Karviná - Doly

Starý dvůr, starý zámek
Dnes zaniklý zámek vznikl přestavbou starší tvrze na přelomu 17.–18. stol. Po r. 1945 byl zámek zkonfiskován, sloužil různým úřadům, ale jeho stavební stav se vlivem poddolování zhoršoval a musel být v 50. letech 20. století zbořen.
Hlavní obrázek místa
zámek od severovýchodu
© SOkA Karviná
Klasicistní zámek v bývalém městečku Karviná, dnes vlastně v místní části nové Karviné - Dolech. Bohužel, musíme o něm mluvit již v minulém čísle, byl v 50. letech 20. století bez jediného pozůstatku zbořen stejně jako většina původného města Karviné, které muselo ustoupit těžbě uhlí. Po zániku převzalo název Karviná sousední město Fryštát. Zámek stával v centru původní obce v sousedství dnes také zaniklých objektů pivovaru, hotelu Unger (Baník) a nového kostela. K místu původního zámku je třeba odbočit z hlavní silnice z Karviné do Ostravy na první odbočce za nadjezdem silnice nad tělesem bývalé Košicko-bohumínské dráhy. Zámek stál na levé straně této silnice, před místem, kde pokračuje těleso dnešní důlní železnice. Místo zámku je o 15 m níž od původního terénu a navíc až sem sahá skládka teplárny a důlní odkaliště.
Jan P. Štěpánek podle Zaniklé hrady, zámky a tvrze na Moravě a ve Slezsku (F. Musil, M. Plaček), 20.2. 2005
historie

Historie karvinského zámku a panství

V roce 1419 získal Karvinou od těšínského knížete Boleslava I. jako léno Mikuláš Stopák z Dolního pocházejícího ze slezského rodu Kičků. Ten začal používat přídomek Karvínský z Karviné. Je považován za zakladatele tvrze poprvé doložené roku 1461. Poté Karviná přešla do rukou Laryšů ze Lhoty, kteří jí už v poněmčení Larischové drželi až do roku 1848. Právě zde na vrchu Čechovice nedaleko Karviné objevil Jan Erdman Florián Larisch v roce 1776 uhlí, což dalo základ zrodu proslulé uhlobaronské dynastie. V roce 1790 si vzal poslední příslušnici rodu Mönnich a tak rod přidal ke svému jménu i přídomek Mönnich. Někdy na přelomu 17. stol. byla tvrz rozšířena v barokní zámek a na konci 18. stol. přestavěn pod vlivem klasicismu. Toto nevelké sídlo však brzy přestalo rodu vyhovovat a po roce 1800 ztratil na významu.přestěhováním Larischů na Fryštát. Definitivně ztratil funkci po výstavbě nedalekého zámku Solca v roce 1873. Od té doby sloužil…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle Zaniklé hrady, zámky a tvrze na Moravě a ve Slezsku (F. Musil, M. Plaček), 3.3. 2005

Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Karviná-Doly

Místa v okolí

 Solca
 kaple sv. Barbory
 Doubrava
 Stonava
 kaple sv. Anny
 Fryštát
 Janečkův mlýn
 kašna
 radnice
 kostel sv. Marka
 Stonava
 Ráj
 Horní Suchá
 Prostřední Suchá
 Orlová
 Dolní Suchá
 vodárenská věž
 Závada
 Životice
 Pomník sv. Václava
 Dolní Marklovice
 Dolní Marklovice
 kostel sv. Anny
 Prstná
 Šumbark
 Kotulova dřevěnka
 Dolní Lutyně
 Podobora
 Rybí dům
 evangelický kostel
 Kostelec
 kostel sv. Vavřince
 Chotěbuz
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Markéty
 Jaškovská krčma
 Stanislavice
 Těrlicko
 kostel sv. Anny
 Horní Bludovice
 Šenov
 socha sv. Floriána
 Hradiště
 fara
 kostel Panny Marie
 školní budova
 Rychvald
 židovský hřbitov
 důl Michal
 kostel Všech Svatých
 Pitrov
 Žermanický lom
 Bartovice
 Radvanice
 Radvanický pivovar
 Dolní Soběšovice
 vodárenská věž
 ZOO Ostrava
 důl Michálka
 Horní Soběšovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Brandýs
 Těšín
 Těšín
 halda Ema
 Důl Heřmanice
 městské hradby
 synagoga
 důl Neumann
 důl Ema a Lucie
 studna tří bratří
 důl Prokop
 Důl Petr Bezruč
 radnice
 Třanovice
 kostel sv. Kříže
 Městská střelnice
 Horní Žukov
 vodárna na Hladnově
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 důl Trojice
 Dolní Domaslavice
 Slezskoostravský hrad
 větrný důl Vrbice
 kaple na Zámostí
 kostel sv. Stanislava
 radnice
 důl Josef
 kříž na Vidíkově
 Sýkorův most
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Lom - Mořské oko
 důl Alexandr
 Rovninské balvany
 sloup Panny Marie
 socha sv. Floriána
 Kunčičky
 Areál MINIUNI
 stará radnice
 nová radnice
 Kocurovice
 hotel Imperial
 Bohumín
 Horní Domaslavice
 strážní věž
 Chałupki
 dvůr Paseky
 Vělopolí
 kostel Všech svatých
 Bruzovice
 kaple sv. Kříže
 Vratimov
 Ropice
 Vratimov
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Kříže
 Řepiště
 Konská
 kaple Panny Marie
 Lískovec u Frýdku
 Panský pivovar
 socha sv. Floriána
 Paskov
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 2322
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama