Pozdně gotický kamenný kostel sv. Jinřicha z r. 1865 v obci Staré Hamry. Díky výhodné poloze ve stráni byl ušetřen demolici před napuštěním přehrady Šance. Při kostele hřbitov s cennými litinovými kříži.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na neogotický kostel ve Starých Hamrech
© Jan P. Štěpánek 08/2005
Dominantní novogotická neomítnutá stavba římskokatolického kostela sv. Jindřicha na Starých Hamrech, nad pravým břehem přehradní nádrže Šance. Kdysi farní kostel bohatě se rozvíjející vesnice Staré Hamry, která zažívala rozkvět díky turistice. Konec nastal díky výstavbě údolní nádrže Šance, která zatopila samotné centrum obce s většinou zástavby. Zůstaly jen stavby ve svazích nad přehradou, včetně kostela a blízkého hřbitova. Kostel se nachází pod cestou odbočující z hlavní silnice Ostravice – Bílá k rekreačnímu středisku na Grůni.
Jan P. Štěpánek, 21.6. 2009
historie

Historie obce Staré Hamry

Staré Hamry, malebná beskydská obec na pravém, slezském břehu řeky Ostravice, v údolí sevřeném mezi masívy Smrku, Lysé hory,Těšínočky, Javořiny, Janíkuly a dalších. Katastr obce tvoří 8 345 hektarů, které jsou z velké části pokryty lesy. Dnes je obec bohužel z velké části zatopená údolní přehradní nádrží Šance-Řečice dokončenou v roce 1970. Pod vodou se tak ocitlo samotné údolní centrum Starých Hamrů, mnohé význačné obecní stavby a horská železniční trať na Bílou, po které sem proudily tisíce turistů, kteří obec a okolí živili. Kontinuita obce tak byla nenávratně poškozena a Staré Hamry se z této rány nevzpamatovaly dodnes. V posledních letech sem přeci jen začínají opět proudit turisté, díky kterým kraj začíná ožívat. Na území obce se nacházejí zajímavé přírodní rezervace Mazák, Mazácký Gúnik a Poledňana. V roce 1638 nechal hrabě Jiří z Oppersdorfu postavit na pravém břehu řeky Ostravice (v současné osadě…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 10.8. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

vyznačení kostela v katastrální mapě
© Jan P. Štěpánek 08/2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Staré Hamry

Místa v okolí

 kříž na Samčance
 hrable Červík
 kříž na Hutích
 Šorštýn
 kostel sv. Bedřicha
 šance Řečice
 Bílá
 Baranská skála
 klauz Kyčerov
 Šance
 klaus Panský
 Hartisov
 Čurabský klauz
 Lučovecký klauz
 Hubertova chata
 koryto potoka Mazák
 Maxův klauz
 kříž na Hluchance
 Bedřichův klaus
 kaple sv. Kříže
 zvonička
 Bílý Kříž
 šance na Obidové
 Gabrielina chata
 Lysá hora
 kaple na Kmínku
 Čarták
 Ondrášovy díry
 Čeladná
 Hamerská kaple
 Čertův stůl
 U Veličků
 Greiffka
 Leopoldova chata
 ostravický hamr č. I
 vodopády Satiny
 Mohelnický vodopád
 klauz Vlaské
 Mořské oko
 kaple sv. Floriána
 Zvonička Pustevny
 Cyrilka
 Nová Ves
 Alsternova vila
 Harcovský most
 Travné, Travný
 Morávka
 socha Radegasta
 Frýdlant
 radnice
 hamr č. VII
 zvonička u Polků
 Pražmo
 kaple na Kamenci
 zvonička Pod Krásnou
 Lubno
 horský hotel Solárka
 boží muka na Husinci
 Jezero
 roubený dům č.p. 5
 vrchol Soláň
 boží muka - sv. Anna
 židovský hřbitov
 Karlovské muzeum
 zvonice Soláň
 Karlovské fojství
 Vašendův kříž
 fojtství
 švédská mohyla
 Muzeum sklářství
 Šmiřákův mlýn
 Kozlovice
Základní informace místa
ID místa: 3367
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama