Gotický kostel z 1. pol. 14. stol. Přestavěný barokně (1729 – přistavěna věž) a neoslohově v 19. stol. Zanedbaný kostel tvoří obdélná loď s čtvercovým žebrově klenutým presbytářem a valeně klenutou sakristií, před západním průčelím hranolová věž.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 04/2010
Sušany (součást obce Strupčice) leží jižně od silnice II/251. Kostel je díky své věži viditelný zdaleka, stojí na svahu nad centrem obce. Autobusové spojení je sporadické, v neděli žádné. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají vždy druhou neděli v měsíci od 14.00.
Ivan Grisa, 5.4. 2010
historie

Kostel svatého Marka v Sušanech u Strupčic

Kostel v Sušanech byl postaven kolem poloviny 14. století s na tu dobu archaickým čtverhranným presbytářem. Z původní podoby se zachovala jeho klenba, zazděný severní portál lodi je o něco mladší. V I. polovině 18. století byl kostel přestavěn, tehdy vznikla nejméně horní část vysoké štíhlé věže v ose západního průčelí. Po roce 1945 kostel stejně jako celá ves silně zchátraly, dlouhá desetiletí zde platila stavební uzávěra. V 90. letech 20. století byl opakovaně vykraden, což dokládají zbytky cedulky, informující o tom, že již není co odcizit, na vstupních dveřích. Celkový bezútěšný dojem podtrhuje i zanedbaný hřbitov kolem kostela.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 6.4. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© J. Pachner: Sušany - kostel svatého Marka (in Památky, příroda, život, roč. 32, č. 3, Okresní muzeum v Chomutově, Chomutov 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Strupčice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Škrle
 Maják
 synagoga
 Bílence
 Velemyšleves
 kaple sv. Antonína
 kaple Panny Marie
 pivovar
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 kostel sv. Václava
 Blažim
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Údlice
 Ressl
 kostel sv. Vavřince
 krematorium
 Žiželice
 kostel sv. Mikuláše
 Šibeník
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiljí
 městské sklepy
 synagoga
 Staňkovice
 Kamencové jezero
 Matylda
 Bitozeves
 Most
 Bihlova vila
 kostel sv. Havla
 Most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 radnice
 kostel sv. Valentina
 Červený Hrádek
 kostel sv. Barbory
 Vičice
 Špičák
 kaple sv. Ferdinanda
 Dreherův pivovar
 silniční most
 kostel sv. Jiljí
 Libočany
 městské hradby
 Starý Žeberk
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kostel Všech svatých
 Patokryje
 Jezeří
 Skalní okno
 Rybňany
 smírčí kříž
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Martina
 železniční most
 Korozluky
 Chmelový maják
 Písečný vrch
 evangelický kostel
 Stará papírna
 Švédské šance
 Najštejn
 kostel sv. Jiří
 Bergrutsch
 židovský hřbitov
 Albrechtická štola
 Soběsuky
 kostel sv. Martina
 stará radnice
 nová radnice
 Stekník
 socha sv. Vavřince
 Postoloprty
 Drahúš
 Zlatník
 Josefinina skála
 židovské ghetto
 pivovar
 socha sv. Jiří
 Nový Žeberk
 židovský hřbitov
 silniční most
 Strkovice
 kaple sv. Anny
 Mradice
 Hausberk
 smírčí kříž
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Augustina
 menhir Zakletý mnich
 Blatno
 archeologický skanzen
 kaple sv. Anny
 Lenešice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Bílinská kyselka
 Poláky
 kostel sv. Víta
 Libědice
 Nový hrad
 Hradiště
 Pětipsy
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost, děkanství
Kostelní ulice 55
431 11 Jirkov
Tel: 474 659 460
http://www.jirkov.farnost.cz/
farajirkov@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 8976
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama