Účelově upravený drobný bývalý vesnický zámeček existující prokazatelně nejpozději r. 1799. Při zámku dříve velká francouzská zahrada. Po r. 1839 v těsném okolí zřízeny velké habsburské železárny, zámek upraven na byty, ve 2. pol. 20. stol. na hostinec. Nízká přízemní budova se sedlovou střechou.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na bývalý zámeček od jihu
© Jan P. Štěpánek 01/2011
Zcela zapomenutý a necitlivě účelově přestavěný zámeček ve středu současného rušného průmyslového města Třince na Frýdecko-Místecku. Bývalé šlechtické sídlo stojí severně od nejrušnější křižovatky v centru Třince, kruhového objezdu na styku ulic Nádražní, Hřbitovní a Frýdecké se známou tzv. myší dírou (podjezdem pod hlavní železniční tratí). Ve východním sousedství stojí výraznější historická dominanta města - kostel sv. Alberta. Veřejnosti je původní význam a účel budovy takřka neznámý, přesto je pevně spojen s historií a rozvojem města Třince. Zámeček je v soukromém vlastnictví a využíván jako pohostinství. Má č. p. 3 a je to prostá nevýrazná přízemní budova se sedlovou střechou.
Jan P. Štěpánek, 20.9. 2016
historie

Ves Třinec je poprvé zmiňována v roce 1444 jako majetek těšínských vévodů, kteří toto malé panství udělovali v léno. K tomu roku je zmíněn i jistý Machník z Třince. Další majitelé se zde poměrně často střídali - Beesové z Chrostiny, Vlčkové z Dobrozemice, rod ze Saint Genois a naposled vévoda sasko-těšínský Albrecht Habsburský, který panství připojil k Těšínské komoře. Zdali již někdo z držitelů z řad drobné slezské šlechty nebo někdo pozdější nechal v Třinci, malé vsi nedaleko Těšína, vystavět šlechtické sídlo, nevíme. Teprve v soupise majetků statku v roce 1799 se zmiňuje v Třinci malý dvůr a při něm zčásti zděný a zčásti dřevěný zámek. Po připojení k těšínským statkům však sídlo pozbylo svého významu a sloužilo pouze jako sídlo správy dvora, byty a kanceláře. Ještě v 19. století byl zámeček tvořen nevelkou obdélnou budovou se zděným přízemím a dřevěným (hrázděným) patrem.…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 20.9. 2016

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Třinec

Místa v okolí

 Dolní Líštná
 Konská
 Vendryně
 kostel sv. Kateřiny
 Vendryně - vápenka
 Ropice
 Karpentná
 kostel Božího Těla
 evangelický kostel
 Střítež
 kostel sv. Michala
 Městská střelnice
 kostel sv. Mikuláše
 Vělopolí
 radnice
 kostel sv. Kříže
 radnice
 synagoga
 studna tří bratří
 evangelický kostel
 městské hradby
 Brandýs
 Těšín
 Horní Žukov
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Hrádek nad Olší
 Hnojník
 Hrádek nad Olší
 Velká Čantoryje
 Třanovice
 evangelický kostel
 Prochaskova vila
 Chotěbuz
 Horní Tošanovice
 Hradiště
 Stanislavice
 Rybí dům
 Návsí
 Podobora
 Dolní Tošanovice
 Dobratice
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 zvonička u Polků
 kříž na Vidíkově
 větrný mlýnek
 Lom - Mořské oko
 Horní Domaslavice
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Morávka
 Těrlicko
 šance Dolní Lomná
 Dolní Domaslavice
 Raškovice
 Pitrov
 Pražmo
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 klauz Vlaské
 Písek
 Stonava
 Travné, Travný
 Životice
 boží muka na Husinci
 Stonava
 šance Na Hrádku
 šance na Kempě
 Mohelnický vodopád
 Horní Suchá
 Sušanské šance
Základní informace místa
ID místa: 13097
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama