Litinový kříž na pískovcovém podstavci z roku 1853 postavený na náklady kardinála Friedricha z Fürstenbergu. Od roku 1998 národní kulturní památka. Celkem 3 metry vysoký, podstavec 1,6 m a korpus Krista 1 m dlouhý. Vedle hraniční kámen tvaru kvádru (2 m).
Hlavní obrázek místa
kříž Samčanky
© Martin Kovář, 11/2013
Samčanky, nyní spíše Samčanka, jsou osadou Starých Hamrů. Po zatopení níže položeného údolí Ostravice přehradou Šance-Řečice se do nich a nedaleké osady Lojkaščanka přemístil střed nově zbudované obce. Tu tvoří moravská a slezská část. Samčanky se nacházejí na moravské straně, jakkoliv hraniční kámen dokazuje, že tomu tak bylo až po roce 1669. V osadě je autobusová zastávka, obchod, restaurace a obecní úřad. Prochází jí komunikace spojující českou část Beskyd se slovenskou (v sousední obci Bílá se komunikace dělí na hraniční přechody Konečná a Bumbálka), takže celá oblast i s arcibiskupským křížem je snadno dostupná. Současně je východištěm turistických tras, což možnost navštívení kříže ještě zvyšuje.
MaM Kovářovi, 6.11. 2013
popis

Kříž měří asi 3 m, na litinovém krucifixu je asi 1 m dlouhý korpus, litinový podstavec měří 1,6 m a asi 0,6 m připadá na kamenný podstavec schodovitého tvaru. Z čelní a zadní strany je proveden zlatými písmeny nápis česky (lašským nářečím) a německy. Zlatou barvou je opatřen i korpus Krista, věnec v krucifixu a nápis I.N.R.I. Kříž je v bezvadném stavu, bez poškození.

MaM Kovářovi, 6.11. 2013

historie

Nejznámějším a nejdostupnějším (stojí přímo hlavní silnice z Bílé do Ostravice) křížem na území Starých Hamrů, snad kromě Bílého kříže na Grúni, je stavba olomouckého arcibiskupa, kardinála Bedřicha (Friedricha) z Fürstenbergu. Jedná se o litinový kříž s litinovým a kamenným (pískovcovým) podstavcem. Pro potřeby tehdy pouze osady Samčanka a okolí jej olomoucký arcibiskup nechal zbudovat v roce svého jmenování do Olomouce, k němuž (resp. k hukvaldské části) oblast patřila. Krucifix je národní kulturní památkou od roku 1998, jakkoliv nedaleko na Hutích stojící o sedm let mladší od stejného arcibiskupa památkou není. Zajímavostí je i nářeční text: „NA WECNAU PAMATKU A PRO NAŠI POBOŽNOST OD NAŠEHO ARCYBISKUPA A KNIŽETE FRIDRICHA ZDOMU ZEMSKÉHO HRABĚTE FIRSTENBERGA KTERÝ W 6. ČERWNA 1853 NA HOLOMAUCKAU E. P. STOLICY WOLENÝ BYL A TENTO SWATÝ ZNAK PRONÁS POSTAVĚT NECHAL.“ Stejný text je v němčině na opačné…  číst dále

MaM Kovářovi, 6.11. 2013

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Staré Hamry

Místa v okolí

 hrable Červík
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Hutích
 kostel sv. Bedřicha
 Bílá
 Šorštýn
 klaus Panský
 klauz Kyčerov
 šance Řečice
 Baranská skála
 Šance
 klauz Čurábka
 Lučovecký klauz
 jedle v Řečici
 Hartisov
 Hubertova chata
 PR Bučací potok
 Maxův klauz
 Bedřichův klaus
 kříž na Hluchance
 koryto potoka Mazák
 Čarták
 kaple na Kmínku
 kaple sv. Kříže
 Gabrielina chata
 Lysá hora
 zvonička
 Bílý Kříž
 Čeladná
 šance na Obidové
 Ondrášovy díry
 Greiffka
 Čertův stůl
 Leopoldova chata
 Hamerská kaple
 U Veličků
 ostravický hamr č. I
 vodopády Satiny
 Mořské oko
 kaple sv. Floriána
 Zvonička Pustevny
 Cyrilka
 socha Radegasta
 Nová Ves
 Alsternova vila
 Harcovský most
 Travné, Travný
 Jezero
 Frýdlant
 Morávka
 radnice
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 horský hotel Solárka
 Lubno
 zvonička Pod Krásnou
 zvonička u Polků
 Pražmo
 roubený dům č.p. 5
 židovský hřbitov
 Karlovské muzeum
 boží muka - sv. Anna
 Karlovské fojství
 Vašendův kříž
 fojtství
 švédská mohyla
 zvonička Měrkovice
Základní informace místa
ID místa: 11515
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama