Budova První synagogy z roku 1928. Postavena jako řadový dům v Božkově ulici. Odlišuje se orientálně pojatou čelní fasádou.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na budovu bývalé synagogy
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Jedna z mála dochovaných historických stavebních památek na území města Českého Těšína, prozatím však stranou větší pozornosti, stojí v Božkově ulici čp. 16 ortodoxní židovská synagoga, zvaná „Schomre – Schabos“. Netradičně pojatá synagoga tvoří jeden z řadových domů v ulici. Na prvý pohled však upoutá netradiční fasádou. Dnes karmínově zbarvenou fasádu, stejně jako celý objekt navrhnul v roce 1928 významný městský stavitel Eduard David. Čelní fasáda je pojata ve stylu eklekticko – maurském. Díky skutečnosti, že synagoga stojí v husté zástavbě, nebyla hitlerovskými kumpány vypálena, ale „pouze“ vydrancována a zničen celý její interiér. V současné době je na bývalé synagoze umístěna plaketa na upomínku zdejší židovské komunity a v budově sídlí Polský kulturně osvětový svaz.
Jan P. Štěpánek, 11.8. 2006
historie

Historie synagogy

Spolek pro vystavění ortodoxní synagogy v Českém Těšíně byl ustanoven ve 20. letech 20. století. Nedlouho poté získal parcelu na vybudování synagogy v tehdejší Breitegasse 16, nedaleko nově se rodícího českotěšínského náměstí. Plány na budovu synagogy vypracoval v roce 1928 renomovaný městský stavitel Eduard David a ještě téhož roku byla budova nákladem 280 tisíc korun československých dostavěna firmou Josefa Noska a Adolfa Richtera z Českého Těšína. Protože se synagoga nacházela v těsné blízkosti obydlí, nebyla hitlerovými přívrženci vypálena, ale pouze bylo zdemolováno její vybavení a interiér. V době 2. světové války sloužila synagoga jako sklad kulis a divadelních rekvizit. Po válce byla opět užívána jako modlitební dům společenstva "Szomre Szabos". V roce 1948 však hlavní rabín Natan Bergman odejel i s rodinou do Izraele a budova zůstala opuštěna. V roce 1967 byl opuštěný objekt prodán Polskému…  číst dále

z polského textu přeložil Jan P. Štěpánek, 11.8. 2006

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Český Těšín

Místa v okolí

 městské hradby
 studna tří bratří
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Městská střelnice
 radnice
 Brandýs
 Těšín
 kostel sv. Kříže
 evangelický kostel
 Chotěbuz
 Ropice
 Rybí dům
 Horní Žukov
 Konská
 Podobora
 Stanislavice
 Vělopolí
 kostel sv. Michala
 Hradiště
 Střítež
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Líštná
 Třinec
 Kostelec
 Třanovice
 Hnojník
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Trojice
 Stonava
 Těrlicko
 Jaškovská krčma
 Stonava
 Vendryně
 Horní Tošanovice
 Životice
 Dolní Tošanovice
 Vendryně - vápenka
 kostel sv. Kateřiny
 Pitrov
 kříž na Vidíkově
 kaple sv. Anny
 Horní Suchá
 Ráj
 Lom - Mořské oko
 evangelický kostel
 Dolní Domaslavice
 Karpentná
 Horní Soběšovice
 Solca
 Horní Domaslavice
 Janečkův mlýn
 Žermanický lom
 radnice
 Dolní Soběšovice
 kašna
 Fryštát
 pomník T. G. Masaryka
 kostel sv. Marka
 Prochaskova vila
 Prostřední Bludovice
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 Kocurovice
 Dobratice
 Kotulova dřevěnka
 Karviná - Doly
 Prostřední Suchá
 Horní Bludovice
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Dolní Suchá
 vodárenská věž
 Velká Čantoryje
 větrný mlýnek
 Hrádek nad Olší
 Doubrava
 Hrádek nad Olší
 kaple na Horním konci
 zvonička
 kaple na dolním konci
 Raškovice
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 Orlová
 kostel sv. Martina
 vodní mlýn
 Skalice
 Skalický lom
Základní informace místa
ID místa: 3930
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama