Ostrožna s jádrem středověkého města byla ohrazena zřejmě v polovině 13. století s návazností na hrad. Velké přestavby hradeb proběhly na přelomu 13. a 14. století, na počátku 15. století a za Jiřího z Poděbrad. V 19. století většina hradeb zbořena.
Hlavní obrázek místa
Kněžská brána od východu (z města)
© Ivan Grisa, 12/2004
Nejrozsáhlejší pásmo zachovaných hradeb se nachází na západní hraně ostrožny nad Nákladní ulicí. Převážně se jedná o parkánovou zeď a bašty z 60. let 15. století. Starší jsou obě zachované brány: Kněžská u mariánského kostela a Libočanská v ulici Branka. Po hradbách vedou stezky pro pěší s možností posezení na lavičkách.
Ivan Grisa, 16.11. 2008
historie

Městské hradby v Žatci

Nejstarší středověké opevnění města vzniklo kolem poloviny 13. století. Dochovaly se z něj nečetné zbytky, převážně ve sklepích domů. Na přelomu 13. a 14. století byla postavena nová hlavní hradba s hranolovými věžemi a dvěma branami (Pražská na jihu, Kněžská na severozápadě) a dvěma fortnami (Libočanská na západě, Mlynářská na východě) rovněž ve formě průchozích hranolových věží. Od druhé poloviny 14. století se hradby zesilovaly parkánovou zdí a dalšími prvky (zejména Pražská brána: barbakán a boční bašty), lehkým opevněním byla opatřena i předměstí. Poslední velkou úpravou prošly hradby po husitských válkách. Tehdy se těžiště obrany přeneslo na parkánovou hradbu s mohutnými baštami, dále zesílila obrana na jižní straně města. Od 16. století význam hradeb upadal, po třicetileté válce začaly být začleňovány do sousedních domů. Na počátku 19. století zanikly Pražská brána a Mlynářská fortna, později byla zbořena Nová věž…  číst dále

Ivan Grisa, dle Žatec, Historie/Kultura/Lidé, 2004, 16.11. 2008

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Žatec

Místa v okolí

 synagoga
 kostel sv. Václava
 silniční most
 Chmelový maják
 kostel sv. Jakuba
 Dreherův pivovar
 evangelický kostel
 Stará papírna
 židovský hřbitov
 Libočany
 kostel sv. Václava
 Žiželice
 Staňkovice
 Rybňany
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Milošice
 Dobříčany
 kostel sv. Vavřince
 Stekník
 kostel sv. Václava
 Milčeves
 Milčeves
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Dreherův pivovar
 Měcholupy
 kaple sv. Anny
 Strkovice
 Kličín
 železniční most
 Velemyšleves
 kaple sv. Antonína
 menhir Zakletý mnich
 Líčkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Libořice
 Bitozeves
 Vičice
 železniční most
 Škrle
 kostel sv. Kateřiny
 Mradice
 Tuchořice
 Želeč
 kostel sv. Prokopa
 Travertinová kupa
 Bílence
 synagoga
 Blažim
 Lipno
 Kaštice
 Drahúš
 kaple
 Dolánky
 Rubín
 Třeskonice
 kaple sv. Václava
 Libědice
 radnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 stará radnice
 Postoloprty
 nová radnice
 pivovar
 silniční most
 kostel sv. Matouše
 židovské ghetto
 Přečaply
 kostel sv. Marka
 Široké Třebčice
 zavlažovací nádrž
 židovské ghetto
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Hradiště
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Anny
 Údlice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Poláky
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jakuba
 Veliká Ves
 Pětipsy
 kostel sv. Václava
 Hradiště
 sýpka
 kostel sv. Matouše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 archeologický skanzen
 pivovar
 Hřivice
 Nový hrad
 Krásný Dvůr
 Roviny, Na Rovinách
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla
 Hlubany
 Pravda
 kostel sv. Víta
 Buškovice
 Písečný vrch
 Domoušice
 Brody
 fara
 kostel sv. Martina
 Džbán
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Ferdinanda
 hradiště u Černovic
Základní informace místa
ID místa: 7025
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama