Raně barokní stavba na místě staršího předchůdce, zničeného za třicetileté války, je prakticky jediným pozůstatkem předměstí Bačina západně od ostrožny s hrazeným městem. Přežila josefínské reformy i náhradu historické zástavby panelovým sídlištěm.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa, 11/2008
Kostelík se nachází na Svatováclavské ulici, jižně od okružní křižovatky silnice I/27 s místními komunikacemi pod pivovarem. Z náměstí Svobody pěšky necelých 10 minut Libočanskou brankou a příkrým klesáním, nejbližší železniční stanice Žatec západ na trati Plzeň - Žatec leží asi 800 m na sever. Dominantu okolí tvoří kromě nedalekého věžáku i někdejší kulturní dům a nákupní centrum. Parkování v okolí kostela bez omezení. Pravidelné bohoslužby se konají v úterý od 18.00.
Ivan Grisa, 16.11. 2008
popis

Nevelký kostelík tvoří téměř čtvercová hrázděná loď s plochým stropem a neodsazený zděný presbytář s valenou lunetovou klenbou se hřebínky. Celý ho kryje poměrně strmá valbová střecha krytá taškami, na jejímž hřebeni spočívá mohutný sanktusík s lucernou a bání krytou šindeli. Okna lodi jsou pravoúhlá, presbytáře s kruhovými záklenky. Celkově na dobu vzniku působí velmi archaicky, nelze vyloučit použití konstrukcí starší stavby. Hlavní oltář z roku 1688, další zařízení z první poloviny 18. století, sklomalby z konce 19. století.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 4, 16.11. 2008

historie

Kostel svatého Václava v Žatci

Specifickým rysem středověkého Žatce byla veliká rozloha předměstí, daná přímým vytvořením města z raně středověkého hradiště a stísněného prostoru hrazené ostrožny. Tato předměstí byla vybavena řadou malých kostelíků, z nichž většina nepřežila třicetiletou válku a josefínské reformy. Kostel svatého Václava byl postaven pro potřeby předměstí Bačina, které se nacházelo v nivě Ohře západně od vnitřního města. Pocházel zřejmě nejpozději ze 13. století, původní stavba byla těžce poškozena či zničena za třicetileté války. Po jejím skončení byl obnoven jako kombinovaná stavba se zděným klenutým presbytářem a téměř čtvercovou hrázděnou lodí s plochým stropem. Vzhledem k tomu, že již nikdy nenabyl farní funkci (pokud ji někdy předtím měl), postačoval místo věže mohutný sanktusík na hřebeni střechy. Od 60. do 80. let 20. století byla prakticky celá původní zástavba Bačiny nahrazena panelovým sídlištěm s megalomanskými objekty občanské vybavenosti.…  číst dále

Ivan Grisa, dle Žatec - Historie/Kultura/Lidé, 2004, 16.11. 2008

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Žatec

Místa v okolí

 městské hradby
 silniční most
 synagoga
 Chmelový maják
 Dreherův pivovar
 evangelický kostel
 Stará papírna
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 Libočany
 kostel sv. Václava
 Žiželice
 Staňkovice
 židovský hřbitov
 Rybňany
 kostel sv. Václava
 Milošice
 Dobříčany
 kostel sv. Vavřince
 Stekník
 Milčeves
 kostel sv. Václava
 Milčeves
 Dreherův pivovar
 Měcholupy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Kličín
 železniční most
 Velemyšleves
 kaple sv. Anny
 Strkovice
 kaple sv. Antonína
 menhir Zakletý mnich
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Líčkov
 Libořice
 Vičice
 železniční most
 Bitozeves
 kostel sv. Kateřiny
 Škrle
 Mradice
 Želeč
 Tuchořice
 Bílence
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 Travertinová kupa
 Blažim
 Kaštice
 kaple
 Lipno
 Dolánky
 Rubín
 Libědice
 kaple sv. Václava
 Drahúš
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 radnice
 Třeskonice
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 Postoloprty
 nová radnice
 zavlažovací nádrž
 Přečaply
 Široké Třebčice
 kostel sv. Matouše
 silniční most
 pivovar
 kostel sv. Marka
 židovské ghetto
 židovské ghetto
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Hradiště
 Poláky
 Údlice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 Pětipsy
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Hradiště
 kostel sv. Matouše
 sýpka
 Krásný Dvůr
 kostel sv. Martina
 pivovar
 Hřivice
 archeologický skanzen
 Hlubany
 Roviny, Na Rovinách
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla
 Pravda
 kostel sv. Vavřince
 Buškovice
 kostel sv. Víta
 Brody
 Písečný vrch
 Domoušice
 fara
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Barbory
 Džbán
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Ferdinanda
 hradiště u Černovic
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost, děkanství
Hošťálkovo náměstí 133
438 01 Žatec
Tel: 415 710 306
http://www.farnostzatec.wz.cz/
Základní informace místa
ID místa: 7021
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama