Dreherův pivovar byl postaven r. 1861 rakouským pivovarníkem Antonem Dreherem. Moderní parostrojní pivovar se stal jedním z nejvýznamnějších v kraji a prodával pivo v Čechách i do zahraničí. R. 1927 byl pivovar z blíže nejasných důvodů uzavřen a dál sloužil jako sladovna. R. 1948 byl zestátněn.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 09/2004
Přijedete-li do obce Měcholupy určitě si všimnete naproti zámku stojící mohutné budovy. Jedná se o Dreherův pivovar. Původní pivovar u říčky Blšanky byl zničen při povodni v roce 1872. V roce 1860 se stal majitelem zámku velkoprůmyslník Antonín Dreher a právě Dreherové zde postavili nový pivovar naproti zámku. Pivovar byl zrušen v roce 1927.
22.10. 2004
historie

Dreherův pivovar byl postaven r. 1861. V obci byl již dříve vrchnostenský pivovar, založený r. 1622, který byl poté co ho r. 1872 zničila povodeň přestavěn na sladovnu. R. 1860 koupil obec velkoprůmyslník Anton Dreher, rakouský pivovarník, a r. 1861 postavil nový moderní parostrojní pivovar na místě u panského dvora. Pivovar si rychle získal dobré jméno a stal se jedním z největších pivovarů kraje. Prodával pivo pod značkou Michelob (poněmčená verze jména Měcholupy) nejen v Čechách ale i do zahraničí. Není jisté proč pivovar ukončil svou činnost, naposledy se zmiňuje jako funkční r. 1926. R. 1927 byl zrušen a dále sloužil jako sladovna. Dreherové byli vlastníky obce a pivovaru až do roku 1948, kdy jim byl majetek zabrán státem.

http://www.pivovary.info/historie/m/m.htm , wikipedia.org, 31.3. 2012

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Měcholupy

Místa v okolí

 Měcholupy
 železniční most
 židovský hřbitov
 Milošice
 Milčeves
 Milčeves
 Libořice
 kostel sv. Václava
 Želeč
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Stará papírna
 židovský hřbitov
 Dobříčany
 Líčkov
 Chmelový maják
 kostel sv. Jakuba
 Kličín
 kostel sv. Martina
 synagoga
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Dolánky
 kaple
 Rubín
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 silniční most
 Dreherův pivovar
 Libočany
 kostel sv. Václava
 Kaštice
 kostel sv. Kateřiny
 Rybňany
 Třeskonice
 Stekník
 židovský hřbitov
 Tuchořice
 kostel sv. Martina
 Travertinová kupa
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 menhir Zakletý mnich
 Dub
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Vrbice
 Staňkovice
 kaple sv. Anny
 Strkovice
 Lipno
 Žiželice
 Široké Třebčice
 židovské ghetto
 Hlubany
 kostel Všech svatých
 Hradiště
 kostel sv. Víta
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 Roviny, Na Rovinách
 sýpka
 kostel sv. Matouše
 Mradice
 Libědice
 kostel sv. Víta
 zavlažovací nádrž
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Krásný Dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Buškovice
 Kozí hrady, Kozihrady
 Schillerova rozhledna
 povodňový památník
 Pravda
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 železniční most
 Vičice
 kostel sv. Václava
 Džbán
 kostel sv. Martina
 Bitozeves
 Domoušice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 fara
 Hřivice
 morový sloup
 Brody
 kostel sv. Martina
 Drahúš
 kostel sv. Václava
 Kolešovice
 kostel sv. Jakuba
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Pětipsy
 Šprymberk
 kaple sv. Antonína
 Velemyšleves
 Bílenec
 Tobiášův vrch
 Poláky
 Hradiště
 kaple
 silniční most
 stará radnice
 Postoloprty
 nová radnice
 pivovar
 židovské ghetto
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 radnice
 Vidhostice
 kostel sv. Gotharda
 archeologický skanzen
 kostel sv. Martina
 Olešná
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 2652
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama