Holasovice

pravěké a raně středověké hradiště, Vrchnostenský dvůr, Muzeum Slezského venkova
Na místě pravěkého hradiště z l. 1800-1400 př. n. l. se v 6. stol. usídlil kmen Holasiců. V 9. stol. podroben Moravany. Ve 12. stol. obnoveno osídlení v podobě střed. zeměpanskoho dvora s dřevěným kostelem, na poč. 14. stol. přestavěným. V objektech býv. dvora dnes sídlí Muzeum Slezský venkov.
Hlavní obrázek místa
opravná část nádvoří a jedné z budov dvora
© Jan P. Štěpánek 05/2020
Holasovice - hradiště a vrchnostenský dvůr - jedna z nejvýznačnějších a zároveň nejdéle zkoumaných archeologických lokalit na Moravě a ve Slezsku, středisko tajemného západoslovanského kmene Holasiců, který se v oblasti Opavska usídlil v 6. století. V 9. století byl postupně podroben sousedními Moravany a časem zcela splynul s ostatním obyvatelstvem. Pravěké a středověké hradiště se rozkládalo na nenápadném návrší v centru obce nad pravým břehem řeky Opavy, na místě pozdějšího vrchnostenského dvora Krnovské knížecí komory. Budovy bývalého dvora jsou od roku 2007 postupně opravovány a v již zrekonstruovaných stavbách se zabydlelo velmi zajímavé a interaktivní Muzeum Slezský venkov.
Jan P. Štěpánek, 5.5. 2020
popis

Hradiště se nacházelo v samém centru současné obce Holasovice, nacházející se 10 km severozápadně od Opavy. Pro hradiště bylo vybráno strategicky velmi výhodně položené návrší nad pravým břehem řeky Opavy. Ze tří stran bylo chráněno přirozenými svahy, od severu a severovýchodu k řece Opavě, od východu, jihu a jihozápadu mělkým údolím vymodelovaným potokem Lipinkou. Pouze přístupová severozápadní strana byla přirozeně nechráněná. Pravěkého založení je archeologicky doložená dvojice částečně se překrývajících příkopů, které protínají návrší ve směru sever - jih a rozdělují plochu hradiště na jádro na východě a předhradí na západě. Ve východní části byla učiněna také většina pravěkých nálezů (sekeromlaty aj.) Vrchnostenský knížecí dvůr v době držení Krnovskou knížecí komorou dostal podobu samostatně stojících budov kolem rozsáhlého obdélného nádvoří. Snad jen budova tzv. ovčína na severozápadě areálu, která nerespektuje ortogonální urbanistickou osnovu…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím cs.wikipedia.org, NPÚ: 100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska, 5.5. 2020

historie

Již v pravěku bylo toto místo, pro svou strategickou polohu, využíváno jako opevněná osada (hradiště). Datace ohrazení východní části lokality dvojicí příkopů klade existenci hradiště do pozdní doby kamenné (kultura nálevkovitých pohárů) a mladší doby bronzové (kultura lužických popelnicových polí), tj. do období let 1800 až 1400 před Kristem. Koncem 6. století se na místě zaniklého pravěkého osídlení usadil západoslovanský kmen Holasiců, který dal jméno nejen místu obnoveného hradiště, ale i pozdější obci a celému území. Holasicové si starší hradiště zvolili jako jedno ze svých správních center. Již od 9. století se postupně dostávali do konfliktů se sousedním rozpínavým kmenem Moravanů pod nadvládou vládnoucího rodu Mojmírovců. Za vlády knížete Svatopluka došlo ke zničení většiny holasických hradišť a z větší části k podrobení Holasiců Moravany. Po pádu Velkomoravské říše se Morava včetně holasického území dostala pod přímou správu přemyslovských Čech…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím cs.wikipedia.org, NPÚ: 100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska, 5.5. 2020

Půdorys místa

Vyznačení rozsahu hradiště s naznačenými příkopy i středověkým kostelem
© NPÚ: 100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Holasovice

Místa v okolí

 Neplachovice
 Loděnice
 Štemplovec
 Držkovice
 Držkovice
 Šibenice
 Velké Heraltice
 Branice
 Stěbořice
 Nový Dvůr
 arboretum
 Nový Dvůr
 kostel sv. Tekly
 Vartnov
 kaple sv. Anny
 zvonice
 Jezdkovice
 kostel sv. Hedviky
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Justiční palác
 Obchodní dům Breda
 synagoga
 Slezská univerzita
 evangelický kostel
 kostel sv. Alžběty
 Slezské divadlo
 socha Petra Bezruče
 nová radnice
 Obecní dům
 Cvilín
 Sobkův palác
 Blücherův palác
 Filípkův dvůr
 Opava
 městské hradby
 kaple sv. Kříže
 Hlavnice
 Choltice
 větrný mlýn
 Sosnová
 Sosnová
 Cvilín
 Oldřišov
 Litultovice
 Dolní Životice
 Sosnová
 Dolní Životice
 Mladecko
 radnice
 Krnov
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 Štáblovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Velké Hoštice
 Hanuše
 Jakartovice
 Brantice
 Jakartovice-Deštné
 Staré Heřminovy
 Raduň
 Hradec nad Moravicí
 Kravaře
 Suché Lazce
 kostel sv. Michala
 obecní kaple
 Ježník
 Štítina
 kostel Panny Marie
 Kobylí
 Přerovec
 Medlice
Základní informace místa
ID místa: 14834
Typ místa: hradiště
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama