Částečně rekonstruovaný zámek, vzniklý přestavbou a postupným rozšiřováním tvrze z první poloviny 14. století. Přestavby probíhaly v 16.–19. století, po roce 1945 nastala devastace, dovršená v 90. letech 20. století. Nyní rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Forst 09/2022
Pětipsy leží přímo na silnici II/224 Kadaň - Podbořany, areál zámku a hospodářského dvora uzavírá západní stranu návsi. Asi 300 m dále na západ leží železniční zastávka Doupovské dráhy, přes obec podél Liboce vede žlutá turistická značka.
Ivan Grisa, 22.7. 2008
turistické

zámek Pětipsy

Zámek je od roku 2014 rekonstruován. Od roku 2016 se pravidelně na zámku uskutečňuje Den otevřených dveří. Při této akci si návštěvníci mohou prohlédnout zrekonstruované části zámku, poslechnout si jak rekonstrukce probíhá a i historii zámku. V průběhu roku se na zámku pořádají dobrovolné brigády. Jsou to jediné příležitosti, kdy je možno si zámek prohlédnout. Vzhledem k probíhající rekonstrukci je jinak je zámek pro veřejnost nepřístupný. Pro bližší informace o pořádaných akcí, doporučuji se podívat na stránky spolku Via levamente nebo na facebook zámek Pětipsy, který zámek rekonstruuje.

Pavel Forst - Via levamente, 12.4. 2021

historie

Zámek Pětipsy

Prvním feudálním sídlem v Pětipsech byla věžovitá třípatrová tvrz, kterou si zde nechal postavit po roce 1332 Frycek z Egerberku. Po mnoha majetkových přesunech byla kolem roku 1560 za Hrobčických z Hrobčic tvrz přestavěna a rozšířena o nová křídla, takže objekt získal tvar otevřeného U, jehož severním křídlem byla původní stavba. Po roce 1623 se Pětipsy staly majetkem kláštereckých Thunů. Hned po skončení třicetileté války noví majitelé uzavřeli východním křídlem zámecké nádvoří. V 18. století došlo k jeho klasicistní úpravě, další zásahy se prováděly ve 20. a 30. letech (zděné arkády místo původních dřevěných pavlačí) a v 70. letech století následujícího (úpravy interiérů). Thunům zámek patřil až do první pozemkové reformy, kdy jej získal tehdejší zámecký správce Zdeněk Hodek. Během 2. světové války byl na zámku tábor pro 130 francouzských zajatců. Roku 1945 byl navrácen Hodkům, po roce 1948 jim byl opět zkonfiskován. Správcem objektu se…  číst dále

Ivan Grisa. dle Umělecké památky Čech, svazek 3, 22.7. 2008

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Pětipsy

Místa v okolí

 Doupovská dráha
 Poláky
 kostel sv. Vojtěcha
 Libědice
 kostel sv. Víta
 zavlažovací nádrž
 radnice
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Rokle
 židovské ghetto
 Radonice
 Široké Třebčice
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Štěpána
 Soběsuky
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 železniční most
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Havla
 Krásný Dvůr
 Mašťov
 Bystřický můstek
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 socha sv. Vojtěcha
 Brody
 Kadaň
 děkanství
 dům č. p. 78
 Šlikovský dům
 katovna
 Katova ulička
 radnice
 Kličín
 dům č. p. 7
 stará synagoga
 Ptačí domky
 kostel sv. Anny
 Vičice
 Kaštice
 městské opevnění
 křížová cesta
 Úhošť
 smírčí kříže
 kaple
 židovský hřbitov
 Rubín
 Dolánky
 radnice
 Buškovice
 Hlubany
 Maleš
 Nepomyšl
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 Libočany
 Ahníkov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Milčeves
 Milčeves
 Egerberk
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Křečov
 Kamenný Chlum
 kostel sv. Mikuláše
 Dreherův pivovar
 židovský hřbitov
 Milošice
 železniční most
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 silniční most
 špýchar
 Libořice
 Budiš
 městské hradby
 Stará papírna
 Skřivánčí vrch
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
 stará porcelánka
 synagoga
 Klášterec nad Ohří
 Chmelový maják
 železniční most
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Dreherův pivovar
 Žiželice
 hradiště u Černovic
 Měcholupy
 Klejnštejn
 Hasištejn
 kostel sv. Václava
 Údlice
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 Šumburk
 Šumburk
 Lina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Bílence
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Škrle
 kostel sv. Marka
Základní informace místa
ID místa: 6534
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 2.2.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama