Václav Karel Schroll ze Schrollenbergu dal zbourat starou tvrz a na jejím místě postavil r. 1770 barokní zámek. Pak majetek továrníka Jana Münzberga a od roku 1925 František Weinhardt, v jehož vlastnictví zámek byl až do roku 1954.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
Obec a zámek Libočany leží 2 km západně od Žatce. Zámek spravuje Kartografický ústav v Praze jako svůj depozitář. Zámek byl důkladně opraven, byly obnoveny původní barokní fasády. V roce 1553 se v místech nynějšího zámku, kdy zde ještě stávala původní tvrz, narodil Václav Hájek z Libočan, český kronikář. Kromě zámku najdeme v obci na návsi jednolodní kostel Všech svatých s dvouvěžovým západním průčelím a bohatě zdobenou fasádou. Za poznání stojí nedaleké, původně královské město Žatec, o němž je první zmínka z r. 1004. Ve městě se nachází celá řada turisticky i architektonicky zajímavých objektů.
30.10. 2005
popis

nemožnost prohlídky zámku 2022

Zámek byl v restitucích 2015 vrácen katol. církvi a je zcela nepřístupný. Po 10 letech od generální opravy začíná chátrat. Zahrada v zámku se neudržuje ani neseče, kašna se rozpadá. Zámek je nově (2022) také příležitostně obydlen. Do roku 2014 byl v zámku depozitář Ústředního archivu zeměměřictví a katastru a tak byl zámek nejen opraven a odizolován, ale také průběžně odvhlčován. Také byl do r. 2012 vždy s průvodci - pracovníky archivu a úřadu (archiv je při Zeměměřickém úřadu) - veřejně zdarma přístupný v den konání pochodu a na některá další významná výročí, naposledy 2015. Jak v současnosti vypadá malba nad schodištěm není známo.

osobní návštěva a data NPÚ https://iispp.npu.cz/carmen/detail/1052941, 19.10. 2022

historie

Nejstarší zmínka o libočanské tvrzi pochází až z roku 1595. Asi ji dal postavit Bohuslav Felix z Lobkovic. Potom se majitelé velmi často střídali až ji v roce 1740 koupil Václav Karel Schroll ze Schrollenbergu. Schroll dal zbourat starou tvrz a na jejím místě postavil r. 1770 pozdně barokní zámek. Po smrti Václava Karla Schrolla ze Schrollenbergu se opět majitelé velmi často střídali, až jej získal továrník Jan Münzberg a od něj ho pak v roce 1925 koupil František Weinhardt, v jehož vlastnictví zámek byl až do roku 1954. Později zámek sloužil jako ubytovna pro zaměstnance a od roku 1967 dodnes jej spravuje Kartografický ústav.

30.10. 2005

otvíračka

Podle sdělení starosty obce je zámek přístupný jednou v roce (červenec) při konání pochodu Václava Hájka z Libočan.

Marcela Macáková, 6.11. 2005

Komentáře

12.11.2009 12:19 Petr L.
Václav Hájek z Libočan se r. 1553 nenarodil, jak uvádíte, ale zemřel. Datum narození není známo, s obrovskou dávkou nejistoty a nepřesnosti lze říci, že to bylo někdy kolem r. 1500. Svoji slavnou Kroniku psal ve 30. letech (poprvé vyšla r. 1541).
29.1.2009 18:35 Pavel Teuber, kronikář
V úvodu je uvedeno jméno Fr. Weinhardt, který údajně vlastnil zámek od roku 1925 až do r. 1954.V roce 1921 v květnu zakoupila zámek a celé panství paní Vlasta Tichá, dcera spisovatelky a poslankyně zemského sněmu Boženy Vikové-Kunětické. Panství bylo i se zámkem prodáno v roce 1934 Benediktinskému klášteru v Praze a až v roce 1948 bylo toto panství zestátněno a vzniknul Staátní statek. Po roce 1948 není možné, aby tento zámek vlastnila soukromá osoba.
13.11.2008 07:33 Ivan Grisa
využívá libočanský zámek jako svůj depositář. O dnech otevřených dveří (jedenkrát v roce na počátku července) se informujte na uvedeném kontaktu.
3.1.2007 21:30 modráveverka
Při výkopových pracech,při pokládání plynového potrubí,26.10.1975, od zámku ke kostelu byl ke spatření v profilu výkopu znatelný reliéf dna vodního příkopu se zbytky zvířecích kostí v sedmentu dna příkopu. Vše se nacházelo v blízkosti domu č.p.37. je možné že to má souvislost s tvrzí Hájků z Libočan. Zpráva s nákresem, rozměry a popisem jednotlivých vrstev byla uložena na faře v Novém sedle. (osobně)
8.12.2007 17:52 Rtep
Při výkopových pracech, při pokládání potrubí 26.10.1975 se zcela určitě nejednalo o potrubí plynové nýbrž nejpravděpodobněji o potrubí místní kanalizace.
Ústecký kraj,  Louny  (LN), Libočany

Místa v okolí

 Dreherův pivovar
 silniční most
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 evangelický kostel
 synagoga
 Stará papírna
 Chmelový maják
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Žiželice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Staňkovice
 Milošice
 Rybňany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Kličín
 Soběsuky
 Milčeves
 Milčeves
 Vičice
 železniční most
 Dobříčany
 kostel sv. Martina
 Dreherův pivovar
 Měcholupy
 Stekník
 kostel sv. Kateřiny
 Velemyšleves
 kaple sv. Antonína
 železniční most
 Škrle
 Libořice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Bílence
 Libědice
 kostel sv. Víta
 synagoga
 Kaštice
 radnice
 kaple sv. Anny
 Strkovice
 menhir Zakletý mnich
 Líčkov
 kaple
 židovský hřbitov
 Dolánky
 Bitozeves
 Rubín
 zavlažovací nádrž
 Široké Třebčice
 Želeč
 židovské ghetto
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Vojtěcha
 Přečaply
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Blažim
 Mradice
 Poláky
 Tuchořice
 kaple sv. Anny
 Pětipsy
 Údlice
 kostel sv. Mikuláše
 Travertinová kupa
 kostel sv. Marka
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Lipno
 Drahúš
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Třeskonice
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 Postoloprty
 nová radnice
 Doupovská dráha
 silniční most
 Krásný Dvůr
 pivovar
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Hlubany
 Hradiště
 radnice
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Buškovice
 pivovar
 kostel sv. Štěpána
 Brody
 kostel sv. Martina
 Kamencové jezero
 kostel sv. Matouše
 sýpka
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Havla
 Roviny, Na Rovinách
 Ahníkov
 Pravda
 kostel sv. Víta
 hradiště u Černovic
 Skřivánčí vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Nepomyšl
 Džbán
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Ferdinanda
Kontaktní informace
Ústřední archiv zeměměřictví a katastru
Pod sídlištěm 9/1800
182 11 Praha 8
Tel: 284 041 681
http://archivnimapy.cuzk.cz/ISAR/Data/Aktuality.htm
miroslav.kronus@cuzk.cz
Základní informace místa
ID místa: 3545
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama