Pův. gotický kostel byl postaven v 2. pol. 14. století (prvně zmiň. r. 1356). Roku 1586 byl přestavěn, po roce 1840 byl upravován (obec byla v té době centrem panství cisterciáckého kláštera v Oseku). Kostel od r. 1945 chátral, r. 2000 dostal novou střechu a v současnosti slouží jako galerie.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 02/2007
Vesnice Škrle je částí obce Bílence. Kostel se nachází na východní straně vsi typu návesní ulicovky. Vlastní ves se rozkládá v přibližně severojižním směru na svahu přikloněném k jihu, nad říčkou Chomutovkou. Návesní ulicovkou směrem k severu směřuje cesta směrem k Sušanům. (Jedna z variant obchodní cesty spojující Most se Žatcem). Kolmo k náměstí procházela cesta sledující tok Chomutovky od Postoloprt na Chomutov. Změna tras těchto cest měla za následek, že obec nikdy nevyužila udělených městských práv a nedošlo k významnějšímu urbanistickému rozvoji obce. Vlastní areál kostela se nacházel původně přibližně uprostřed východní části intravilánu. Objekty pod a nad kostelem postupně zanikly, čímž byla narušena urbanistická situace a vazby kostela na okolní zástavbu. Kostel se nachází ve svahu se sklonem k jihu, areál je obehnán kamennou zídkou, v současnosti značně narušenou. Vstup ke kostelu je realizován od západu, z prostoru ulicové návesovky po schodišti, směřující skrze vstupní branku k západní předsíni. V současné době je využíván jako galerie.
Radovan Smokoň, 15.10. 2006
popis

Kostel je jednolodní, s pravoúhle uzavřeným presbytářem a obdélnou sakristií na severní straně. V období pozdní gotiky byla k hlavní lodi přistavěna na jižní straně hranolová věž a v roce 1814 na západní straně předsíň. Věž je dvoupatrová a nejvyšší patro je dřevěné s jehlanovou střechou (dříve krytou šindelem). Nad presbytářem je sanktusová věžička. Presbytář i loď jsou plochostropé. V západní části lodi je dřevěná hudební kruchta. Triumfální oblouk je hrotitý, s oboustranně zkosenou hranou. V presbytáři býval pozdně gotický sanktuář, datovaný rokem 1568. Pozůstatkem po něm je patrně prohlubeň ve zdi vlevo od hlavního oltáře, do které údajně utrakvisté, v době kdy zde převládala protestantská víra, ukládali kalich. Vnitřní mobiliář se bohužel nedochoval. V obvodových stěnách pod stávající omítkou lze předpokládat architektonické prvky staršího členění - ostění oken. V zásadě nelze vyloučit ani možnost fragmentů…  číst dále

Radovan Smokoň, zdroj - Muzeum Chomutov, 16.10. 2006

historie

Sv. Jakub Starší (Větší, syn Zebedeův, apoštol) – historie, legendy, atributy

Sv. Jakub Starší († 43 / 44) byl jedním z dvanácti apoštolů – učedníků Ježíše Krista. Jeho bratrem byl apoštol a evangelista Jan. Bratři pocházeli z rybářské rodiny (tetou jejich matky Salome byla Panna Marie), žijící v Betsaidě u Genezaretského jezera v Palestině. Ježíš Kristus je povolal, když společně s otcem Zebedeem na lodi spravovali sítě. Bratři nechali všeho a následovali Krista (předpokládá se, že odešli po zázračném rybolovu; zdůrazňuje se pohotovost opustit „loď“ lidských jistot a následovat Krista). Pro jejich temperamentní povahu jim dal Ježíš Kristus přezdívku „Boanerghés“ – „Synové hromu“. Jednou, když jim byl při putování do Jeruzaléma odmítnut v jisté samařské vesnici nocleh, chtěli na ní hned svolat oheň z nebe. Měli za to, že po odmítnutí by měl bez prodlení následovat trest. Ježíš byl však proti násilí, a bratry za jejich nápad přísně pokáral. Jakub s Janem patřili ke Kristovým privilegovaným…  číst dále

E. Horáková podle http://cs.wikipedia.org, http://catholica.cz, 1.10. 2012

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys kostela
© Jaroslav Pachner: Kostel sv. Jakuba Většího ve Škrli (in Památky, příroda, život, ročník 25, č. 3, Okresní muzeum v Chomutově, 1993)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Škrle

Místa v okolí

 Škrle
 synagoga
 Bílence
 Velemyšleves
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 Žiželice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Údlice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Blažim
 Maják
 kaple Panny Marie
 Staňkovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 radnice
 pivovar
 Vičice
 Dreherův pivovar
 silniční most
 Libočany
 Bitozeves
 městské hradby
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 železniční most
 Kamencové jezero
 Chmelový maják
 vodní nádrž Újezd
 evangelický kostel
 Stará papírna
 Rybňany
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Soběsuky
 židovský hřbitov
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 Ressl
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Havla
 krematorium
 Stekník
 Červený Hrádek
 smírčí kříž
 Šibeník
 kaple sv. Anny
 Strkovice
 Matylda
 Dobříčany
 Drahúš
 Bihlova vila
 Most
 Bergrutsch
 stará radnice
 židovský hřbitov
 nová radnice
 Most
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Postoloprty
 Mradice
 pivovar
 židovské ghetto
 kostel sv. Valentina
 silniční most
 menhir Zakletý mnich
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Ferdinanda
 Najštejn
 hradiště u Černovic
 Písečný vrch
 Milošice
 Jezerka
 Skalní okno
 Starý Žeberk
 kostel sv. Martina
 Kličín
 Špičák
 Skřivánčí vrch
 Patokryje
 Poláky
 Hausberk
 smírčí kříž
 Korozluky
 Libědice
 kostel sv. Víta
 jezero Most
 kostel sv. Kateřiny
 smírčí kříž
 Blatno
 Nový Žeberk
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Líčkov
 Lipno
 kamenný kříž
 Zlatník
 Pětipsy
 Tuchořice
 kostel sv. Vojtěcha
 zavlažovací nádrž
 Travertinová kupa
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 Široké Třebčice
 kostel sv. Václava
 Hradiště
 Doupovská dráha
 kaple sv. Anny
 Hřivice
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 4706
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama