Hradiště Třeskonice bylo osídleno v dávném pravěku, v neolitu, eneolitu, pozdní době halštatské, laténské, římské, a také v raném středověku. Rozkládá se na lichoběžníkové ploše na vrchu jménem Výrov. Bývalo opevněno valy, zpevněnými kamennou plentou. Částečně poškozeno lomem a buldozery.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 03/2011
Vrch Výrov s hradištěm se nachází jižně od Třeskonic a přístup k němu je po červené značce od silnice z Třeskonic do Nečemic.
Prudký Martin , 12.3. 2011
popis

Hradiště se rozkládá na lichoběžníkové ploše hory zvané Výrov, v nadmořské výšce 510 m. Má rozlohu 6 ha a údolí řeky Ohře převyšuje o 40 až 60 metrů. Hradiště bylo chráněno kamenitým, obvodovým valem, doplněným ze tří stran předvalím. To absentuje na západní straně, neboť je zde svah narušen lomem. Samotný val má, kromě severní strany kde se zachoval do výšky 1 až 2 metrů, charakter terénní vlny. Délka valu je 1700 metrů. Opevnění bylo doplněno v jižní třetině plochy příčným valem. Ten byl v šedesátých letech zničen buldozery. Vstup do hradiště se snad nacházel v severní části v místě dnešní lesní cesty.

Prudký Martin podle Encyklopedie hradišť v Čechách-V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, Příručka amatérského archeologa-J. Hajšman, M. Řezáč, P. Sokol, R. Trnka, 12.3. 2011

historie

Hradiště bylo pravděpodobně založeno v pozdně halštatské době (750 až 420 let před Kristem), ale osídleno bylo podstatně dříve, v neolitu (5700–4200 př. n. l.), eneolitu (4200–2000 př. n. l.), ale také v době laténské (420–35 př. n. l.), římské (35–600 po Kristu) a v raném středověku (600–1200).

Prudký Martin podle Encyklopedie hradišť v Čechách-V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, Příručka amatérského archeologa-J. Hajšman, M. Řezáč, P. Sokol, R. Trnka, 12.3. 2011

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Tuchořice

Místa v okolí

 Travertinová kupa
 Tuchořice
 Líčkov
 Hradiště
 sýpka
 kostel sv. Matouše
 Roviny, Na Rovinách
 Pravda
 kostel sv. Martina
 Lipno
 kostel sv. Víta
 Domoušice
 menhir Zakletý mnich
 fara
 Džbán
 Hřivice
 Dobříčany
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Želeč
 kaple sv. Anny
 Stekník
 Strkovice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Mradice
 Měcholupy
 Hradiště
 Dreherův pivovar
 Dub
 kostel sv. Markéty
 Rybňany
 železniční most
 Nový hrad
 Milošice
 židovský hřbitov
 Libořice
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Jakuba
 Milčeves
 Stará papírna
 kostel sv. Markéty
 Drahúš
 Milčeves
 Chmelový maják
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 kostel sv. Gotharda
 silniční most
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Postoloprty
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Divice
 Staňkovice
 Kozojedy
 Pochvalovská stráň
 silniční most
 židovské ghetto
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jakuba
 Rychvald
 Dřevíč
 Dreherův pivovar
 Vinařice
 kaple sv. Václava
 Krušovice
 Vrbice
 Bitozeves
 archeologický skanzen
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Václava
 Libočany
 Kolešovice
 kostel sv. Vojtěcha
 pivovar
 Cítoliby
 kostel sv. Havla
 vodárenská věž
 Louštín
 Olešná
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Žiželice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Petra
 Husův sbor
 městské hradby
 barokní špitál
 kostel sv. Mikuláše
 Louny – MPR
 Kličín
 židovský hřbitov
 kostel Matky Boží
 Železniční muzeum
 Lenešice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 inundační most
 Francouzský kříž
 Hlavačov
 bojiště u Rakovníka
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Klimenta
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Blšany u Loun
 kostel sv. Vavřince
 Vršovice
 Tobiášův vrch
 kaple sv. Anny
 kaple
 Bílenec
 Šprymberk
 kostel sv. Kateřiny
Základní informace místa
ID místa: 9829
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama