýře (na místě bývalé tvrze) a panský dvůr (Houženský či Nový) z let 1710-1723.
Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Veduta2008, Jaroslav Špiroch, 20.12. 2020
historie

První šlechtici připomínaní zde jsou v r. 1263 Aleš a Psid z Houžné. Koncem 14. století zde sídlí Vintíř a začátkem 15. století Mikuláš a Přibík z Houžné. Posledně jmenovaný studoval na pražské univerzitě, odkud mu hrozilo vyloučení, neboť četl Viklefovy spisy (1410). Po polovině 15. století se na houženské tvrzi usadil Mikuláš Víta ze Rzavého, v šedesátých letech byli držiteli Puklicové ze Vztuh (Ondřej Puklice ze Vztuh - v radě města Budějovic v letech 1438-1467, opakovaně i jako purkmistr, věrný stoupenec krále Jiřího z Poděbrad - při jeho obhajobě v r. 1467 zavražděn za vzpoury německých konšelů) a asi od r. 1468 Petr Stupenský. Po něm zdědil tento majetek jeho syn Mikuláš Stupenský z Houžné, uváděný ještě v r. 1519. Od Mikulášových dědiců získalo Houžnou v r. 1523 město Budějovice jako náhradu za dluh. Stála tady malá vesnice, pivovar a také tvrz. Ta pozbyla svou původní funkci jako rezidence…  číst dále

Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Veduta2008, Encyklopedie města Č.B., Jaroslav Špiroch, 20.12. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

 Doubíčko
 Staré Machovice
 Vildštejn
 Machovice
 kostel sv. Vojtěcha
 dvůr Vondrov
 Ohrada
 ZOO Ohrada
 Přední vodní mlýn
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Masné krámy
 Solní brána
 biskupská rezidence
 Černá věž
 Zlatý most
 kostel sv. Rodiny
 Hluboká nad Vltavou
 Suchá
 židovský hřbitov
 Orty
 návesní kaple
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Červený dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Čakovec
 kaplička sv. Anny
 kostel sv. Linharta
 dvůr Koroseky
 Habří
 Habří
 Poříčí
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Víta
 kaple Panny Marie
 kaplička Panny Marie
 Boršov
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 kamenná boží muka
 Lustenek
 Kluk
 Doubravice
 boží muka
 Hradec u Dobřejovic
 Libníč
 Holašovice - VPR
 Maškovec
 Kubatův pomník
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 Sedlec
 Karlův hrádek
 boží muka
 Dívčí Kámen
 Plavnice
 Třísov
 hradiště Záluží
 Třísovská lípa
 Chlum
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Rozálie
 Poděhusy
 kostel sv. Martina
 Bartochov
 Provod, Prochod
 Štěkře
 Libív
 boží muka
 archeopark Netolice
 Komařice
 Rábín
 Kleť
 Švamberk
 Trocnov
 Ostrolovský Újezd
 Újezdec
Základní informace místa
ID místa: 15437
Typ místa: tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama