Rokokový zámek prošel dlouhodobou rekonstrukcí. Byl původně vrchnostenským sídlem postaveným kolem r. 1650. Ve druhé polovině 18. stol. rokokově přestavěn. Zámek má terasovité zahrady a bohatý soubor barokních soch.
Hlavní obrázek místa
pohled od chmelnic
© Alena Volná, 04/2013
Zámek, obklopený italskou terasovitou zahradou, patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Vytváří jedinečnou a monumentální kompozici v krajině spojené s tradicí pěstování žateckého chmele. Od roku 1997 prochází celkovou rekonstrukcí. Veřejnosti jsou zpřístupněny nově restaurované prostory: zámecké kaple a chodby prvního patra. S průvodcem se také podíváte do salonů jižního a západního křídla zámku. Samostatně jsou zpřístupněny chodby přízemí zámku, kde je výstavní prostor, a samozřejmě zámecká terasovitá zahrada. Jak se k nám dostanete? Cesta autobusem: přímý spoj z Loun i Žatce (zastávka přímo u vsi Stekník, 130 metrů od zámku) nebo spoj do obce Trnovany u Žatce (trasa autobusu z Loun do Žatce a zpět), odtud příjemnou procházkou asi 1,5 km k zámku, silnicí mezi chmelnicemi. Je nutné si ověřit, zda spoj jezdí v hlavní sezoně, v době školních prázdnin nebo v době státních svátků. Cesta vlakem a pěšky: asi 3 –4 km po silnici anebo chmelnicí: stanice Lišany u Žatce, nebo Dolejší Hůrky – pěšky procházkou směr Hradiště asi 2 km a 1 km z Hradiště do Stekníka směr Žatec Cesta autem: 6 km od Žatce směr Louny (silnice II/225), 8 km od Postoloprt směr Žatec, 12 km z Loun směr Žatec (silnice II/225)
Jana Zajíčková, 14.3. 2018
historie

Na místě dnešního zámku stávala kolem roku 1600 pozdně středověká tvrz rytířské rodiny Kaplířů ze Sulevic. Kaplířové drželi Stekník až do začátku Třicetileté války, kdy jim byl z náboženských důvodů zkonfiskován. V roce 1681 kupuje zbytky vyhořelé tvrze bohatý žatecký měšťan Jan Jiří Kulhánek, Na místě tvrze staví zámek ve stylu vrcholného baroka. Ve 2. pol. 18. století, za jeho vnuka Jana Františka sv. pána z Klaudensteina dochází k rokokové úpravě objektu. Stekník držel od r. 1760, v roce 1772 získává pro svůj rod hraběcí titul a roku 1775 posílil svůj stav spojením s významným hraběcím rodem Hohenembsů (sňatkem s Marií Franciscou hraběnkou z Hohenembs). Roku 1796 prodal Stekník, rytíři Josefu Korbovi z Weidenheimu. V držení tohoto severočeského rodu byl zámek až do r. 1892. Poté přešel dědičně v držbu rodiny Hennetů. JUDr. Leopold sv. pán z Hennetu prodal statek v r. 1907 přes centrální direkci firmě Hielle…  číst dále

Jana Zajíčková, 17.2. 2015

Další texty historie

Vývoj událostí místa

  • 2010

    Na zámku probíhá rozsáhlá rekonstrukce

Ústecký kraj, Stekník

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Strkovice
 Rybňany
 menhir Zakletý mnich
 Dobříčany
 kostel sv. Martina
 Mradice
 Staňkovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Lipno
 Líčkov
 Tuchořice
 kostel sv. Jakuba
 Travertinová kupa
 synagoga
 Chmelový maják
 kostel sv. Václava
 Stará papírna
 Bitozeves
 Drahúš
 městské hradby
 evangelický kostel
 silniční most
 kostel sv. Václava
 Dreherův pivovar
 Postoloprty
 silniční most
 stará radnice
 nová radnice
 pivovar
 židovské ghetto
 Žiželice
 Třeskonice
 Hradiště
 Libočany
 Milošice
 kostel sv. Martina
 Hradiště
 kostel sv. Václava
 Měcholupy
 Dreherův pivovar
 židovský hřbitov
 Nový hrad
 kostel sv. Prokopa
 Blažim
 Hřivice
 kaple sv. Antonína
 Velemyšleves
 kostel sv. Matouše
 Milčeves
 Milčeves
 sýpka
 železniční most
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Želeč
 kostel sv. Martina
 Roviny, Na Rovinách
 Libořice
 Pravda
 Lenešice
 Škrle
 kostel sv. Petra
 Domoušice
 fara
 Kličín
 kostel sv. Víta
 městské hradby
 barokní špitál
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Louny – MPR
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Havla
 inundační most
 kostel sv. Matouše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kostel Matky Boží
 Džbán
 Raná
 Písečný vrch
 Cítoliby
 vodárenská věž
 synagoga
 Bílence
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Jiří
 pivovar
 Vičice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 kostel sv. Havla
 Divice
 kostel Všech svatých
 železniční most
 kostel sv. Prokopa
 kaple
 kaple sv. Anny
 Dolánky
 Rubín
 kostel sv. Václava
 Kaštice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiljí
 Vinařice
 kaple sv. Prokopa
 Kozojedy
 židovský hřbitov
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 Oblík
 kaple sv. Václava
 Dřevíč
 radnice
 kaple sv. Jiří
 Rychvald
 kostel sv. Markéty
 Bělušice
 kostel Všech svatých
 Údlice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Jiří
 Brník
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Víta
 Tobiášův vrch
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Národní památkový ústav
Územní památková správa Praha
Správa státního zámku Stekník
Tel: 723 086 011
http://www.zamek-steknik.cz
zajickova.jana@npu.cz, steknik@npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 1199
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.10.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama