Holasovice

pravěké a raně středověké hradiště, Vrchnostenský dvůr, Muzeum Slezského venkova
Na místě pravěkého hradiště z l. 1800-1400 př. n. l. se v 6. stol. usídlil kmen Holasiců. V 9. stol. podroben Moravany. Ve 12. stol. obnoveno osídlení v podobě střed. zeměpanskoho dvora s dřevěným kostelem, na poč. 14. stol. přestavěným. V objektech býv. dvora dnes sídlí Muzeum Slezský venkov.
Hlavní obrázek místa
opravná část nádvoří a jedné z budov dvora
© Jan P. Štěpánek 05/2020
Holasovice - hradiště a vrchnostenský dvůr - jedna z nejvýznačnějších a zároveň nejdéle zkoumaných archeologických lokalit na Moravě a ve Slezsku, středisko tajemného západoslovanského kmene Holasiců, který se v oblasti Opavska usídlil v 6. století. V 9. století byl postupně podroben sousedními Moravany a časem zcela splynul s ostatním obyvatelstvem. Pravěké a středověké hradiště se rozkládalo na nenápadném návrší v centru obce nad pravým břehem řeky Opavy, na místě pozdějšího vrchnostenského dvora Krnovské knížecí komory. Budovy bývalého dvora jsou od roku 2007 postupně opravovány a v již zrekonstruovaných stavbách se zabydlelo velmi zajímavé a interaktivní Muzeum Slezský venkov.
Jan P. Štěpánek, 5.5. 2020
popis

Hradiště se nacházelo v samém centru současné obce Holasovice, nacházející se 10 km severozápadně od Opavy. Pro hradiště bylo vybráno strategicky velmi výhodně položené návrší nad pravým břehem řeky Opavy. Ze tří stran bylo chráněno přirozenými svahy, od severu a severovýchodu k řece Opavě, od východu, jihu a jihozápadu mělkým údolím vymodelovaným potokem Lipinkou. Pouze přístupová severozápadní strana byla přirozeně nechráněná. Pravěkého založení je archeologicky doložená dvojice částečně se překrývajících příkopů, které protínají návrší ve směru sever - jih a rozdělují plochu hradiště na jádro na východě a předhradí na západě. Ve východní části byla učiněna také většina pravěkých nálezů (sekeromlaty aj.) Vrchnostenský knížecí dvůr v době držení Krnovskou knížecí komorou dostal podobu samostatně stojících budov kolem rozsáhlého obdélného nádvoří. Snad jen budova tzv. ovčína na severozápadě areálu, která nerespektuje ortogonální urbanistickou osnovu…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím cs.wikipedia.org, NPÚ: 100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska, 5.5. 2020

historie

Již v pravěku bylo toto místo, pro svou strategickou polohu, využíváno jako opevněná osada (hradiště). Datace ohrazení východní části lokality dvojicí příkopů klade existenci hradiště do pozdní doby kamenné (kultura nálevkovitých pohárů) a mladší doby bronzové (kultura lužických popelnicových polí), tj. do období let 1800 až 1400 před Kristem. Koncem 6. století se na místě zaniklého pravěkého osídlení usadil západoslovanský kmen Holasiců, který dal jméno nejen místu obnoveného hradiště, ale i pozdější obci a celému území. Holasicové si starší hradiště zvolili jako jedno ze svých správních center. Již od 9. století se postupně dostávali do konfliktů se sousedním rozpínavým kmenem Moravanů pod nadvládou vládnoucího rodu Mojmírovců. Za vlády knížete Svatopluka došlo ke zničení většiny holasických hradišť a z větší části k podrobení Holasiců Moravany. Po pádu Velkomoravské říše se Morava včetně holasického území dostala pod přímou správu přemyslovských Čech…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím cs.wikipedia.org, NPÚ: 100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska, 5.5. 2020

Půdorys místa

Vyznačení rozsahu hradiště s naznačenými příkopy i středověkým kostelem
© NPÚ: 100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Holasovice

Místa v okolí

 Neplachovice
 Loděnice
 Štemplovec
 Držkovice
 Držkovice
 Šibenice
 Velké Heraltice
 Branice
 Stěbořice
 Nový Dvůr
 arboretum
 Nový Dvůr
 kostel sv. Tekly
 Vartnov
 kaple sv. Anny
 zvonice
 Jezdkovice
 kostel sv. Hedviky
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Justiční palác
 Obchodní dům Breda
 synagoga
 Slezská univerzita
 evangelický kostel
 kostel sv. Alžběty
 Slezské divadlo
 socha Petra Bezruče
 nová radnice
 Obecní dům
 Cvilín
 Sobkův palác
 Blücherův palác
 Filípkův dvůr
 Opava
 městské hradby
 kaple sv. Kříže
 Hlavnice
 Choltice
 větrný mlýn
 Sosnová
 Sosnová
 Cvilín
 Oldřišov
 Litultovice
 Dolní Životice
 Sosnová
 Dolní Životice
 Mladecko
 radnice
 Krnov
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 Štáblovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Velké Hoštice
 Hanuše
 Jakartovice
 Brantice
 Jakartovice-Deštné
 Staré Heřminovy
 Raduň
 Hradec nad Moravicí
 Kravaře
 Suché Lazce
 kostel sv. Michala
 obecní kaple
 Ježník
 Štítina
 kostel Panny Marie
 Kobylí
 Přerovec
 Medlice
Základní informace místa
ID místa: 14834
Typ místa: hradiště
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama