Románská rotunda sv. Mikuláše na Zámeckém vrchu v areálu knížecího hradu. Stavba z přelomu 11. a 12. století byla v polovině 19. stol. přestavěna arch. Kornhäuselem do podoby novorománské kaple. V 70. letech 20. stol. obnoven její původní vzhled.
Hlavní obrázek místa
pohled od východu na rotundu sv. Mikuláše
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Románská rotunda sv. Mikuláše, nacházející se na Zámeckém vrchu, patří mezi nejstarší a nejcennější stavby nejen knížecího těšínského hradu, ale i celého bývalého Těšínského knížectví, jehož polovinu bohužel zabralo v roce 1920 Polsko. Rotunda plnila po mnohá staletí funkci hradní (zámecké) kaple a dotvářela charakter pevného knížecího hradu. V roce 1839, při výstavbě letního zámku Habsburků na místě tzv. Dolního hradu podle projektu slavného vídeňského architekta Josefa Kornhäusela, byla podle projektu téhož autora přestavěna radikálně i zámecká kaple – rotunda. Kaple získala tehdy velmi moderní klasicistní vzhled, který zcela setřel její původní charakter. Restaurátorské práce, které na hradě proběhly ve 2. polovině 20. století, vrátily rotundě její původní románský charakter. V současné době je okolí rotundy volně přístupno. V rotundě je jednou ročně sloužena mše svatá a při různých příležitostech se zde konají i hudební koncerty.
Jan P. Štěpánek, 3.3. 2006
historie

Popis rotundy sv. Mikuláše

Stavba je postavena z vápence na půdoryse kruhu o vnějším průměru 9,30 m a vnitřním 6,40m. Ke hlavní stavbě, která je vysoká 11,3 m, přiléhá od východu půlkruhová apsida o poloměru 1,40 m. V západní části, symetricky ke vchodu, se nachází empora stojící na dvou sloupech a čtyřech polosloupech z pískovce, na kterou vede schodiště v síle zdi rotundy.

Jan P. Štěpánek, web, 3.3. 2006

Další texty historie
Polsko, śląskie,

Místa v okolí

 Těšín
 Těšín
 městské hradby
 synagoga
 studna tří bratří
 Brandýs
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Městská střelnice
 evangelický kostel
 Chotěbuz
 Rybí dům
 Podobora
 Ropice
 Horní Žukov
 Konská
 Stanislavice
 Vělopolí
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Michala
 Kostelec
 Střítež
 Dolní Líštná
 Třinec
 Třanovice
 Stonava
 Hnojník
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 kostel Božího Těla
 Stonava
 Horní Tošanovice
 Životice
 Vendryně
 Dolní Tošanovice
 kaple sv. Anny
 Ráj
 Vendryně - vápenka
 Pitrov
 Horní Suchá
 kostel sv. Kateřiny
 kříž na Vidíkově
 Solca
 Janečkův mlýn
 Dolní Domaslavice
 Horní Soběšovice
 Lom - Mořské oko
 Horní Domaslavice
 evangelický kostel
 radnice
 kašna
 Fryštát
 kostel sv. Marka
 pomník T. G. Masaryka
 Karpentná
 Žermanický lom
 Karviná - Doly
 Dolní Soběšovice
 Dolní Bludovice
 Prostřední Bludovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Markéty
 Prostřední Suchá
 Kotulova dřevěnka
 Prochaskova vila
 Kocurovice
 Horní Bludovice
 Dobratice
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 vodárenská věž
 Dolní Suchá
 kaple sv. Barbory
 větrný mlýnek
 Velká Čantoryje
 kostel sv. Anny
 Doubrava
 Hrádek nad Olší
 Orlová
 kaple na Horním konci
 zvonička
 kaple na dolním konci
 Raškovice
 Adámkova vila
 kaple u Adámkovy vily
 kostel sv. Martina
 vodní mlýn
 Skalice
 Skalický lom
Základní informace místa
ID místa: 3931
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama