Účelově upravený drobný bývalý vesnický zámeček existující prokazatelně nejpozději r. 1799. Při zámku dříve velká francouzská zahrada. Po r. 1839 v těsném okolí zřízeny velké habsburské železárny, zámek upraven na byty, ve 2. pol. 20. stol. na hostinec. Nízká přízemní budova se sedlovou střechou.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na bývalý zámeček od jihu
© Jan P. Štěpánek 01/2011
Zcela zapomenutý a necitlivě účelově přestavěný zámeček ve středu současného rušného průmyslového města Třince na Frýdecko-Místecku. Bývalé šlechtické sídlo stojí severně od nejrušnější křižovatky v centru Třince, kruhového objezdu na styku ulic Nádražní, Hřbitovní a Frýdecké se známou tzv. myší dírou (podjezdem pod hlavní železniční tratí). Ve východním sousedství stojí výraznější historická dominanta města - kostel sv. Alberta. Veřejnosti je původní význam a účel budovy takřka neznámý, přesto je pevně spojen s historií a rozvojem města Třince. Zámeček je v soukromém vlastnictví a využíván jako pohostinství. Má č. p. 3 a je to prostá nevýrazná přízemní budova se sedlovou střechou.
Jan P. Štěpánek, 20.9. 2016
historie

Ves Třinec je poprvé zmiňována v roce 1444 jako majetek těšínských vévodů, kteří toto malé panství udělovali v léno. K tomu roku je zmíněn i jistý Machník z Třince. Další majitelé se zde poměrně často střídali - Beesové z Chrostiny, Vlčkové z Dobrozemice, rod ze Saint Genois a naposled vévoda sasko-těšínský Albrecht Habsburský, který panství připojil k Těšínské komoře. Zdali již někdo z držitelů z řad drobné slezské šlechty nebo někdo pozdější nechal v Třinci, malé vsi nedaleko Těšína, vystavět šlechtické sídlo, nevíme. Teprve v soupise majetků statku v roce 1799 se zmiňuje v Třinci malý dvůr a při něm zčásti zděný a zčásti dřevěný zámek. Po připojení k těšínským statkům však sídlo pozbylo svého významu a sloužilo pouze jako sídlo správy dvora, byty a kanceláře. Ještě v 19. století byl zámeček tvořen nevelkou obdélnou budovou se zděným přízemím a dřevěným (hrázděným) patrem.…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 20.9. 2016

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Třinec

Místa v okolí

 Dolní Líštná
 Konská
 Vendryně
 kostel sv. Kateřiny
 Vendryně - vápenka
 Ropice
 Karpentná
 kostel Božího Těla
 evangelický kostel
 Střítež
 kostel sv. Michala
 Městská střelnice
 kostel sv. Mikuláše
 Vělopolí
 kostel sv. Kříže
 radnice
 synagoga
 studna tří bratří
 evangelický kostel
 městské hradby
 Brandýs
 Těšín
 Horní Žukov
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Hrádek nad Olší
 Hnojník
 Hrádek nad Olší
 Velká Čantoryje
 Třanovice
 evangelický kostel
 Prochaskova vila
 Chotěbuz
 Horní Tošanovice
 Hradiště
 Stanislavice
 Rybí dům
 Návsí
 Podobora
 Dolní Tošanovice
 Dobratice
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 zvonička u Polků
 kříž na Vidíkově
 větrný mlýnek
 Lom - Mořské oko
 Horní Domaslavice
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Morávka
 Těrlicko
 šance Dolní Lomná
 Dolní Domaslavice
 Raškovice
 Pitrov
 Pražmo
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 klauz Vlaské
 Písek
 Stonava
 Travné, Travný
 Životice
 boží muka na Husinci
 Stonava
 šance Na Hrádku
 šance na Kempě
 Horní Suchá
 Sušanské šance
Základní informace místa
ID místa: 13097
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama