Žiželice

Zuzelicz, Zewlicz, Schiesselitz
Zaniklá okrouhlá tvrz obklopená vodním příkopem v Žiželicích stála v ohybu údolí říčky Hutné. Ačkoli stála pravděpodobně dříve, první zmínka o ní pochází z roku 1615. Roku 1623 je již uváděna jako pustá a dnes je tvrziště téměř zničeno koupalištěm a hřištěm.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 12/2014
Dnes je obtížné nalézt zbytky tvrziště neboť jsou poškozeny stavbou domu č.p. 78, koupaliště a hřišť. Do dnešní doby se zachovala pouze část valu na severovýchodní straně a téměř nic nepřipomíná bývalou tvrz, jak vypadala, napovídají pouze kartografické materiály. Mapa stabilního katastru z roku 1842 zachycuje kruhovou parcelu tvrziště, chráněnou téměř ze všech stran vodními plochami – od východu tokem říčky Hutné, na zbývajících stranách pak rybníkem v bývalém vodním příkopu. Téměř totožnou situaci zachycuje i o století mladší topografická mapa z roku 1962, pouze po rybníku na ní není ani stopy. Během několika následujících let bylo tvrziště z větší části odstraněno při stavbě koupaliště a garáží, zachycených již na mapě z roku 1978. Později byla v místě bývalého vodního příkopu a rybníka vybudována hřiště pro fotbal, hokej a další sporty.
Zany, 12.2. 2015
historie

Tvrz v Žiželicích stála v hlubokém údolí v ohybu říčky Hutné, která napájela její vodní příkop. Prvním známým majitelem byl jakýsi Beneš ze Žiželic ale v pozdější době byly Žiželice rozděleny mezi několik majitelů. V II. polovině 14. století patřila ves žateckému měšťanu Otlínovi, který část příjmů připsal špitálu. Po smrti dalšího majitele Jana Calty z Kamenné Hory roku 1465 spadly Žiželice jako odúmrť na královskou komoru. Král Jiří z Poděbrad je podstoupil Janu Pytlíkovi ze Zvoleněvsi a Václavu ze Solopysk. K pozdějším majitelům patřil také Opl z Fictumu, kterému však byl majetem roku 1531 zkonfiskován pro pěnězokazectví. Zmíněný šlechtic se v té době již nalézal samozřejmě v zahraničí neboť byl za tento zločin jen jediný trest a to ztráta hrdla. Střídání majitelů pokračovalo, roku 1545 ves koupil hrabě Šlik z Passaunu, od roku 1615 ves s tvrzí a pustým mlýnem koupil Erasmus Štampach ze Štampachu.…  číst dále

Prudký Martin podle Hrady, zámky, tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, sev. Čechy, Hrady, zámky, tvrze král. českého, 14.díl - A. Sedláček, 23.12. 2014

Komentáře

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Žiželice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Staňkovice
 Dreherův pivovar
 silniční most
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Libočany
 Velemyšleves
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jakuba
 Chmelový maják
 evangelický kostel
 Stará papírna
 židovský hřbitov
 Škrle
 Rybňany
 židovský hřbitov
 synagoga
 Bílence
 Bitozeves
 kostel sv. Prokopa
 Stekník
 Blažim
 Vičice
 Dobříčany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Marka
 železniční most
 Soběsuky
 Přečaply
 kaple sv. Anny
 Strkovice
 kostel sv. Matouše
 Milošice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 menhir Zakletý mnich
 kostel sv. Martina
 Údlice
 židovský hřbitov
 Mradice
 Kličín
 Milčeves
 kaple Panny Marie
 Milčeves
 kostel sv. Mikuláše
 Drahúš
 Dreherův pivovar
 Měcholupy
 stará radnice
 Líčkov
 kostel sv. Václava
 nová radnice
 Postoloprty
 pivovar
 pivovar
 železniční most
 židovské ghetto
 silniční most
 kostel sv. Kateřiny
 Maják
 židovský hřbitov
 Tuchořice
 Lipno
 Libořice
 kostel sv. Václava
 Travertinová kupa
 Libědice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Martina
 Kaštice
 židovský hřbitov
 Poláky
 Želeč
 zavlažovací nádrž
 kaple
 Dolánky
 Kamencové jezero
 kostel sv. Vojtěcha
 Rubín
 Třeskonice
 Široké Třebčice
 archeologický skanzen
 židovské ghetto
 Pětipsy
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Václava
 Písečný vrch
 Hradiště
 vodní nádrž Újezd
 Hradiště
 Ressl
 Nový hrad
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Anny
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 smírčí kříž
 krematorium
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Ferdinanda
 Šibeník
 Hřivice
 kostel sv. Matouše
 sýpka
 Bergrutsch
 hradiště u Černovic
 Krásný Dvůr
 Korozluky
 Roviny, Na Rovinách
 Pravda
 Patokryje
 smírčí kříž
 Hausberk
 Brody
 Domoušice
 fara
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 11968
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.1.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama