Budova První synagogy z roku 1928. Postavena jako řadový dům v Božkově ulici. Odlišuje se orientálně pojatou čelní fasádou.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na budovu bývalé synagogy
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Jedna z mála dochovaných historických stavebních památek na území města Českého Těšína, prozatím však stranou větší pozornosti, stojí v Božkově ulici čp. 16 ortodoxní židovská synagoga, zvaná „Schomre – Schabos“. Netradičně pojatá synagoga tvoří jeden z řadových domů v ulici. Na prvý pohled však upoutá netradiční fasádou. Dnes karmínově zbarvenou fasádu, stejně jako celý objekt navrhnul v roce 1928 významný městský stavitel Eduard David. Čelní fasáda je pojata ve stylu eklekticko – maurském. Díky skutečnosti, že synagoga stojí v husté zástavbě, nebyla hitlerovskými kumpány vypálena, ale „pouze“ vydrancována a zničen celý její interiér. V současné době je na bývalé synagoze umístěna plaketa na upomínku zdejší židovské komunity a v budově sídlí Polský kulturně osvětový svaz.
Jan P. Štěpánek, 11.8. 2006
historie

Historie synagogy

Spolek pro vystavění ortodoxní synagogy v Českém Těšíně byl ustanoven ve 20. letech 20. století. Nedlouho poté získal parcelu na vybudování synagogy v tehdejší Breitegasse 16, nedaleko nově se rodícího českotěšínského náměstí. Plány na budovu synagogy vypracoval v roce 1928 renomovaný městský stavitel Eduard David a ještě téhož roku byla budova nákladem 280 tisíc korun československých dostavěna firmou Josefa Noska a Adolfa Richtera z Českého Těšína. Protože se synagoga nacházela v těsné blízkosti obydlí, nebyla hitlerovými přívrženci vypálena, ale pouze bylo zdemolováno její vybavení a interiér. V době 2. světové války sloužila synagoga jako sklad kulis a divadelních rekvizit. Po válce byla opět užívána jako modlitební dům společenstva "Szomre Szabos". V roce 1948 však hlavní rabín Natan Bergman odejel i s rodinou do Izraele a budova zůstala opuštěna. V roce 1967 byl opuštěný objekt prodán Polskému…  číst dále

z polského textu přeložil Jan P. Štěpánek, 11.8. 2006

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Český Těšín

Místa v okolí

 městské hradby
 studna tří bratří
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Městská střelnice
 radnice
 Brandýs
 Těšín
 kostel sv. Kříže
 evangelický kostel
 Chotěbuz
 Ropice
 Rybí dům
 Horní Žukov
 Konská
 Podobora
 Stanislavice
 Vělopolí
 kostel sv. Michala
 Hradiště
 Střítež
 Třinec
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Líštná
 Kostelec
 Třanovice
 Hnojník
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Trojice
 Stonava
 Těrlicko
 Jaškovská krčma
 Stonava
 Vendryně
 Horní Tošanovice
 Životice
 Dolní Tošanovice
 Vendryně - vápenka
 kostel sv. Kateřiny
 Pitrov
 kříž na Vidíkově
 kaple sv. Anny
 Horní Suchá
 Ráj
 Lom - Mořské oko
 evangelický kostel
 Dolní Domaslavice
 Karpentná
 Horní Soběšovice
 Solca
 Janečkův mlýn
 Horní Domaslavice
 Žermanický lom
 radnice
 Dolní Soběšovice
 pomník T. G. Masaryka
 kostel sv. Marka
 Prochaskova vila
 kašna
 Fryštát
 Prostřední Bludovice
 Dolní Bludovice
 Kocurovice
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 Dobratice
 Kotulova dřevěnka
 Karviná - Doly
 Prostřední Suchá
 kostel sv. Mikuláše
 Horní Bludovice
 evangelický kostel
 Dolní Suchá
 vodárenská věž
 větrný mlýnek
 Velká Čantoryje
 Hrádek nad Olší
 Doubrava
 Hrádek nad Olší
 kaple na Horním konci
 zvonička
 kaple na dolním konci
 Raškovice
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 Orlová
 vodní mlýn
 kostel sv. Martina
 Skalice
 Skalický lom
Základní informace místa
ID místa: 3930
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama