Hradiště u Černovic (594 m.n.m.), je významná geologická a paleontologická památka, jež tvoří náhorní plošina, která byla v době bronzové osídlena a na níž se dochovaly zbytky valového opevnění a příbytků. Celá vrcholová plošina o rozloze 4,77 ha je od roku 1985 přírodní památkou.
Hlavní obrázek místa
Hradiště u Černovic. Pozůstatky příbytků a valů.
© Radovan Smokoň 11/2011
Na Hradiště se dostaneme nejlépe z Chomutova – Horní vsi, po žluté turistické značce. Projdeme kolem Nových Spořic. Turistické značení nás povede kolem rybníků, dvakrát překročíme trať a naposledy pod tratí projdeme viaduktem a za ním hned vlevo mírně stoupáme lesem až na vrchol.
Radovan Smokoň, 27.11. 2011
popis

Vrchol kopce Hradiště 594 m.n.m., tvoří křemencová plošina mírně se zvedající od východu k západu, kde je ukončená strmou stěnou. Celá vrcholová plošina, jež byla v roce 1985 vyhlášena přírodní památkou a jejíž rozloha je 4,77 ha, je z větší části obehnána zbytky valového opevnění slovanského sídliště z 10. století. Jsou zde patrné zbytky příbytků, valů a tesaných kvádrů. Východní val je zvaný Bojarská zeď a podle pověsti je ze spečených kamenů. Místo je také nalezištěm různých zkamenělin, šišek, listů a různých dřev otisknutých v třetihorních křemencích. Bohužel většina kamenů je vytěžena a byla použita při stavbě trati, k výrobě mlýnských kamenů a dlažby. Ale pozorný pozorovatel jistě nějakou zkamenělinu objeví.

Radovan Smokoň, 27.11. 2011

Půdorys místa

plán hradiště
© J. Bubeník (in kol.: Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Černovice

Místa v okolí

 Skřivánčí vrch
 Ahníkov
 Hausberk
 Bergrutsch
 kamenný kříž
 kostel sv. Barbory
 Blatno
 Kamencové jezero
 Hasištejn
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Najštejn
 radnice
 Údlice
 židovský hřbitov
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 Dieterova štola
 železniční most
 Červený Hrádek
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 katovna
 Katova ulička
 dům č. p. 7
 dům č. p. 78
 radnice
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 křížová cesta
 Bystřický můstek
 městské opevnění
 smírčí kříže
 socha sv. Šebestiána
 Ptačí domky
 Kadaň
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Rokle
 Vičice
 železniční most
 Bílence
 synagoga
 Nový Žeberk
 kostel sv. Havla
 Stülpnerův pomník
 Úhošť
 Poláky
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Skalní okno
 Jezerka
 Hirtstein
 kostel sv. Václava
 špýchar
 Starý Žeberk
 železniční most
 stará porcelánka
 Škrle
 kostel sv. Vavřince
 Maják
 Klášterec nad Ohří
 radnice
 Pětipsy
 Eduardova skála
 Egerberk
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
 kostel sv. Václava
 Jezeří
 kostel sv. Kryštofa
 Švédské šance
 Dřevařský rybník
 Josefinina skála
 Šumburk
 Albrechtická štola
 Šumburk
 Žiželice
 židovský hřbitov
 Lniště
 Libočany
 kostel Všech svatých
 Klejnštejn
 Dreherův pivovar
 silniční most
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 synagoga
 evangelický kostel
 Chmelový maják
 Stará papírna
 kostel sv. Jakuba
Základní informace místa
ID místa: 10538
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama