Sloup neznámého autora z roku 1694, fundátorem pravd. Bartoloměj sv. pán Eck. Restaurován r. 2009. Korunovaná socha P. Marie s žezlem v pravé a Ježíškem na levé ruce stojí na korintské hlavici válcového sloupu, ten je postaven na hranolovém soklu s rytým nápisem a dvoustupňové schodišťové podestě.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Zany Komárek 4. 8. 2012
Sloup se sochou Panny Marie s Ježíškem z okrového pískovce stojí jižně od kostela sv. Martina. Soklová část o celkové výšce cca 12 m je složená z čtvercové dvoustupňové podesty, na níž stojí hranolový sokl s rytým nápisem na čelní straně. Zkratkový nápis v 9 řádcích A. M. D. G./ et / B. V. M. H. / F. F. / P. D. B. D. E. / et / P. B. D. M. D. E. / ANNO / MDCXCIV interpretují autoři nejnovější publikace o mariánských sloupech jako „Ad Maiorem Dei Gloriam et Beatae Virginis Mariae Honorem. Fieri Fecerunt. P. Dominus Bartholomaeus De Eck et P. B. D. M. De Eck. Anno MDCXCIV. Na soklu stojí hladký válcový sloup zakončený korintskou hlavicí se stopami po odstraněné kovové lucerně na dříku. Socha světice o rozměrech cca 120 x 60 x 45 cm je oděna v bohatě řaseném oděvu, na hlavě mírně otočené vlevo má korunu zakončenou pozlaceným kovovým jablkem s křížkem. V pravé ruce svěšené podél boku a mírně pokrčené v lokti drží kovové pozlacené žezlo, na levé ruce nese Ježíška. Ten se jí svou pravou rukou přidržuje kolem krku, v levé ruce drží pískovcové jablko zakončené kovovým pozlaceným křížkem.
Zany, podle Adamcová, Kateřina et al.: Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Ústeckém kraji, Národní památkový ústav, Praha 2012, 6.8. 2012
historie

Sloup se sochou Panny Marie byl v severní části soběsucké návsi postaven roku 1694. Jeho autora neznáme, podle ne zcela jasného nápisu na podstavci sloupu je možné usuzovat, že fundátorem byl majitel části soběsuckého zboží Bartoloměj svobodný pán Eck. Podle soupisu soch soběsucké farnosti z roku 1836 byl tehdy sloup v dobrém stavu a péči o něj převzala soběsucká obec. Po zániku obce převzala péči o sloup obec Chbany, jejíž součástí se bývalé Soběsuky staly. Na počátku 21. století již byla památka ve špatném stavu – značně znečištěný kámen porostlý mechy a lišejníky měl zkorodovaný povrch, mírný náklon k západu naznačoval jistou nestabilitu. Sloup byl ve spodní části prasklý, kovové části chyběly. Roku 2009 byla socha rozebrána a v pražském ateliéru Akademie výtvarných umění pod vedením profesora Petra Siegla restaurována. Během restaurování byl pískovcový kámen zbaven nečistot a konzervován, opraveny trhliny, doplněny chybějící…  číst dále

Zany, podle Adamcová, Kateřina et al.: Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Ústeckém kraji, Národní památkový ústav, Praha 2012, 6.8. 2012

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Soběsuky

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 železniční most
 Vičice
 židovský hřbitov
 Libědice
 kostel sv. Víta
 Poláky
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Libočany
 kostel sv. Vojtěcha
 Pětipsy
 Kličín
 zavlažovací nádrž
 kostel sv. Kateřiny
 Dreherův pivovar
 židovský hřbitov
 silniční most
 židovské ghetto
 Široké Třebčice
 kostel sv. Václava
 Žiželice
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Doupovská dráha
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 synagoga
 Stará papírna
 Chmelový maják
 kostel sv. Václava
 Rokle
 kostel sv. Jakuba
 Kaštice
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 Bílence
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 radnice
 židovský hřbitov
 Údlice
 Vilémov
 kaple
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Škrle
 židovský hřbitov
 Milčeves
 Milčeves
 Milošice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Rubín
 Dolánky
 Velemyšleves
 Staňkovice
 Bystřický můstek
 kaple sv. Antonína
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 kostel sv. Martina
 dům č. p. 78
 stará synagoga
 socha sv. Šebestiána
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 Krásný Dvůr
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 radnice
 Radonice
 Ahníkov
 Kadaň
 Ptačí domky
 kostel sv. Štěpána
 městské opevnění
 křížová cesta
 Vintířov
 Vintířov
 železniční most
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Havla
 Dreherův pivovar
 smírčí kříže
 Libořice
 Měcholupy
 Rybňany
 kostel sv. Barbory
 Skřivánčí vrch
 kaple sv. Václava
 hradiště u Černovic
 Brody
 Kamencové jezero
 Úhošť
 kostel sv. Marka
 židovský hřbitov
 Dobříčany
 Hlubany
 Buškovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Mašťov
 maloměstské domy
 Stekník
 židovský hřbitov
 Bergrutsch
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Prokopa
 Želeč
 Blažim
 kostel sv. Vavřince
 Hasištejn
 Maják
 kostel sv. Jiří
 Líčkov
 Nepomyšl
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 pivovar
Základní informace místa
ID místa: 10926
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

reklama