Budova První synagogy z roku 1928. Postavena jako řadový dům v Božkově ulici. Odlišuje se orientálně pojatou čelní fasádou.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na budovu bývalé synagogy
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Jedna z mála dochovaných historických stavebních památek na území města Českého Těšína, prozatím však stranou větší pozornosti, stojí v Božkově ulici čp. 16 ortodoxní židovská synagoga, zvaná „Schomre – Schabos“. Netradičně pojatá synagoga tvoří jeden z řadových domů v ulici. Na prvý pohled však upoutá netradiční fasádou. Dnes karmínově zbarvenou fasádu, stejně jako celý objekt navrhnul v roce 1928 významný městský stavitel Eduard David. Čelní fasáda je pojata ve stylu eklekticko – maurském. Díky skutečnosti, že synagoga stojí v husté zástavbě, nebyla hitlerovskými kumpány vypálena, ale „pouze“ vydrancována a zničen celý její interiér. V současné době je na bývalé synagoze umístěna plaketa na upomínku zdejší židovské komunity a v budově sídlí Polský kulturně osvětový svaz.
Jan P. Štěpánek, 11.8. 2006
historie

Historie synagogy

Spolek pro vystavění ortodoxní synagogy v Českém Těšíně byl ustanoven ve 20. letech 20. století. Nedlouho poté získal parcelu na vybudování synagogy v tehdejší Breitegasse 16, nedaleko nově se rodícího českotěšínského náměstí. Plány na budovu synagogy vypracoval v roce 1928 renomovaný městský stavitel Eduard David a ještě téhož roku byla budova nákladem 280 tisíc korun československých dostavěna firmou Josefa Noska a Adolfa Richtera z Českého Těšína. Protože se synagoga nacházela v těsné blízkosti obydlí, nebyla hitlerovými přívrženci vypálena, ale pouze bylo zdemolováno její vybavení a interiér. V době 2. světové války sloužila synagoga jako sklad kulis a divadelních rekvizit. Po válce byla opět užívána jako modlitební dům společenstva "Szomre Szabos". V roce 1948 však hlavní rabín Natan Bergman odejel i s rodinou do Izraele a budova zůstala opuštěna. V roce 1967 byl opuštěný objekt prodán Polskému…  číst dále

z polského textu přeložil Jan P. Štěpánek, 11.8. 2006

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Český Těšín

Místa v okolí

 radnice
 městské hradby
 studna tří bratří
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Městská střelnice
 radnice
 Brandýs
 Těšín
 kostel sv. Kříže
 evangelický kostel
 Chotěbuz
 Ropice
 Rybí dům
 Horní Žukov
 Konská
 Podobora
 Stanislavice
 Vělopolí
 kostel sv. Michala
 Střítež
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Líštná
 Třinec
 Kostelec
 Třanovice
 Hnojník
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Trojice
 Stonava
 Těrlicko
 Jaškovská krčma
 Stonava
 Vendryně
 Horní Tošanovice
 Životice
 Dolní Tošanovice
 Vendryně - vápenka
 kostel sv. Kateřiny
 Pitrov
 kříž na Vidíkově
 kaple sv. Anny
 Horní Suchá
 Ráj
 Lom - Mořské oko
 evangelický kostel
 Dolní Domaslavice
 Karpentná
 Horní Soběšovice
 Solca
 Horní Domaslavice
 Janečkův mlýn
 Žermanický lom
 Dolní Soběšovice
 radnice
 Fryštát
 pomník T. G. Masaryka
 kostel sv. Marka
 Prochaskova vila
 kašna
 Prostřední Bludovice
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 Kocurovice
 Dobratice
 Kotulova dřevěnka
 Karviná - Doly
 Prostřední Suchá
 Horní Bludovice
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Dolní Suchá
 kaple sv. Barbory
 vodárenská věž
 Velká Čantoryje
 větrný mlýnek
 Hrádek nad Olší
 Doubrava
 Hrádek nad Olší
 kaple na Horním konci
 zvonička
 kaple na dolním konci
 Raškovice
 Adámkova vila
 Orlová
 kaple u Adámkovy vily
 kostel sv. Martina
 vodní mlýn
 Skalice
 Skalický lom
Základní informace místa
ID místa: 3930
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama