Protáhle osmiboká, v interiéru oválná barokní kaple postavena v Kličíně mezi lety 1734 až 38 zednickým mistrem J. Löfflerem z Klášterce, o sto let později na západní straně doplněna klasicistní hranolová věž, dnes zchátralá. V průčelí věže v nice socha sv. Jana Nepomuckého od J. A. Dietze.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 12/2014
Kličín je malá obec jihozápadně od Žatce, poprvé písemně doložená roku 1436, patřící mladoboleslavskému kostelu. Od roku 1534 část vsi patřila městu Žatec. V původně české vsi došlo v pobělohorské době k výměně obyvatelstva za katolíky z německých zemí, jejichž potomci pak byli nuceni odejít po II. světové válce. Dnes je proto Kličín typickou chalupářskou vesnicí a trvale obydleny jsou pouze dva domy. Stavba kaple sv. Jana Nepomuckého byla zahájena na náklad místních obyvatel a blíže nejmenovaných dobrodinců. Stavbu prováděl zednický mistr J. Löffler z Klášterce a dokončena byla roku 1738. Později, po poškození požárem roku 1846, byla v následujících dvou letech doplněna na západní straně klasicistní hranolovou věží. Těleso vlastní kaple je protáhlý osmistěn. Fasáda je členěna pilastry a lizenami, v západních zkosených stěnách jsou niky, ve kterých byly původně osazeny sochy, Nad vstupem byla socha sv. Jana Nepomuckého, kterou v dílně Jana Adama Dietze objednala majitelka panství hraběnka Thunová – po přistavění věže byla socha přenesena do niky v patře jejího vstupního průčelí. Interiér je oválný, zaklenutý plackou s lunetami, stěny jsou členěny pilastry, pravoúhlými výklenky a polokruhovými nikami. Kaple dlouhodobě chátrá, do nedávného zajištění a osazení nových dveří byla volně přístupná.
Prudký Martin podle E. Poche - Umělecké památky Čech,, 17.12. 2014
Ústecký kraj,  Louny  (LN), Kličín

Místa v okolí

 Kličín
 kostel sv. Kateřiny
 Kaštice
 kaple
 židovský hřbitov
 Dolánky
 Milčeves
 Rubín
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Milčeves
 Široké Třebčice
 Milošice
 židovské ghetto
 kaple sv. Anny
 Libořice
 zavlažovací nádrž
 Libědice
 kostel sv. Víta
 železniční most
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 Veliká Ves
 Libočany
 Dreherův pivovar
 Měcholupy
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Stará papírna
 Chmelový maják
 kostel sv. Václava
 Dreherův pivovar
 Krásný Dvůr
 městské hradby
 silniční most
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 železniční most
 Hlubany
 Pětipsy
 Vičice
 Buškovice
 Poláky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Želeč
 Doupovská dráha
 Brody
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Martina
 Žiželice
 radnice
 Vilémov
 kostel sv. Vavřince
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Dobříčany
 Rybňany
 Staňkovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Líčkov
 Radonice
 radnice
 kostel sv. Vojtěcha
 Stekník
 povodňový památník
 kostel sv. Barbory
 morový sloup
 maloměstské domy
 Mašťov
 Kozí hrady, Kozihrady
 Schillerova rozhledna
 Nepomyšl
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 Rokle
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Václava
 Vrbice
 kostel sv. Martina
 menhir Zakletý mnich
 Velemyšleves
 kaple sv. Anny
 Strkovice
 kaple sv. Antonína
 Třeskonice
 Škrle
 Tuchořice
 Bílence
 kostel sv. Vavřince
 Kamenný Chlum
 synagoga
 Křečov
 Dub
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla
 Bystřický můstek
 židovský hřbitov
 Vidhostice
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 dům č. p. 78
 socha sv. Šebestiána
 katovna
 Katova ulička
 Kadaň
 Šlikovský dům
 stará synagoga
 Bitozeves
 radnice
 dům č. p. 7
 Ptačí domky
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 křížová cesta
 smírčí kříže
 kostel Všech svatých
 Lina
 kostel sv. Markéty
 Skytaly
 Mlýnce
 kostel sv. Prokopa
 Blažim
 Vochlice
 mariánský sloup
 Valeč
Základní informace místa
ID místa: 11964
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.12.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama