kříž na Samčance

kříž Bedřicha z Fürstenbergu
Litinový kříž na pískovcovém podstavci z roku 1853 postavený na náklady kardinála Friedricha z Fürstenbergu. Od roku 1998 národní kulturní památka. Celkem 3 metry vysoký, podstavec 1,6 m a korpus Krista 1 m dlouhý. Vedle hraniční kámen tvaru kvádru (2 m).
Hlavní obrázek místa
kříž Samčanky
© Martin Kovář, 11/2013
Samčanky, nyní spíše Samčanka, jsou osadou Starých Hamrů. Po zatopení níže položeného údolí Ostravice přehradou Šance-Řečice se do nich a nedaleké osady Lojkaščanka přemístil střed nově zbudované obce. Tu tvoří moravská a slezská část. Samčanky se nacházejí na moravské straně, jakkoliv hraniční kámen dokazuje, že tomu tak bylo až po roce 1669. V osadě je autobusová zastávka, obchod, restaurace a obecní úřad. Prochází jí komunikace spojující českou část Beskyd se slovenskou (v sousední obci Bílá se komunikace dělí na hraniční přechody Konečná a Bumbálka), takže celá oblast i s arcibiskupským křížem je snadno dostupná. Současně je východištěm turistických tras, což možnost navštívení kříže ještě zvyšuje.
MaM Kovářovi, 6.11. 2013
popis

Kříž měří asi 3 m, na litinovém krucifixu je asi 1 m dlouhý korpus, litinový podstavec měří 1,6 m a asi 0,6 m připadá na kamenný podstavec schodovitého tvaru. Z čelní a zadní strany je proveden zlatými písmeny nápis česky (lašským nářečím) a německy. Zlatou barvou je opatřen i korpus Krista, věnec v krucifixu a nápis I.N.R.I. Kříž je v bezvadném stavu, bez poškození.

MaM Kovářovi, 6.11. 2013

historie

Nejznámějším a nejdostupnějším (stojí přímo hlavní silnice z Bílé do Ostravice) křížem na území Starých Hamrů, snad kromě Bílého kříže na Grúni, je stavba olomouckého arcibiskupa, kardinála Bedřicha (Friedricha) z Fürstenbergu. Jedná se o litinový kříž s litinovým a kamenným (pískovcovým) podstavcem. Pro potřeby tehdy pouze osady Samčanka a okolí jej olomoucký arcibiskup nechal zbudovat v roce svého jmenování do Olomouce, k němuž (resp. k hukvaldské části) oblast patřila. Krucifix je národní kulturní památkou od roku 1998, jakkoliv nedaleko na Hutích stojící o sedm let mladší od stejného arcibiskupa památkou není. Zajímavostí je i nářeční text: „NA WECNAU PAMATKU A PRO NAŠI POBOŽNOST OD NAŠEHO ARCYBISKUPA A KNIŽETE FRIDRICHA ZDOMU ZEMSKÉHO HRABĚTE FIRSTENBERGA KTERÝ W 6. ČERWNA 1853 NA HOLOMAUCKAU E. P. STOLICY WOLENÝ BYL A TENTO SWATÝ ZNAK PRONÁS POSTAVĚT NECHAL.“ Stejný text je v němčině na opačné…  číst dále

MaM Kovářovi, 6.11. 2013

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Staré Hamry

Místa v okolí

 hrable Červík
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Hutích
 kostel sv. Bedřicha
 Bílá
 Šorštýn
 klaus Panský
 klauz Kyčerov
 šance Řečice
 Baranská skála
 Šance
 klauz Čurábka
 Lučovecký klauz
 Hartisov
 Hubertova chata
 PR Bučací potok
 Bedřichův klaus
 Maxův klauz
 koryto potoka Mazák
 kříž na Hluchance
 Čarták
 kaple na Kmínku
 Gabrielina chata
 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 zvonička
 Bílý Kříž
 Čeladná
 šance na Obidové
 Ondrášovy díry
 Greiffka
 Čertův stůl
 Leopoldova chata
 Hamerská kaple
 U Veličků
 ostravický hamr č. I
 vodopády Satiny
 Mořské oko
 kaple sv. Floriána
 Zvonička Pustevny
 Cyrilka
 socha Radegasta
 Nová Ves
 Alsternova vila
 Harcovský most
 Travné, Travný
 Frýdlant
 Jezero
 Morávka
 radnice
 kaple na Kamenci
 hamr č. VII
 horský hotel Solárka
 Lubno
 zvonička Pod Krásnou
 zvonička u Polků
 Pražmo
 roubený dům č.p. 5
 židovský hřbitov
 Karlovské muzeum
 boží muka - sv. Anna
 Karlovské fojství
 Vašendův kříž
 fojtství
 Muzeum sklářství
 švédská mohyla
 zvonička Měrkovice
Základní informace místa
ID místa: 11515
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama