Hrad ze 13.století, v 16. stol. přestavěn na renesanční zámek, zůstalo však původní opevnění, doplněné o dělovou baštu. Po vyhoření pustl a během bombardování byl rozsáhle poničen. Dnes je zrekonstruována věž a předzámčí.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu na část předhradí a vysoký střep, který jako jediný dnes reprezentuje bývalé vlastní jádro hradu
© Jan P. Štěpánek 03/2011
Kdysi dávno, ve 13. století, byl nad soutokem dravých řek Lučiny a Ostravice vystavěn hrdě se tyčící pevný strážní hrad dohlížející na hranici mezi Slezskem a Moravou….. zní to jako začátek pohádky. Ano, je to již hodně dávno, kdy naposledy nad soutok obou řek shlížel hrdý a pevný hrad, takřka pohádkový. Přestal být mocenskou oporou, sídlem spravedlivých a moudrých knížepánů těšínských, pánů z Tvorkova či Sedlnických. Před sto lety byl svými posledními šlechtickými pány, v Rakousku nesmyslně oslavovanými Wilczky, vydán napospas dobře vynášející těžbě černého uhlí. Ani změna režimu v demokratický hradu neprospěla, i když v době 1. republiky lze snahy o opravu hradu vysledovat, bohužel marné. Mezi slušnými lidmi platí pravidlo, že „do nemocných či mrtvých se nekope“. Bohužel po válce byla slušnost to poslední na co se hledělo, a tak se do „umírajícího“ hradu začalo kopat. Začal být trnem v oku, nechtěnou upomínkou na feudální minulost Ostravy. Hrad byl dán na pospas samozvanému staviteli Rudolfu Šajdkovi, který na hradě doslova překopal a převrátil každý kámen a začal si stavět takřka úplně nový hrad. Jeho dílo zkázy naštěstí přerušil revoluční rok 1989. Dnes hrad konečně patří městu Ostrava, a tím začala pro hrad zatím poslední etapa jeho dějin, snad s lepší budoucností než ho stihla doposud. Hrad se opět stal významnou historickou stavbou města, místem konání rozličných kulturních a společenských akcí. Ač se nevyrovná svou slávu a výstavností brněnskému Špilberku či pražským Hradčanům ani zdaleka, je to jedinečná památka a stavba, která upomíná na nás samé, naši povahu a dobu, která kolem nás procházela.
Jan P. Štěpánek, 18.10. 2005
historie

Popis stavebního vývoje Slezskoostravského zámku

Hrad ve Slezské Ostravě si dodnes ve většině zachoval své původní půdorysné členění. Na hraně nad řekou Lučinou se vypíná torzo původního středověkého hradu, tzv. jádra, které na východě a severu obklopují torzovitě dochované budovy zámku, předzámčí. Uprostřed jižní strany areálu, na mírně vyvýšené hraně svahu nad řekou, se nachází torzo palácových budov bývalého hradního jádra. Dnes tato část, nesmyslně nazývaná Hradní pevnost, působí velmi jednotvárně a monoliticky, avšak právě zde se nacházel původní členitý středověký hrad a pozdější zámek. Prvotní středověký hrad měl tvar lichoběžníku s délkou severní strany asi 25 m, západní 20 m, jižní nad řekou 31 m a vstupní východní kolem 18 m. Hrad, původně na výraznějším návrší, byl na východě a severu obehnán až 2,5 m silnou a několik metrů vysokou kamennou hradbou (doložená výška 4 m byla patrně ještě vyšší). Díky chráněnější poloze od západu, kde se stékala Ostravice s Lučinou, a od jihu,…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 18.10. 2005

Další texty historie
otvíračka

Od 14.6.2004 je hrad přístupný pro širokou veřejnost. K usnadnění přístupu slouží nově vybudovaná lávka přes Ostravici ve směru od Černé louky. Na hradě najdete nově instalovanou expozici o jeho historii v hradní věži, a v prostorách hradu skřipec, kládu,....POZNEJTE TUTO NEPRÁVEM OPOMÍJENOU PAMÁTKU.

19.6. 2004

Půdorys místa

půdorys s vyznačením středověkých fází
© Pavel Kouřil, Dalibor Prix, Martin Wihoda: 'Hrady českého Slezska', Arch. ústav AV ČR, Brno 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Ostrava

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 důl Trojice
 Areál MINIUNI
 Rovninské balvany
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 socha sv. Floriána
 hotel Imperial
 Sýkorův most
 radnice
 Německý dům
 kaple na Zámostí
 důl Neumann
 Palác Elektra
 důl Josef
 Dům umění
 důl Prokop
 důl Ema a Lucie
 vila Felixe Neumanna
 vodárna na Hladnově
 důl Šalamoun
 Důl Petr Bezruč
 nová radnice
 Městská jatka
 halda Ema
 důl Michálka
 Kunčičky
 Důl Jindřich
 důl Alexandr
 Vítkovice
 ZOO Ostrava
 Radvanický pivovar
 Radvanice
 radnice
 kostel sv. Pavla
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 důl Michal
 Důl Heřmanice
 Landek
 štola Vilemína
 štola Štolní
 štola Nový
 štola Tereza
 štola Hubert
 větrní důl Vrbice
 Jubilejní kolonie
 kaple sv. Barbory
 jáma Josef
 Husův sbor
 Zábřeh
 Rychvald
 Bartovice
 kostel sv. Kateřiny
 Hošťálkovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Ducha
 socha sv. Floriána
 školní budova
 fara
 Šenov
 Třebovice
 kostel Krista Krále
 Annin dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Vratimov
 Stará Bělá
 Vratimov
 dvůr Paseky
 strážní věž
 Poruba
 Šumbark
 Orlová
 Manor house
 kostel sv. Anny
 vodárenská věž
 Bohumín
 Chałupki
 Řepiště
 kaple sv. Kříže
 Stará Bělá
 židovský hřbitov
 Lovecký zámeček
 socha sv. Floriána
 Polanka nad Odrou
 Šilheřovice
 kaple sv. Floriána
 Panský pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Paskov
 Dolní Suchá
 kostel sv. Anny
 městské hradby
 Hlučín
 Polanská niva
 kostel sv. Jakuba
 Prostřední Suchá
 Dolní Lutyně
 Kotulova dřevěnka
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Horní Bludovice
 Horní Suchá
 Prostřední Bludovice
 kaple sv. Kříže
 Doubrava
 Lískovec u Frýdku
 kaple Panny Marie
 Životice
 Karviná - Doly
 kostel sv. Stanislava
 Bruzovice
 Brušperk
 Velká Polom
 Žermanický lom
 socha Boha Otce
 kostel sv. Jiří
 Dolní Soběšovice
 dvůr Antonínov
 Závada
 Frýdecká šibenice
 Pitrov
 Těrlicko
 Jaškovská krčma
 kostel sv. Trojice
 Závada
 Závada
 Horní Soběšovice
 Petřvald
 Dolní Benešov
 Kocurovice
 Dolní Domaslavice
 Lom - Mořské oko
 kříž na Vidíkově
 Horní Domaslavice
 Dolní Tošanovice
Kontaktní informace
Slezskoostravský hrad
Hradní 1
Slezská Ostrava
71000
Tel: 596 115 967 (pokladna), 721 262 690 (kastelanka)
http://hrad.cerna-louka.cz/
hrad.ovas@cerna-louka.cz (kastelánka)
Základní informace místa
ID místa: 1360
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.10.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama