Na návsi v Račeticích stojí drobný rokokový kostelík sv. Vojtěcha z r. 1770, připomínající spíše kapli. Má postavení filiálního kostela ve farnosti Libědice, avšak pravidelné bohoslužby se zde nekonají.
Hlavní obrázek místa
Račetice-kostelík
© TIC Kadaň 09/2017
Račeticemi, které mají 400 obyvatel, prochází silnice II/224 z Podbořan do Kadaně. Asi 1,5 km severozápadně od obce se nachází nejbližší železniční zastávka Pětipsy na trati 164 Kadaň-Prunéřov - Kaštice. Obec leží v kraji bez turistického značení.
30.8. 2021
popis

Rokokový kostelík sv. Vojtěcha na račetické návsi je pro své drobné rozměry často označován jako kaple, církevně má však postavení filiálního kostela. Je to stavba z r. 1770 obdélného půdorysu, polygonálně uzavřená se dvěma kasulovými okny a tabulovým štítem. Interiér je plochostropý. Zařízení představuje původní výklenkový oltář se sochou sv. Vojtěcha a dvě sochy (Panny Marie a Ecce Homo) z 2. poloviny 18. století.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 30.8. 2021

historie

První písemná zmínka o vesnici Račetice pochází z roku 1209, kdy ji její tehdejší majitel, kterým byl klášter v Plasích, vyměnil s pražským biskupem Danielem II. za jiný majetek. Později se vesnice stala součástí hasištejnského panství a při jeho dělení v roce 1490 připadla Mikuláši III. Hasištejnskému z Lobkovic. Po jeho smrti došlo v roce 1518 k dalšímu dělení majetku. Část Račetic získal Zikmund Hasištejnský z Lobkovic, který ji hned následujícího roku prodal spolu s pětipeským panstvím Oplovi z Fictumu. Opl však utekl ze země, protože mu zde hrozil trest za padělání peněz. Jeho majetek byl v roce 1530 zabaven, brzy poté zastaven a roku 1547 prodán Albrechtu Šlikovi. Od roku 1630 patřilo pětipeské panství i s Račeticemi Kryštofu Šimonu Thunovi. Podle berní ruly ve vsi žilo šest sedláků, kteří obdělávali 251 strychů polí z celkových 329 strychů. Veškerá půda se obdělávala a nebyly na ní žádné…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 6.5. 2021

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Račetice

Místa v okolí

 zavlažovací nádrž
 Libědice
 kostel sv. Víta
 Pětipsy
 Doupovská dráha
 židovské ghetto
 Široké Třebčice
 židovský hřbitov
 Poláky
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Vilémov
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 Radonice
 Krásný Dvůr
 Kaštice
 kostel sv. Markéty
 Brody
 Vintířov
 Vintířov
 Kličín
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Rokle
 kaple
 železniční most
 kostel sv. Barbory
 Mašťov
 maloměstské domy
 Rubín
 Dolánky
 židovský hřbitov
 Buškovice
 Hlubany
 Vičice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Havla
 Bystřický můstek
 socha sv. Vojtěcha
 Kadaň
 děkanství
 socha sv. Šebestiána
 radnice
 Nepomyšl
 dům č. p. 78
 Šlikovský dům
 katovna
 Katova ulička
 dům č. p. 7
 stará synagoga
 Ptačí domky
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Úhošť
 kostel sv. Václava
 křížová cesta
 kaple sv. Václava
 smírčí kříže
 židovský hřbitov
 Milčeves
 Milčeves
 kostel Všech svatých
 Libočany
 radnice
 Milošice
 Kamenný Chlum
 Libořice
 Křečov
 železniční most
 Dreherův pivovar
 židovský hřbitov
 Maleš
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 Stará papírna
 městské hradby
 Dreherův pivovar
 Měcholupy
 Chmelový maják
 synagoga
 Budiš
 kostel sv. Jakuba
 morový sloup
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Ahníkov
 Žiželice
 Lina
 kostel sv. Mikuláše
 Egerberk
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 povodňový památník
 kostel sv. Václava
 Schillerova rozhledna
 Kozí hrady, Kozihrady
 železniční most
 Želeč
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 špýchar
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 Údlice
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
 stará porcelánka
 Bílence
 Klášterec nad Ohří
 radnice
 Valeč
 mariánský sloup
 synagoga
 Škrle
 Hoppova kaple
 kostel sv. Vojtěcha
 Velemyšleves
 kaple sv. Antonína
 Vrbice
Základní informace místa
ID místa: 14366
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama