Zámek vznikl v 2. pol. 16. st. na místě hospodářské usedlosti ze 13. st. Pozůstatkem původního dvora je raně středověká stavba zámecké hlásky s pozdějšími úpravami. Prvním držitelem byl kníže Václav Rucký z Rudz. Dnes je majetkem zemědělské školy.
Hlavní obrázek místa
Pohled na jižní nároží zboží zámku a hlásnou věž.
© Miroslav BITTER 03/2007
Místo se nachází v horní části obce Chotěbuz. Zámek je nepřístupný. Je využíván školním statkem v Českém Těšíně.
Pawlik, 14.10. 2004
turistické

Objekt zámku byl vybudován ve 2. polovině 16. století na místě starší zřejmě opevněné hospodářské usedlosti ze 13. století v centru stejnojmenné obce. V 19. a 20. století zde probíhala řada stavebních úprav. Zámeckou budovu tvoří omítaná, jednopatrová, stavba se čtyřmi křídly s malým vnitřním dvorem. Valbovou střechu kryje pálená krytina a plech. Fasáda je hladká, členěná lisenovými rámy a korunní profilovanou římsou. Na boční fasádě jsou dosud místy patrné šambrány kolem oken. Hlavní chodba původně probíhala kolem hlavního dvora, v současné době je členěna příčkami. Nejcennější stavbou je bývalá zámecká hláska. V jádru raně středověká stavba s pozdějšími úpravami. Je pozůstatkem původního opevněného dvora ze 13. století. Okrouhlé tělo věže z lomového kamene se směrem vzhůru koncentricky zužuje a tvoří na vrcholu klenbu, která má z venku tvar zvonu. Uvnitř se nachází roubené točité schodiště. V blízkosti zámku, nad tratí…  číst dále

web, jps7, 8.2. 2005

historie

Chotěbuz náleží k nejstarším známým vsím Těšínska. Již v r. 1229 patřila orlovskému klášteru, který tu měl ve 13. století opevněný dvůr. Z něho se u dnešního zámku dosud uchovala bývalá hláska jako součást gotického opevnění ze 13. – 14. století. Je to 10 m vysoká kamenná věž ve tvaru komolého kužele, spojená s patrovou stavbou na severní straně. Při rozpadu klášterního zboží v 15. a 16. století (r. 1561 klášter zanikl) se Chotěbuz stala samostatným statkem který drželi v 16. a 17. století Ručtí z Rudz. Již první držitel z tohoto rodu kancléř těšínského knížete Václav Rucký z Rudz, který získal statek v r. 1559, dal postavit ve vsi přízemní tvrz obdélníkového půdorysu s malým dvorem uprostřed. Po častějším střídání majitelů statku během 18. století jej získala v r. 1802 těšínská komora. Nový majitel dal již počátkem 19. století původní renesanční tvrzi podobu zámku: do průčelí přízemní budovy bylo vestavěno…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava; doplněno redakcí, 10.2. 2005

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Chotěbuz

Místa v okolí

 Stanislavice
 Rybí dům
 Podobora
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 evangelický kostel
 Brandýs
 Hradiště
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Těšín
 synagoga
 radnice
 městské hradby
 Stonava
 studna tří bratří
 Městská střelnice
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Trojice
 Horní Žukov
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Stonava
 Životice
 Třanovice
 Horní Suchá
 Vělopolí
 Ropice
 Solca
 Pitrov
 kaple sv. Anny
 Ráj
 kostel sv. Michala
 Prostřední Suchá
 Střítež
 Janečkův mlýn
 Karviná - Doly
 evangelický kostel
 Konská
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 Kotulova dřevěnka
 radnice
 Žermanický lom
 Horní Soběšovice
 Hnojník
 Fryštát
 kašna
 Dolní Tošanovice
 Horní Tošanovice
 kostel sv. Marka
 Dolní Soběšovice
 Horní Bludovice
 Dolní Suchá
 kříž na Vidíkově
 Dolní Domaslavice
 kaple sv. Barbory
 Lom - Mořské oko
 Horní Domaslavice
 kostel sv. Anny
 Kocurovice
 Šumbark
 vodárenská věž
 Třinec
 kostel Božího Těla
 Doubrava
 Dolní Líštná
 kostel sv. Stanislava
 evangelický kostel
 Dobratice
 Orlová
 Dolní Marklovice
 Dolní Marklovice
 Pomník sv. Václava
 Prochaskova vila
 Šenov
 větrný mlýnek
 socha sv. Floriána
 fara
 školní budova
 Prstná
 Bruzovice
 Vendryně
 kostel sv. Jiří
 Závada
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Kateřiny
 kaple na Horním konci
 Vendryně - vápenka
 Dobrá
 lesní zámeček
 kaple na dolním konci
 Frýdecká šibenice
 zvonička
 Karpentná
 kostel sv. Martina
 Skalice
 vodní mlýn
 Skalický lom
 kostel sv. Anny
 Dolní Lutyně
 židovský hřbitov
 kaple Na Skotni
 kostel sv. Josefa
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 vodní nádrž Baška
 Kaple skalická
 Husův dům
 kostel sv. Václava
 Baška
 kaple Při šefru
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 2643
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 9.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama