Kašna se sochou sv. Floriána na hlavním polskotěšínském náměstí zvaném Rynek. Postavena nákladem Václava Donaya ze Skočova v r. 1777. Je pozůstatkem starého vodovodu ze 16. století.
Hlavní obrázek místa
kašna se sochou sv. Floriána
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Kašna se sochou sv. Floriána na hlavním těšínském náměstí, tzv. Rynku. Kašna byla vystavěna v r.1777 nákladem Václava Donaya ze Skočova. Je hmatatelným pozůstatkem starého vodovodu ze 16. století, který do města přiváděl vodu až z úpatí Malého Javorového. Kašna je dodnes funkční a zpestřuje historický ráz náměstí. Polygonální kamenné kašně dominuje socha sv. Floriána ve zbroji na kamenném pilíři se znakem města Těšína.
Jan P. Štěpánek, 23.1. 2008
historie

Svatý Florián (Florián z Lorchu)

Svatý Florián je katolický mučedník a svatý. Je patronem hasičů a profesí, která souvisejí s ohněm – pekařů, hrnčířů, hutníků, kominíků. Zobrazován bývá v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár. Jeho sochy se vztyčovaly na ochranu proti požárům. Svatý Florián se podle legendy narodil v 2. pol. 3. stol. v Zieselmaueru nedaleko Vídně a stal se římským vojákem. Sloužil jako vedoucí kanceláře místodržícího v Lauriaku – dnešní Lorch v okolí dnešního Lince, které tehdy patřilo k římské provincii Noricum. Tamní místodržitel Aquilinus dal r. 304, když císař Dioklecián vydal jeden z několika protikřesťanských ediktů, zavřít a usmrtit mnoho zdejších křesťanů. Když se to Florián dozvěděl, spěchal jim na pomoc. Byl však chycen a mučen, aby se zřekl své víry. Když tak neučinil, byl bez ohledu na své zásluhy v armádě a bezúhonný život odsouzen k smrti. Dne 4. 5. roku 304 mu…  číst dále

http://cs.wikipedia.org, 21.8. 2012

Polsko, śląskie,

Místa v okolí

 kostel sv. Kříže
 radnice
 studna tří bratří
 městské hradby
 Těšín
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Městská střelnice
 Brandýs
 evangelický kostel
 Rybí dům
 Ropice
 Chotěbuz
 Konská
 Podobora
 Horní Žukov
 Stanislavice
 Vělopolí
 Třinec
 Dolní Líštná
 kostel sv. Michala
 Střítež
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Třanovice
 Hnojník
 kostel Božího Těla
 Stonava
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Vendryně
 Stonava
 Vendryně - vápenka
 Horní Tošanovice
 kostel sv. Kateřiny
 Životice
 Dolní Tošanovice
 kaple sv. Anny
 Ráj
 Pitrov
 kříž na Vidíkově
 Karpentná
 Horní Suchá
 Janečkův mlýn
 Solca
 evangelický kostel
 Lom - Mořské oko
 Dolní Domaslavice
 Horní Soběšovice
 Horní Domaslavice
 kašna
 radnice
 pomník T. G. Masaryka
 kostel sv. Marka
 Fryštát
 Žermanický lom
 kostel sv. Mikuláše
 Prochaskova vila
 Dolní Soběšovice
 Prostřední Bludovice
 Karviná - Doly
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 Kocurovice
 Dobratice
 Prostřední Suchá
 Kotulova dřevěnka
 Horní Bludovice
 Velká Čantoryje
 vodárenská věž
 Dolní Suchá
 větrný mlýnek
 Hrádek nad Olší
 Doubrava
 zvonička
 kaple na Horním konci
 kaple na dolním konci
 Orlová
 Adámkova vila
 Raškovice
 kaple u Adámkovy vily
 vodní mlýn
Základní informace místa
ID místa: 5960
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.3.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama