Hrobky rodu ze Saint Genois ze 40. let 18. stol. a rodu Shrbenských a Coelestů z roku 1802 s aliančními znaky těchto rodů. Hrobky jsou součástí ohradní zdi ropického farního kostela.
Hlavní obrázek místa
Hrobka rodu Coelestů a Skrbenských
© Jan P. Štěpánek 2005, Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv)
Obec Ropice, zdejší zámek a farní kostel byli odedávna spojeny se jmény šlechtických rodů Coelestů z Coelestynu, Skrbenských z Hříště a svobodných pánů ze Saint Genois. Tyto rody výrazně zasáhly do historie obce, daly podobu zdejšímu neslavně proslulému zámku i farnímu kostelu. Upomínkou na tyto rody jsou dvě jednoduché stavby hrobek zakomponovaných do nároží ohradní zdi hřbitova, jež obklopuje kostel Zvěstování Panny Marie. Obě hrobky tvoří obdélné jednoduché stavby s valbovou střechou. Hrobka nalevo od vstupu patří rodině pánů ze Saint Genois, jejichž alianční znak je nad vstupem do hrobky umístěn. Budova hrobky napravo od vstupu patří příslušníkům rodiny Coelestů z Coelestynu a Skrbenských z Hříště. Také jejich znak je umístěn nad vstupem do hrobky. Areál hřbitova, stejně jako přístupk k oběma hrobkám je volně dostupný. Obě budovy hrobek jsou však uzamklé.
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, 2006), 11.4. 2006
historie

Hrobka Coelestů z Coelestynu a Skrbenských z Hříště

Hrobka s aliančním znakem pánů Celestů z Celestynu a Skrbenských z Hříště se nachází zakomponovaná do ohradní zdi hřbitova vpravo od vstupu do do farního kostela. Jedná se o klasicistní hrobku z roku 1802. Budova čtvercového půdorysu s jehlancovou střechou tvoří součást ohradní zdi. Hladkou fasádu průčelí prolamuje obdélný vstup s lomenou profilovanou římsou. Nad vstupem kamenný alianční znak Coelestů z Coelestynu a Skrbenských z Hříště s letopočtem 1802.

Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, 2006), web, 11.4. 2006

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Ropice
 Konská
 Vělopolí
 kostel sv. Michala
 Střítež
 Horní Žukov
 evangelický kostel
 Městská střelnice
 Třinec
 Brandýs
 synagoga
 kostel Božího Těla
 studna tří bratří
 Dolní Líštná
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Kříže
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Hnojník
 Třanovice
 Hradiště
 Stanislavice
 Chotěbuz
 Horní Tošanovice
 kostel sv. Kateřiny
 Vendryně
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Dolní Tošanovice
 Rybí dům
 Prochaskova vila
 Karpentná
 Podobora
 Vendryně - vápenka
 Dobratice
 kříž na Vidíkově
 kostel sv. Trojice
 Těrlicko
 Jaškovská krčma
 Lom - Mořské oko
 Horní Domaslavice
 Dolní Domaslavice
 evangelický kostel
 Horní Soběšovice
 Pitrov
 větrný mlýnek
 Kocurovice
 kostel sv. Mikuláše
 Žermanický lom
 Dolní Soběšovice
 Životice
 Stonava
 Hrádek nad Olší
 Prostřední Bludovice
 Stonava
 Hrádek nad Olší
 Raškovice
 Horní Bludovice
 zvonička u Polků
 zvonička
 kostel sv. Markéty
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 Dolní Bludovice
 evangelický kostel
 Velká Čantoryje
 Horní Suchá
 kaple na Horním konci
 Kotulova dřevěnka
 kaple na dolním konci
 Pražmo
 kostel sv. Stanislava
 Morávka
 kostel sv. Jiří
 vodní mlýn
 kostel sv. Martina
 Skalice
 boží muka na Husinci
 Skalický lom
 Prostřední Suchá
 Dobrá
 Travné, Travný
 Solca
 klauz Vlaské
 Dolní Suchá
 zvonička Pod Krásnou
 Návsí
 Karviná - Doly
 kostel sv. Anny
 Šumbark
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Barbory
 Mohelnický vodopád
 vodopády Satiny
Základní informace místa
ID místa: 4137
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama