kříž na Samčance

kříž Bedřicha z Fürstenbergu
Litinový kříž na pískovcovém podstavci z roku 1853 postavený na náklady kardinála Friedricha z Fürstenbergu. Od roku 1998 národní kulturní památka. Celkem 3 metry vysoký, podstavec 1,6 m a korpus Krista 1 m dlouhý. Vedle hraniční kámen tvaru kvádru (2 m).
Hlavní obrázek místa
kříž Samčanky
© Martin Kovář, 11/2013
Samčanky, nyní spíše Samčanka, jsou osadou Starých Hamrů. Po zatopení níže položeného údolí Ostravice přehradou Šance-Řečice se do nich a nedaleké osady Lojkaščanka přemístil střed nově zbudované obce. Tu tvoří moravská a slezská část. Samčanky se nacházejí na moravské straně, jakkoliv hraniční kámen dokazuje, že tomu tak bylo až po roce 1669. V osadě je autobusová zastávka, obchod, restaurace a obecní úřad. Prochází jí komunikace spojující českou část Beskyd se slovenskou (v sousední obci Bílá se komunikace dělí na hraniční přechody Konečná a Bumbálka), takže celá oblast i s arcibiskupským křížem je snadno dostupná. Současně je východištěm turistických tras, což možnost navštívení kříže ještě zvyšuje.
MaM Kovářovi, 6.11. 2013
popis

Kříž měří asi 3 m, na litinovém krucifixu je asi 1 m dlouhý korpus, litinový podstavec měří 1,6 m a asi 0,6 m připadá na kamenný podstavec schodovitého tvaru. Z čelní a zadní strany je proveden zlatými písmeny nápis česky (lašským nářečím) a německy. Zlatou barvou je opatřen i korpus Krista, věnec v krucifixu a nápis I.N.R.I. Kříž je v bezvadném stavu, bez poškození.

MaM Kovářovi, 6.11. 2013

historie

Nejznámějším a nejdostupnějším (stojí přímo hlavní silnice z Bílé do Ostravice) křížem na území Starých Hamrů, snad kromě Bílého kříže na Grúni, je stavba olomouckého arcibiskupa, kardinála Bedřicha (Friedricha) z Fürstenbergu. Jedná se o litinový kříž s litinovým a kamenným (pískovcovým) podstavcem. Pro potřeby tehdy pouze osady Samčanka a okolí jej olomoucký arcibiskup nechal zbudovat v roce svého jmenování do Olomouce, k němuž (resp. k hukvaldské části) oblast patřila. Krucifix je národní kulturní památkou od roku 1998, jakkoliv nedaleko na Hutích stojící o sedm let mladší od stejného arcibiskupa památkou není. Zajímavostí je i nářeční text: „NA WECNAU PAMATKU A PRO NAŠI POBOŽNOST OD NAŠEHO ARCYBISKUPA A KNIŽETE FRIDRICHA ZDOMU ZEMSKÉHO HRABĚTE FIRSTENBERGA KTERÝ W 6. ČERWNA 1853 NA HOLOMAUCKAU E. P. STOLICY WOLENÝ BYL A TENTO SWATÝ ZNAK PRONÁS POSTAVĚT NECHAL.“ Stejný text je v němčině na opačné…  číst dále

MaM Kovářovi, 6.11. 2013

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Staré Hamry

Místa v okolí

 hrable Červík
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Hutích
 kostel sv. Bedřicha
 Bílá
 Šorštýn
 klaus Panský
 klauz Kyčerov
 šance Řečice
 Baranská skála
 Šance
 Čurabský klauz
 Lučovecký klauz
 Hartisov
 Hubertova chata
 Maxův klauz
 Bedřichův klaus
 kříž na Hluchance
 koryto potoka Mazák
 Čarták
 kaple na Kmínku
 kaple sv. Kříže
 Gabrielina chata
 Lysá hora
 zvonička
 Bílý Kříž
 Čeladná
 šance na Obidové
 Ondrášovy díry
 Greiffka
 Čertův stůl
 Leopoldova chata
 Hamerská kaple
 U Veličků
 ostravický hamr č. I
 vodopády Satiny
 Mohelnický vodopád
 Mořské oko
 kaple sv. Floriána
 Zvonička Pustevny
 Cyrilka
 klauz Vlaské
 socha Radegasta
 Nová Ves
 Alsternova vila
 Harcovský most
 Travné, Travný
 Jezero
 Frýdlant
 Morávka
 radnice
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 horský hotel Solárka
 Lubno
 zvonička Pod Krásnou
 zvonička u Polků
 Pražmo
 vrchol Soláň
 roubený dům č.p. 5
 židovský hřbitov
 Karlovské muzeum
 zvonice Soláň
 boží muka - sv. Anna
 Karlovské fojství
 Vašendův kříž
 fojtství
 Muzeum sklářství
 švédská mohyla
 zvonička Měrkovice
Základní informace místa
ID místa: 11515
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama