Na návrší Hanuše u Hradce n. Moravicí se nacházejí terénní náznaky po opevňovacích pracích a budování dělostřeleckých pozic během rakousko-pruských válek o Slezsko. Šance Hanuše pochází z let 1778-1789.
Hlavní obrázek místa
Hanuše-dělostřelecké opevnění
© Petr Hausotter 03/2020
Návrší Hanuše (427 m n. m.) leží západně nad městem Hradec nad Moravicí. Šance Hanuše je dostupná po žluté turistické značce z obce Branka u Opavy nebo po trase naučné stezky Hanuše, která vychází z Žimrovic, místní částí Hradce nad Moravicí. Obě značky křižují u turistického rozcestí Pod Hanuší silnici z Hradce nad Moravicí do místní části Benkovice, odtud zbývá pěšky po značkách jen 1,5 km.
31.1. 2022
historie

Jedná se o objekt zemního opevnění. Je čtyřúhelníkového tvaru, ze tří stran krytý valem a příkopem. Na čtvrté straně s náznaky opevnění snad pro dělostřelecká postavení. Pochází z let 1778-1789. Slezské války vyvolaly nutnost zabezpečení nově vzniklé severní státní hranice. Dělo se tak, mimo jiné i rozsáhlými ženijními pracemi, při kterých byla zbudována řada zemních opevnění, tak zvaných šancí, zákopů a palebných postavení pro děla. V současné době máme jen částečné informace o době vzniku opevnění, o jejich vzhledu, velikosti posádky a výzbroji. Badatelské práce jsou prozatím na samém počátku. Spolu s topografickým podkladem zde na území města zaznamenáváme zákresy čtyř pevnostních objektů a to na Braneckém kopci nad obcí Brankou jeden, na kopci Hanuše západně od Podolí dva a za zámkem v Hradci nad Moravicí jeden. Je zřejmé, že pevnosti vznikly nejpozději v r. 1741, protože dobové zprávy hovoří o tom, že…  číst dále

Pavel Procházka: podle info Hradec n.Moravicí, 14.10. 2013

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Hradec nad Moravicí

Místa v okolí

 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Weisshuhnův kanál
 Jakubčovické šance
 Šance
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Raduň
 kaple sv. Anny
 Melč
 Obecní dům
 Justiční palác
 evangelický kostel
 městské hradby
 Sobkův palác
 socha Petra Bezruče
 Slezská univerzita
 synagoga
 kostel sv. Alžběty
 Blücherův palác
 Stěbořice
 Slezské divadlo
 kostel sv. Hedviky
 Obchodní dům Breda
 nová radnice
 Opava
 Jezdkovice
 Litultovice
 Choltice
 Filípkův dvůr
 kaple sv. Kříže
 Nový Dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Dvůr
 Dubová
 arboretum
 obecní kaple
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Suché Lazce
 Šibenice
 Velké Hoštice
 Přerovec
 Hlavnice
 Pustá Polom
 Mladecko
 Výškovice
 Kravaře
 Jánské Koupele
 Štítina
 Vítkov
 Slatina
 Držkovice
 Držkovice
 větrný mlýn
 Slatina
 Štemplovec
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 Dorňákův kopec
 Bravinné
 Hradní vrch
 kostel sv. Floriána
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 kostel sv. Jakuba
 Neplachovice
 kaple sv. Víta
 Velké Heraltice
 Holasovice
 kostel sv. Vavřince
 Lukavec
 Kyjovice
 Hrabyně
 Loděnice
 hrobka rodu Bellegarde
 Kružberk
 Oldřišov
 kostel sv. Markéty
 Jakartovice
 kostel sv. Kateřiny
 Bítov
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Trojice
 Klokočov
 Františkův Dvůr
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
 Albertovec
 Velké Albrechtice
 Sosnová
 Sosnová
 Sosnová
Základní informace místa
ID místa: 11476
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama