Kašna se sochou sv. Floriána na hlavním polskotěšínském náměstí zvaném Rynek. Postavena nákladem Václava Donaya ze Skočova v r. 1777. Je pozůstatkem starého vodovodu ze 16. století.
Hlavní obrázek místa
kašna se sochou sv. Floriána
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Kašna se sochou sv. Floriána na hlavním těšínském náměstí, tzv. Rynku. Kašna byla vystavěna v r.1777 nákladem Václava Donaya ze Skočova. Je hmatatelným pozůstatkem starého vodovodu ze 16. století, který do města přiváděl vodu až z úpatí Malého Javorového. Kašna je dodnes funkční a zpestřuje historický ráz náměstí. Polygonální kamenné kašně dominuje socha sv. Floriána ve zbroji na kamenném pilíři se znakem města Těšína.
Jan P. Štěpánek, 23.1. 2008
historie

Svatý Florián (Florián z Lorchu)

Svatý Florián je katolický mučedník a svatý. Je patronem hasičů a profesí, která souvisejí s ohněm – pekařů, hrnčířů, hutníků, kominíků. Zobrazován bývá v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár. Jeho sochy se vztyčovaly na ochranu proti požárům. Svatý Florián se podle legendy narodil v 2. pol. 3. stol. v Zieselmaueru nedaleko Vídně a stal se římským vojákem. Sloužil jako vedoucí kanceláře místodržícího v Lauriaku – dnešní Lorch v okolí dnešního Lince, které tehdy patřilo k římské provincii Noricum. Tamní místodržitel Aquilinus dal r. 304, když císař Dioklecián vydal jeden z několika protikřesťanských ediktů, zavřít a usmrtit mnoho zdejších křesťanů. Když se to Florián dozvěděl, spěchal jim na pomoc. Byl však chycen a mučen, aby se zřekl své víry. Když tak neučinil, byl bez ohledu na své zásluhy v armádě a bezúhonný život odsouzen k smrti. Dne 4. 5. roku 304 mu…  číst dále

http://cs.wikipedia.org, 21.8. 2012

Polsko, śląskie,

Místa v okolí

 radnice
 kostel sv. Kříže
 studna tří bratří
 městské hradby
 synagoga
 Těšín
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Městská střelnice
 Brandýs
 evangelický kostel
 Ropice
 Rybí dům
 Chotěbuz
 Podobora
 Konská
 Horní Žukov
 Stanislavice
 Vělopolí
 Dolní Líštná
 Třinec
 kostel sv. Michala
 Střítež
 kostel sv. Vavřince
 Hradiště
 Kostelec
 Třanovice
 Hnojník
 kostel Božího Těla
 Stonava
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Vendryně
 Stonava
 Vendryně - vápenka
 Horní Tošanovice
 kostel sv. Kateřiny
 Životice
 Dolní Tošanovice
 kaple sv. Anny
 Ráj
 Pitrov
 Horní Suchá
 Karpentná
 kříž na Vidíkově
 Solca
 Janečkův mlýn
 evangelický kostel
 Dolní Domaslavice
 Lom - Mořské oko
 Horní Soběšovice
 Horní Domaslavice
 radnice
 kašna
 Fryštát
 kostel sv. Marka
 pomník T. G. Masaryka
 Žermanický lom
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Soběšovice
 Prochaskova vila
 Karviná - Doly
 Prostřední Bludovice
 Dolní Bludovice
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 kostel sv. Markéty
 Prostřední Suchá
 Dobratice
 Kocurovice
 Kotulova dřevěnka
 Horní Bludovice
 Velká Čantoryje
 vodárenská věž
 Dolní Suchá
 kaple sv. Barbory
 větrný mlýnek
 Hrádek nad Olší
 Doubrava
 zvonička
 kaple na Horním konci
 kaple na dolním konci
 Orlová
 Raškovice
 Adámkova vila
 kaple u Adámkovy vily
 vodní mlýn
Základní informace místa
ID místa: 5960
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.3.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama