Byvalý kostel sv. Ignáce v areálu jezuitské koleje je dominantou jižního cípu náměstí 1. máje v Chomutově. Areál jezuitské koleje nechal založit Jiří Popel Lobkowitz roku 1590. Dnes slouží pro účely kulturního střediska.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Ignáce - letecký snímek
© Radovan Smokoň 06/2006

Areál jezuitské koleje

Jiří Popel Lobkowitz, nejvyšší purkrabí království , povolal jako horlivý šiřitel katolické víry do Chomutova zástupce řádu v čele s provinciálem Georgem Baderem, a to již v roce 1589. Po prvních úspěších se rozhodl ve městě založit kolej, kterou nadal rozsáhlým majetkem. Jezuitský areál v Chomutově měl mít nejen vliv na bezprostřední region, ale měl stát v cestě aktivitám sousedního protestantského saska. Po příslušných jednáních a vyhledání vhodného místa spojeného s výkupem řady měšťanských domů při koutu jižní strany hlavního náměstí, byl dne 14. srpna 1590 slavnostně položen a vysvěcen základní kámen náročně koncipovaného rozlehlého areálu. Pro potřeby koleje založil Jiří Popel i nadaci, která byla schválená až v roce 1592. Zmíněná nadace byla určena především pro vznikající gymnasium, kde mělo být z jejích výnosů vydržováno 100 chudých studentů bydlících v semináři, nazvaném od roku 1623 seminářem sv. Františka Xaverského. Gymnasium mělo v podstatě charakter university, studující mohli získat titul doktora či magistra. Této etapě předcházely dramatické dny roku 1591, kdy rasantní postup jezuitů vyvolal u místního, vesměs luteránského měšťanstva silný odporvrcholící vypleněním dosavadního provizorního sídla řádu ve městě. Po tvrdém potlačení vzpoury bylo působení tovaryšstva ihned obnoveno. Prvotní stavební činnost se soustředila do objektu v rohu náměstí při navazující ulici, kde vznikl nad klenutým přízemím první provizorní sakrální prostor (nově citlivě obnoven pro potřeby galerie). Za ním, směrem do hloubky parcely směřující až za městskou hradbu, byla budována náročně řešená vlastní kolej s pozoruhodným arkádovým nádvořím. Jeho detailní členění odpovídá řadě pozdně renesančních a manýristických staveb ve městě. Tato výrazně profilovaná tvorba tvoří jednu z méně známých, pro dějiny města i celých Čech ale podstatnou kapitolu. Dokládá prvotní nepochybné…  číst dále
Radovan Smokoň, zdroj Muzeum města Chomutova, 3.12. 2006

Půdorys místa

Kostel sv. Ignáce
zdroj. Muzem města Chomutova
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Chomutov

Místa v okolí

 Kamencové jezero
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 Údlice
 židovský hřbitov
 Bergrutsch
 kostel sv. Jiljí
 městské sklepy
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 Hausberk
 Červený Hrádek
 Najštejn
 radnice
 Skřivánčí vrch
 Blatno
 smírčí kříž
 Bílence
 kamenný kříž
 synagoga
 Ahníkov
 kostel sv. Václava
 Maják
 Škrle
 Vičice
 Skalní okno
 kostel sv. Marka
 Nový Žeberk
 Starý Žeberk
 železniční most
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Hasištejn
 Soběsuky
 Jezeří
 Velemyšleves
 Dieterova štola
 kaple sv. Antonína
 Švédské šance
 kostel sv. Václava
 Albrechtická štola
 Josefinina skála
 kostel sv. Vavřince
 Eduardova skála
 železniční most
 Žiželice
 kostel sv. Martina
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 Dřevařský rybník
 katovna
 Katova ulička
 dům č. p. 7
 dům č. p. 78
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 Bystřický můstek
 Poláky
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Šlikovský dům
 Kadaň
 socha sv. Šebestiána
 Ptačí domky
 křížová cesta
 Rokle
 smírčí kříže
 Ressl
 Lniště
 Libočany
 kostel Všech svatých
 socha sv. Vavřince
 Matylda
 socha sv. Jiří
 Dreherův pivovar
 kostel sv. Prokopa
 Blažim
 silniční most
 kostel sv. Václava
 Staňkovice
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Stülpnerův pomník
 synagoga
 Úhošť
 evangelický kostel
 Janov
 Chmelový maják
 kostel sv. Jakuba
 milník
 Stará papírna
 Rybňany
 Stekník
Základní informace místa
ID místa: 4806
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama