Hradiště nedaleko Postoloprt bylo vybudováno na říční terase pouhé 2 až 4 m nad záplavovým územím Ohře pravděpodobně v druhé polovině 10. nebo počátkem 11. století. Zdejší místo bylo ale osídleno již od pravěku, v neolitu, době halštatské a římské.
Hlavní obrázek místa
Východní val
© Prudký Martin, 03/2011
Bývalé hradiště se nalézá na poli jižně od města Postoloprty. Dovede nás k němu polní cesta vedoucí z ulice E. Krásnohorské okolo dvou montovaných hal.
Prudký Martin , 20.3. 2011
popis

Blatné hradiště se nalézá na jazykovitém výběžku, jehož delší osa je orientovaná severojižně. Ze severu hradiště chránil tok Ohře, který dnes teče ve vzdálenějším korytě. Plochá terasa hradiště byla pouhé dva až čtyři metry nad záplavovým územím Ohře a na severu je přepažena valem. Opevnění, o délce 1100 m, chránilo území o rozloze téměř 7 ha. Výzkumy ukazují, že opevnění tvořila hradba, vybudovaná z trámů, fošen a zeminy. Z vnější strany je chránila zeď z nasucho kladených opukových kamenů a příkop. Síla hradby byla 7,2 m. Hradiště obsahovalo, kromě sídlištních objektů, i raně středověké pohřebiště.

Prudký Martin , 20.3. 2011

historie

Lokalita postoloprtského hradiště byla osídlena v neolitu, době halštatské a římské. Fortifikace byla vybudována v jediné fázi a existovala ve druhé polovině 10. a počátkem 11. století, přičemž nálezy pocházejí ještě ze 14. století. Hradiště badatelé spojují s hradem Drahúš, zmíněným v Kosmově kronice. Napovídal by tomu i nedaleký místní název Na Drahúši. Místo bylo zkoumáno již na konci 19. století, amatéry i profesionály, kteří zde hledali zaniklý benediktinský klášter Porta apostolorum. Byl mezi nimi např. F. Beneš, J. Maschata a také roku 1891 J. N. Woldřich. Poslední sondáže za vnějším příčným valem prováděl J. Bubeník v sedmdesátých letech minulého století.

Prudký Martin podle Encyklopedie hradišť v Čechách-V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, Příručka amatérského archeologa-J. Hajšman, M. Řezáč, P. Sokol, R. Trnka, 20.3. 2011

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Postoloprty

Místa v okolí

 Postoloprty
 silniční most
 stará radnice
 nová radnice
 pivovar
 židovské ghetto
 Mradice
 kostel sv. Václava
 Bitozeves
 Strkovice
 kaple sv. Anny
 menhir Zakletý mnich
 kostel sv. Martina
 Nový hrad
 Lenešice
 Hradiště
 Stekník
 Lipno
 kostel sv. Petra
 Rybňany
 barokní špitál
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Matouše
 inundační most
 Louny – MPR
 Raná
 kostel sv. Prokopa
 Blažim
 Travertinová kupa
 Tuchořice
 Staňkovice
 kostel Matky Boží
 židovský hřbitov
 Dobříčany
 kostel sv. Martina
 Písečný vrch
 Hřivice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Hradiště
 Cítoliby
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 Líčkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Oblík
 kostel sv. Jakuba
 Třeskonice
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiljí
 Velemyšleves
 synagoga
 Žiželice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Chmelový maják
 kaple sv. Jiří
 městské hradby
 Vršovice
 kostel sv. Klimenta
 Stará papírna
 kostel sv. Matouše
 silniční most
 sýpka
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Dreherův pivovar
 kaple sv. Jiří
 Blšany u Loun
 kostel sv. Vavřince
 pivovar
 Bělušice
 kaple sv. Václava
 Brník
 Divice
 kaple sv. Ferdinanda
 kaple sv. Víta
 Pravda
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Tobiášův vrch
 kaple sv. Václava
 kostel Všech svatých
 Libočany
 Roviny, Na Rovinách
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Domoušice
 Škrle
 fara
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Vinařice
 Chrámce
 Korozluky
 kostel sv. Marka
 Milošice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Kozojedy
 židovský hřbitov
 Dreherův pivovar
 Měcholupy
 Toužetín
 pivovar Liebshausen
 smírčí kříž
 Libčeves
 menhir Baba
 kaple sv. Václava
 Dřevíč
 synagoga
 Rychvald
 větrný mlýn
 kaple
 kaple sv. Prokopa
 Bílence
 železniční most
 Milčeves
 Milčeves
 Želeč
 vrch Kamýk
 kostel sv. Jakuba
 Žichov, Schichow
 cihlářská pec
 Hradištko
 Libořice
 kostel sv. Václava
 Maják
 sloup sv. Bernarda
 Líska
 kostel sv. Bernarda
 kostel sv. Václava
 Třebívlice
Základní informace místa
ID místa: 9851
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama