Pozdně gotický kamenný kostel sv. Jinřicha z r. 1865 v obci Staré Hamry. Díky výhodné poloze ve stráni byl ušetřen demolici před napuštěním přehrady Šance. Při kostele hřbitov s cennými litinovými kříži.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na neogotický kostel ve Starých Hamrech
© Jan P. Štěpánek 08/2005
Dominantní novogotická neomítnutá stavba římskokatolického kostela sv. Jindřicha na Starých Hamrech, nad pravým břehem přehradní nádrže Šance. Kdysi farní kostel bohatě se rozvíjející vesnice Staré Hamry, která zažívala rozkvět díky turistice. Konec nastal díky výstavbě údolní nádrže Šance, která zatopila samotné centrum obce s většinou zástavby. Zůstaly jen stavby ve svazích nad přehradou, včetně kostela a blízkého hřbitova. Kostel se nachází pod cestou odbočující z hlavní silnice Ostravice – Bílá k rekreačnímu středisku na Grůni.
Jan P. Štěpánek, 21.6. 2009
historie

Historie obce Staré Hamry

Staré Hamry, malebná beskydská obec na pravém, slezském břehu řeky Ostravice, v údolí sevřeném mezi masívy Smrku, Lysé hory,Těšínočky, Javořiny, Janíkuly a dalších. Katastr obce tvoří 8 345 hektarů, které jsou z velké části pokryty lesy. Dnes je obec bohužel z velké části zatopená údolní přehradní nádrží Šance-Řečice dokončenou v roce 1970. Pod vodou se tak ocitlo samotné údolní centrum Starých Hamrů, mnohé význačné obecní stavby a horská železniční trať na Bílou, po které sem proudily tisíce turistů, kteří obec a okolí živili. Kontinuita obce tak byla nenávratně poškozena a Staré Hamry se z této rány nevzpamatovaly dodnes. V posledních letech sem přeci jen začínají opět proudit turisté, díky kterým kraj začíná ožívat. Na území obce se nacházejí zajímavé přírodní rezervace Mazák, Mazácký Gúnik a Poledňana. V roce 1638 nechal hrabě Jiří z Oppersdorfu postavit na pravém břehu řeky Ostravice (v současné osadě…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 10.8. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

vyznačení kostela v katastrální mapě
© Jan P. Štěpánek 08/2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Staré Hamry

Místa v okolí

 kříž na Samčance
 hrable Červík
 kříž na Hutích
 kostel sv. Bedřicha
 Šorštýn
 šance Řečice
 Bílá
 Baranská skála
 klauz Kyčerov
 Šance
 klaus Panský
 jedle v Řečici
 Hartisov
 klauz Čurábka
 Lučovecký klauz
 PR Bučací potok
 Hubertova chata
 koryto potoka Mazák
 Maxův klauz
 kříž na Hluchance
 Bedřichův klaus
 kaple sv. Kříže
 zvonička
 Bílý Kříž
 šance na Obidové
 Gabrielina chata
 Lysá hora
 kaple na Kmínku
 Čarták
 Ondrášovy díry
 Čeladná
 Hamerská kaple
 Čertův stůl
 U Veličků
 Greiffka
 Leopoldova chata
 ostravický hamr č. I
 vodopády Satiny
 Mořské oko
 kaple sv. Floriána
 Zvonička Pustevny
 Cyrilka
 Nová Ves
 Alsternova vila
 Harcovský most
 Travné, Travný
 Morávka
 socha Radegasta
 Frýdlant
 radnice
 hamr č. VII
 zvonička u Polků
 Pražmo
 kaple na Kamenci
 zvonička Pod Krásnou
 Lubno
 horský hotel Solárka
 boží muka na Husinci
 Jezero
 roubený dům č.p. 5
 boží muka - sv. Anna
 židovský hřbitov
 Karlovské muzeum
 Karlovské fojství
 Vašendův kříž
 fojtství
 švédská mohyla
 Šmiřákův mlýn
 Kozlovice
Základní informace místa
ID místa: 3367
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama