Hrad ze 13.století, v 16. stol. přestavěn na renesanční zámek, zůstalo však původní opevnění, doplněné o dělovou baštu. Po vyhoření pustl a během bombardování byl rozsáhle poničen. Dnes je zrekonstruována věž a předzámčí.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu na část předhradí a vysoký střep, který jako jediný dnes reprezentuje bývalé vlastní jádro hradu
© Jan P. Štěpánek 03/2011
Kdysi dávno, ve 13. století, byl nad soutokem dravých řek Lučiny a Ostravice vystavěn hrdě se tyčící pevný strážní hrad dohlížející na hranici mezi Slezskem a Moravou….. zní to jako začátek pohádky. Ano, je to již hodně dávno, kdy naposledy nad soutok obou řek shlížel hrdý a pevný hrad, takřka pohádkový. Přestal být mocenskou oporou, sídlem spravedlivých a moudrých knížepánů těšínských, pánů z Tvorkova či Sedlnických. Před sto lety byl svými posledními šlechtickými pány, v Rakousku nesmyslně oslavovanými Wilczky, vydán napospas dobře vynášející těžbě černého uhlí. Ani změna režimu v demokratický hradu neprospěla, i když v době 1. republiky lze snahy o opravu hradu vysledovat, bohužel marné. Mezi slušnými lidmi platí pravidlo, že „do nemocných či mrtvých se nekope“. Bohužel po válce byla slušnost to poslední na co se hledělo, a tak se do „umírajícího“ hradu začalo kopat. Začal být trnem v oku, nechtěnou upomínkou na feudální minulost Ostravy. Hrad byl dán na pospas samozvanému staviteli Rudolfu Šajdkovi, který na hradě doslova překopal a převrátil každý kámen a začal si stavět takřka úplně nový hrad. Jeho dílo zkázy naštěstí přerušil revoluční rok 1989. Dnes hrad konečně patří městu Ostrava, a tím začala pro hrad zatím poslední etapa jeho dějin, snad s lepší budoucností než ho stihla doposud. Hrad se opět stal významnou historickou stavbou města, místem konání rozličných kulturních a společenských akcí. Ač se nevyrovná svou slávu a výstavností brněnskému Špilberku či pražským Hradčanům ani zdaleka, je to jedinečná památka a stavba, která upomíná na nás samé, naši povahu a dobu, která kolem nás procházela.
Jan P. Štěpánek, 18.10. 2005
historie

Popis stavebního vývoje Slezskoostravského zámku

Hrad ve Slezské Ostravě si dodnes ve většině zachoval své původní půdorysné členění. Na hraně nad řekou Lučinou se vypíná torzo původního středověkého hradu, tzv. jádra, které na východě a severu obklopují torzovitě dochované budovy zámku, předzámčí. Uprostřed jižní strany areálu, na mírně vyvýšené hraně svahu nad řekou, se nachází torzo palácových budov bývalého hradního jádra. Dnes tato část, nesmyslně nazývaná Hradní pevnost, působí velmi jednotvárně a monoliticky, avšak právě zde se nacházel původní členitý středověký hrad a pozdější zámek. Prvotní středověký hrad měl tvar lichoběžníku s délkou severní strany asi 25 m, západní 20 m, jižní nad řekou 31 m a vstupní východní kolem 18 m. Hrad, původně na výraznějším návrší, byl na východě a severu obehnán až 2,5 m silnou a několik metrů vysokou kamennou hradbou (doložená výška 4 m byla patrně ještě vyšší). Díky chráněnější poloze od západu, kde se stékala Ostravice s Lučinou, a od jihu,…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 18.10. 2005

Další texty historie
otvíračka

Od 14.6.2004 je hrad přístupný pro širokou veřejnost. K usnadnění přístupu slouží nově vybudovaná lávka přes Ostravici ve směru od Černé louky. Na hradě najdete nově instalovanou expozici o jeho historii v hradní věži, a v prostorách hradu skřipec, kládu,....POZNEJTE TUTO NEPRÁVEM OPOMÍJENOU PAMÁTKU.

19.6. 2004

Půdorys místa

půdorys s vyznačením středověkých fází
© Pavel Kouřil, Dalibor Prix, Martin Wihoda: 'Hrady českého Slezska', Arch. ústav AV ČR, Brno 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Ostrava

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 důl Trojice
 Areál MINIUNI
 Rovninské balvany
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 hotel Imperial
 Německý dům
 Sýkorův most
 radnice
 socha sv. Floriána
 kaple na Zámostí
 Palác Elektra
 důl Neumann
 Dům umění
 důl Josef
 důl Prokop
 důl Ema a Lucie
 vila Felixe Neumanna
 vodárna na Hladnově
 důl Šalamoun
 Důl Petr Bezruč
 nová radnice
 Městská jatka
 halda Ema
 důl Michálka
 Kunčičky
 Důl Jindřich
 důl Alexandr
 Vítkovice
 ZOO Ostrava
 Radvanický pivovar
 Radvanice
 radnice
 kostel sv. Pavla
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 důl Michal
 Důl Heřmanice
 Landek
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Tereza
 štola Hubert
 štola Štolní
 Jubilejní kolonie
 větrní důl Vrbice
 kaple sv. Barbory
 jáma Josef
 Husův sbor
 Zábřeh
 Rychvald
 Bartovice
 kostel sv. Kateřiny
 Hošťálkovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Ducha
 socha sv. Floriána
 školní budova
 fara
 Třebovice
 Šenov
 kostel Krista Krále
 Annin dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Vratimov
 Stará Bělá
 Vratimov
 dvůr Paseky
 strážní věž
 Poruba
 Šumbark
 Orlová
 Manor house
 kostel sv. Anny
 vodárenská věž
 Bohumín
 Chałupki
 Stará Bělá
 Řepiště
 kaple sv. Kříže
 židovský hřbitov
 Lovecký zámeček
 socha sv. Floriána
 Polanka nad Odrou
 Šilheřovice
 kaple sv. Floriána
 Panský pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Suchá
 kostel sv. Anny
 Paskov
 městské hradby
 Hlučín
 Polanská niva
 kostel sv. Jakuba
 Prostřední Suchá
 Dolní Lutyně
 Kotulova dřevěnka
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 kostel Všech svatých
 Horní Bludovice
 Horní Suchá
 Prostřední Bludovice
 kaple sv. Kříže
 Doubrava
 Lískovec u Frýdku
 kaple Panny Marie
 Životice
 Karviná - Doly
 kostel sv. Stanislava
 Bruzovice
 Brušperk
 Žermanický lom
 Velká Polom
 socha Boha Otce
 kostel sv. Jiří
 Dolní Soběšovice
 dvůr Antonínov
 Závada
 Frýdecká šibenice
 Pitrov
 Těrlicko
 Jaškovská krčma
 kostel sv. Trojice
 Závada
 Horní Soběšovice
 Závada
 Petřvald
 Dolní Benešov
 Kocurovice
 Dolní Domaslavice
 Lom - Mořské oko
 kříž na Vidíkově
 Horní Domaslavice
 Dolní Tošanovice
Kontaktní informace
Slezskoostravský hrad
Hradní 1
Slezská Ostrava
71000
Tel: 596 115 967 (pokladna), 721 262 690 (kastelanka)
http://hrad.cerna-louka.cz/
hrad.ovas@cerna-louka.cz (kastelánka)
Základní informace místa
ID místa: 1360
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.10.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama