Sloup neznámého autora z roku 1694, fundátorem pravd. Bartoloměj sv. pán Eck. Restaurován r. 2009. Korunovaná socha P. Marie s žezlem v pravé a Ježíškem na levé ruce stojí na korintské hlavici válcového sloupu, ten je postaven na hranolovém soklu s rytým nápisem a dvoustupňové schodišťové podestě.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Zany Komárek 4. 8. 2012
Sloup se sochou Panny Marie s Ježíškem z okrového pískovce stojí jižně od kostela sv. Martina. Soklová část o celkové výšce cca 12 m je složená z čtvercové dvoustupňové podesty, na níž stojí hranolový sokl s rytým nápisem na čelní straně. Zkratkový nápis v 9 řádcích A. M. D. G./ et / B. V. M. H. / F. F. / P. D. B. D. E. / et / P. B. D. M. D. E. / ANNO / MDCXCIV interpretují autoři nejnovější publikace o mariánských sloupech jako „Ad Maiorem Dei Gloriam et Beatae Virginis Mariae Honorem. Fieri Fecerunt. P. Dominus Bartholomaeus De Eck et P. B. D. M. De Eck. Anno MDCXCIV. Na soklu stojí hladký válcový sloup zakončený korintskou hlavicí se stopami po odstraněné kovové lucerně na dříku. Socha světice o rozměrech cca 120 x 60 x 45 cm je oděna v bohatě řaseném oděvu, na hlavě mírně otočené vlevo má korunu zakončenou pozlaceným kovovým jablkem s křížkem. V pravé ruce svěšené podél boku a mírně pokrčené v lokti drží kovové pozlacené žezlo, na levé ruce nese Ježíška. Ten se jí svou pravou rukou přidržuje kolem krku, v levé ruce drží pískovcové jablko zakončené kovovým pozlaceným křížkem.
Zany, podle Adamcová, Kateřina et al.: Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Ústeckém kraji, Národní památkový ústav, Praha 2012, 6.8. 2012
historie

Sloup se sochou Panny Marie byl v severní části soběsucké návsi postaven roku 1694. Jeho autora neznáme, podle ne zcela jasného nápisu na podstavci sloupu je možné usuzovat, že fundátorem byl majitel části soběsuckého zboží Bartoloměj svobodný pán Eck. Podle soupisu soch soběsucké farnosti z roku 1836 byl tehdy sloup v dobrém stavu a péči o něj převzala soběsucká obec. Po zániku obce převzala péči o sloup obec Chbany, jejíž součástí se bývalé Soběsuky staly. Na počátku 21. století již byla památka ve špatném stavu – značně znečištěný kámen porostlý mechy a lišejníky měl zkorodovaný povrch, mírný náklon k západu naznačoval jistou nestabilitu. Sloup byl ve spodní části prasklý, kovové části chyběly. Roku 2009 byla socha rozebrána a v pražském ateliéru Akademie výtvarných umění pod vedením profesora Petra Siegla restaurována. Během restaurování byl pískovcový kámen zbaven nečistot a konzervován, opraveny trhliny, doplněny chybějící…  číst dále

Zany, podle Adamcová, Kateřina et al.: Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Ústeckém kraji, Národní památkový ústav, Praha 2012, 6.8. 2012

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Soběsuky

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 železniční most
 Vičice
 židovský hřbitov
 Libědice
 kostel sv. Víta
 Poláky
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Libočany
 Pětipsy
 Kličín
 zavlažovací nádrž
 kostel sv. Kateřiny
 Dreherův pivovar
 židovský hřbitov
 silniční most
 židovské ghetto
 Široké Třebčice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Žiželice
 městské hradby
 Doupovská dráha
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 synagoga
 Stará papírna
 Chmelový maják
 kostel sv. Václava
 Rokle
 kostel sv. Jakuba
 Kaštice
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 Bílence
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Údlice
 Vilémov
 kaple
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Škrle
 Milčeves
 židovský hřbitov
 Milčeves
 Milošice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Dolánky
 Rubín
 Velemyšleves
 Staňkovice
 Bystřický můstek
 kaple sv. Antonína
 katovna
 kostel sv. Martina
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 dům č. p. 78
 stará synagoga
 socha sv. Šebestiána
 Krásný Dvůr
 radnice
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 Radonice
 Ahníkov
 Kadaň
 Ptačí domky
 kostel sv. Štěpána
 městské opevnění
 křížová cesta
 Vintířov
 Vintířov
 železniční most
 kostel sv. Markéty
 Dreherův pivovar
 smírčí kříže
 Libořice
 Měcholupy
 Rybňany
 kostel sv. Barbory
 Skřivánčí vrch
 kaple sv. Václava
 hradiště u Černovic
 Brody
 Kamencové jezero
 Úhošť
 kostel sv. Marka
 židovský hřbitov
 Dobříčany
 Hlubany
 Buškovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Mašťov
 maloměstské domy
 Stekník
 židovský hřbitov
 Bergrutsch
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Prokopa
 Želeč
 Blažim
 kostel sv. Vavřince
 Hasištejn
 Maják
 kostel sv. Jiří
 Líčkov
 Nepomyšl
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 pivovar
Základní informace místa
ID místa: 10926
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama