Hrad ze 13.století, v 16. stol. přestavěn na renesanční zámek, zůstalo však původní opevnění, doplněné o dělovou baštu. Po vyhoření pustl a během bombardování byl rozsáhle poničen. Dnes je zrekonstruována věž a předzámčí.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu na část předhradí a vysoký střep, který jako jediný dnes reprezentuje bývalé vlastní jádro hradu
© Jan P. Štěpánek 03/2011
Kdysi dávno, ve 13. století, byl nad soutokem dravých řek Lučiny a Ostravice vystavěn hrdě se tyčící pevný strážní hrad dohlížející na hranici mezi Slezskem a Moravou….. zní to jako začátek pohádky. Ano, je to již hodně dávno, kdy naposledy nad soutok obou řek shlížel hrdý a pevný hrad, takřka pohádkový. Přestal být mocenskou oporou, sídlem spravedlivých a moudrých knížepánů těšínských, pánů z Tvorkova či Sedlnických. Před sto lety byl svými posledními šlechtickými pány, v Rakousku nesmyslně oslavovanými Wilczky, vydán napospas dobře vynášející těžbě černého uhlí. Ani změna režimu v demokratický hradu neprospěla, i když v době 1. republiky lze snahy o opravu hradu vysledovat, bohužel marné. Mezi slušnými lidmi platí pravidlo, že „do nemocných či mrtvých se nekope“. Bohužel po válce byla slušnost to poslední na co se hledělo, a tak se do „umírajícího“ hradu začalo kopat. Začal být trnem v oku, nechtěnou upomínkou na feudální minulost Ostravy. Hrad byl dán na pospas samozvanému staviteli Rudolfu Šajdkovi, který na hradě doslova překopal a převrátil každý kámen a začal si stavět takřka úplně nový hrad. Jeho dílo zkázy naštěstí přerušil revoluční rok 1989. Dnes hrad konečně patří městu Ostrava, a tím začala pro hrad zatím poslední etapa jeho dějin, snad s lepší budoucností než ho stihla doposud. Hrad se opět stal významnou historickou stavbou města, místem konání rozličných kulturních a společenských akcí. Ač se nevyrovná svou slávu a výstavností brněnskému Špilberku či pražským Hradčanům ani zdaleka, je to jedinečná památka a stavba, která upomíná na nás samé, naši povahu a dobu, která kolem nás procházela.
Jan P. Štěpánek, 18.10. 2005
historie

Popis stavebního vývoje Slezskoostravského zámku

Hrad ve Slezské Ostravě si dodnes ve většině zachoval své původní půdorysné členění. Na hraně nad řekou Lučinou se vypíná torzo původního středověkého hradu, tzv. jádra, které na východě a severu obklopují torzovitě dochované budovy zámku, předzámčí. Uprostřed jižní strany areálu, na mírně vyvýšené hraně svahu nad řekou, se nachází torzo palácových budov bývalého hradního jádra. Dnes tato část, nesmyslně nazývaná Hradní pevnost, působí velmi jednotvárně a monoliticky, avšak právě zde se nacházel původní členitý středověký hrad a pozdější zámek. Prvotní středověký hrad měl tvar lichoběžníku s délkou severní strany asi 25 m, západní 20 m, jižní nad řekou 31 m a vstupní východní kolem 18 m. Hrad, původně na výraznějším návrší, byl na východě a severu obehnán až 2,5 m silnou a několik metrů vysokou kamennou hradbou (doložená výška 4 m byla patrně ještě vyšší). Díky chráněnější poloze od západu, kde se stékala Ostravice s Lučinou, a od jihu,…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 18.10. 2005

Další texty historie
otvíračka

Od 14.6.2004 je hrad přístupný pro širokou veřejnost. K usnadnění přístupu slouží nově vybudovaná lávka přes Ostravici ve směru od Černé louky. Na hradě najdete nově instalovanou expozici o jeho historii v hradní věži, a v prostorách hradu skřipec, kládu,....POZNEJTE TUTO NEPRÁVEM OPOMÍJENOU PAMÁTKU.

19.6. 2004

Půdorys místa

půdorys s vyznačením středověkých fází
© Pavel Kouřil, Dalibor Prix, Martin Wihoda: 'Hrady českého Slezska', Arch. ústav AV ČR, Brno 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Ostrava - Slezská Ostrava

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 Areál MINIUNI
 Rovninské balvany
 důl Trojice
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 hotel Imperial
 Německý dům
 Sýkorův most
 radnice
 socha sv. Floriána
 Palác Elektra
 důl Neumann
 kaple na Zámostí
 Dům umění
 důl Josef
 důl Prokop
 důl Ema a Lucie
 vila Felixe Neumanna
 důl Šalamoun
 Důl Petr Bezruč
 nová radnice
 Městská jatka
 vodárna na Hladnově
 Polský dům
 halda Ema
 důl Michálka
 Důl Jindřich
 Kunčičky
 důl Alexandr
 Vítkovice
 ZOO Ostrava
 Radvanický pivovar
 Radvanice
 radnice
 kostel sv. Pavla
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 důl Michal
 Důl Heřmanice
 Landek
 štola Vilemína
 štola Štolní
 štola Nový
 štola Tereza
 štola Hubert
 Jubilejní kolonie
 větrný důl Vrbice
 kaple sv. Barbory
 Husův sbor
 jáma Josef
 Zábřeh
 Rychvald
 Bartovice
 kostel sv. Kateřiny
 Hošťálkovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Ducha
 socha sv. Floriána
 školní budova
 fara
 Třebovice
 Šenov
 kostel Krista Krále
 Annin dvůr
 Svinov
 kostel sv. Mikuláše
 Vratimov
 Stará Bělá
 Vratimov
 dvůr Paseky
 strážní věž
 Poruba
 Šumbark
 Orlová
 kostel sv. Anny
 Manor house
 vodárenská věž
 Bohumín
 Chałupki
 Stará Bělá
 Řepiště
 kaple sv. Kříže
 židovský hřbitov
 Lovecký zámeček
 socha sv. Floriána
 Polanka nad Odrou
 Šilheřovice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Floriána
 Panský pivovar
 kostel sv. Anny
 Paskov
 Dolní Suchá
 městské hradby
 Hlučín
 Polanská niva
 kostel sv. Jakuba
 Stříbrná věž
 Prostřední Suchá
 Kotulova dřevěnka
 Dolní Lutyně
 kaple sv. Barbory
 evangelický kostel
 Dobroslavice
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 poutní kříž
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 kostel Všech svatých
 Horní Bludovice
 Horní Suchá
 Prostřední Bludovice
 kaple sv. Kříže
 Doubrava
 Lískovec u Frýdku
 dvůr se stodolou
 kaple Panny Marie
 Životice
 Karviná - Doly
 kostel sv. Stanislava
 Bruzovice
 Brušperk
 Žermanický lom
 Milotička
 kostel sv. Jiří
 socha Boha Otce
 Dolní Soběšovice
 dvůr Antonínov
 Závada
 kostel Všech Svatých
 Pitrov
 Frýdecká šibenice
 Těrlicko
 Jaškovská krčma
 kostel sv. Trojice
 Horní Soběšovice
 Závada
 Závada
 Petřvald
 Dolní Benešov
 Kocurovice
 Dolní Domaslavice
 Lom - Mořské oko
 kříž na Vidíkově
 Horní Domaslavice
 Dolní Tošanovice
Kontaktní informace
Slezskoostravský hrad
Hradní 1
Slezská Ostrava
71000
Tel: 596 115 967 (pokladna), 721 262 690 (kastelanka)
http://hrad.cerna-louka.cz/
hrad.ovas@cerna-louka.cz (kastelánka)
Základní informace místa
ID místa: 1360
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.10.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama