Holasovice

pravěké a raně středověké hradiště, Vrchnostenský dvůr, Muzeum Slezského venkova
Na místě pravěkého hradiště z l. 1800-1400 př. n. l. se v 6. stol. usídlil kmen Holasiců. V 9. stol. podroben Moravany. Ve 12. stol. obnoveno osídlení v podobě střed. zeměpanskoho dvora s dřevěným kostelem, na poč. 14. stol. přestavěným. V objektech býv. dvora dnes sídlí Muzeum Slezský venkov.
Hlavní obrázek místa
opravná část nádvoří a jedné z budov dvora
© Jan P. Štěpánek 05/2020
Holasovice - hradiště a vrchnostenský dvůr - jedna z nejvýznačnějších a zároveň nejdéle zkoumaných archeologických lokalit na Moravě a ve Slezsku, středisko tajemného západoslovanského kmene Holasiců, který se v oblasti Opavska usídlil v 6. století. V 9. století byl postupně podroben sousedními Moravany a časem zcela splynul s ostatním obyvatelstvem. Pravěké a středověké hradiště se rozkládalo na nenápadném návrší v centru obce nad pravým břehem řeky Opavy, na místě pozdějšího vrchnostenského dvora Krnovské knížecí komory. Budovy bývalého dvora jsou od roku 2007 postupně opravovány a v již zrekonstruovaných stavbách se zabydlelo velmi zajímavé a interaktivní Muzeum Slezský venkov.
Jan P. Štěpánek, 5.5. 2020
popis

Hradiště se nacházelo v samém centru současné obce Holasovice, nacházející se 10 km severozápadně od Opavy. Pro hradiště bylo vybráno strategicky velmi výhodně položené návrší nad pravým břehem řeky Opavy. Ze tří stran bylo chráněno přirozenými svahy, od severu a severovýchodu k řece Opavě, od východu, jihu a jihozápadu mělkým údolím vymodelovaným potokem Lipinkou. Pouze přístupová severozápadní strana byla přirozeně nechráněná. Pravěkého založení je archeologicky doložená dvojice částečně se překrývajících příkopů, které protínají návrší ve směru sever - jih a rozdělují plochu hradiště na jádro na východě a předhradí na západě. Ve východní části byla učiněna také většina pravěkých nálezů (sekeromlaty aj.) Vrchnostenský knížecí dvůr v době držení Krnovskou knížecí komorou dostal podobu samostatně stojících budov kolem rozsáhlého obdélného nádvoří. Snad jen budova tzv. ovčína na severozápadě areálu, která nerespektuje ortogonální urbanistickou osnovu…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím cs.wikipedia.org, NPÚ: 100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska, 5.5. 2020

historie

Již v pravěku bylo toto místo, pro svou strategickou polohu, využíváno jako opevněná osada (hradiště). Datace ohrazení východní části lokality dvojicí příkopů klade existenci hradiště do pozdní doby kamenné (kultura nálevkovitých pohárů) a mladší doby bronzové (kultura lužických popelnicových polí), tj. do období let 1800 až 1400 před Kristem. Koncem 6. století se na místě zaniklého pravěkého osídlení usadil západoslovanský kmen Holasiců, který dal jméno nejen místu obnoveného hradiště, ale i pozdější obci a celému území. Holasicové si starší hradiště zvolili jako jedno ze svých správních center. Již od 9. století se postupně dostávali do konfliktů se sousedním rozpínavým kmenem Moravanů pod nadvládou vládnoucího rodu Mojmírovců. Za vlády knížete Svatopluka došlo ke zničení většiny holasických hradišť a z větší části k podrobení Holasiců Moravany. Po pádu Velkomoravské říše se Morava včetně holasického území dostala pod přímou správu přemyslovských Čech…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím cs.wikipedia.org, NPÚ: 100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska, 5.5. 2020

Půdorys místa

Vyznačení rozsahu hradiště s naznačenými příkopy i středověkým kostelem
© NPÚ: 100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Holasovice

Místa v okolí

 Neplachovice
 Loděnice
 Štemplovec
 Držkovice
 Držkovice
 Velké Heraltice
 Branice
 Stěbořice
 Nový Dvůr
 arboretum
 Nový Dvůr
 kostel sv. Tekly
 Vartnov
 kaple sv. Anny
 zvonice
 Jezdkovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Hedviky
 Slavkov
 Justiční palác
 Slezská univerzita
 synagoga
 Obchodní dům Breda
 evangelický kostel
 socha Petra Bezruče
 kostel sv. Alžběty
 Slezské divadlo
 nová radnice
 Obecní dům
 Cvilín
 Filípkův dvůr
 Sobkův palác
 Blücherův palác
 městské hradby
 Opava
 Hlavnice
 kaple sv. Kříže
 Choltice
 větrný mlýn
 Sosnová
 Sosnová
 Cvilín
 Oldřišov
 Dolní Životice
 Litultovice
 Dolní Životice
 Mladecko
 radnice
 Krnov
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 Štáblovice
 větrný mlýn
 Velké Hoštice
 Jakartovice
 Brantice
 Jakartovice-Deštné
 Staré Heřminovy
 Raduň
 Hradec nad Moravicí
 Kravaře
 Suché Lazce
 kostel sv. Michala
 obecní kaple
 Ježník
 Štítina
 kostel Panny Marie
 Kobylí
 Přerovec
 Medlice
Základní informace místa
ID místa: 14834
Typ místa: hradiště
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama