Barokní kamenná socha sv. Jana Nepomuckého ze 30.- 40. let 18. stol. Patrně z dílny rodiny Weissmannů. Jedna ze souboru 3 soch na tzv. dolním předměstí. Před r. 1978 přesunuta na deponii v rámci asanace Frýdku. V 90. l. vyzvednuta a zrestaurována V. Kocychem. Dnes umístěna druhotně před farou.
Hlavní obrázek místa
sv. Jan Nepomucký druhotně umístěný před frýdecký farní úřad
© Jan P. Štěpánek 2015

Graficke pismenko Kamenná socha sv. Jana Nepomuckého umístěná druhotně před vstupem do sídla frýdecké římskokatolické farnosti, bývalém exercičním domě, ve Frýdku-Místku na Mariánském námětí. Jde o jednu ze souboru tří barokních kamenných skulptur nacházejících se původně na bývalém dolním, Lískoveckém předměstí historického jádra města Frýdku. Zástavba tzv. dolního předměstí se zformovala v pozdním středověku až raném novověku kolem cesty pokračující od městské dolní (Lískovecké, Leskovecké) brány až ke křižovatce cest na západ do Místku a na sever do Lískovce. Tato cesta, vytvářející nástupní koridor ...
Jan P. Štěpánek, David Byn, 1.7. 2020

  historie

  Samotná socha sv. Jana Nepomuckého vznikla neznámo kdy. Předpokládá se vznik ve 30. - 40. letech 18. století opět v dílně rodu Weissmannů. Původně stávala na křížení ulice Hluboké (dolní část zcela zanikla), U tří prutků (Drei Pruttek Strasse, dnes Revoluční avšak pouze krátký úsek sleduje původní trasu) a Mariánské (ta zanikla zcela), která obloukem stoupala k návrší s kostelem a dále směřovala k

  Jan P. Štěpánek s podekováním Tomáši Kocychovi, 1.7. 2020


  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole, se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamn sdlen

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Frýdek