Novobarokně - secesní stavba s věží z let 1901 až 1903 postavená na místě starších radnice ze 16. století. Spolu s přiléhající spořitelnou tvoří dominantu krnovského Hlavního náměstí.
Hlavní obrázek místa
Radnice se secesní budovou spořitelny vytváří na náměstí mohutný stavební blok
© Luděk Pitter 08/2006
Městská radnice na Hlavním náměstí pod číslem popisným 96, stávala v minulosti v západním čele Dolního náměstí. Krnov a převážně jeho historické jádro bylo na konci 2. světové války vážně postiženo. Zmizely celé bloky budov. Z několika uliček a náměstí tak vznikl dnešní jednotný prostor Hlavního náměstí. Zbyl jen blok radnice a spořitelny budov ve středu plochy náměstí. Radnice je relativně novostavbou. Byla vystavěna v letech 1901 až 1903 v tehdejší době populárním neobarokním slohu se secesními detaily na místě původní renesanční radnice ze 16. století. Stavba byla realizována Ernstem Latzelem a Aloisem Geldnerem podle projektu Moritze. Dvoupatrová trojkřídlá budova ukončená mansardovou střechou je svým hlavním průčelím s osovým hlavním vstupem v bohatě řešeném portále otočená směrem k jihu. Západní krátké křídlo je na severu ukončeno šesti patrovou věží, kde poslední patro tvoří vystouplý ochoz s nárožními arkýři. Celek věže zakončuje vysoká valbová střecha ukončená lucernou. Krytina střechy je zajímavě barevně vyskládaná. Na budovu radnice navazuje nepravidelná trojkřídlá dvoupatrová budova městské spořitelny (čp. 95). Secesní barokizující velmi výstavná budova s bohatě členěnou fasádou byla postavenav letech 1906 - 07 podle projektu Franze Blasche. Spolu s budovou radnice tvoří jeden stavební blok.
Jan P. Štěpánek podle více materiálů (např.: K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000), 27.11. 2006

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Krnov

Místa v okolí

 Krnov
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 evangelický kostel
 Cvilín
 Cvilín
 Ježník
 Kobylí
 Vartnov
 zvonice
 Branice
 Brantice
 Hošťálkovy
 Linhartovy
 Zátor
 kostel sv. Jiří
 Sosnová
 Sosnová
 Burkvíz
 Sosnová
 kostel sv. Tekly
 Hraniční vrch
 Loděnice
 Holasovice
 Město Albrechtice
 hrobka rodu Bellegarde
 Neplachovice
 Slezské Rudoltice
 Velké Heraltice
 Hrozová
 Štemplovec
 Brunerova vila
 větrný mlýn
 Město Albrechtice
 Matějovická jeskyně
 Držkovice
 Držkovice
 Šibenice
 Hynčice
 Eldorado
Kontaktní informace
Městský úřad Krnov
Hlavní náměstí 95
794 01 Krnov
Tel: 554 697 111
http://www.krnov.cz/
epodatelna@mukrnov.cz
Základní informace místa
ID místa: 4775
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama