Patrně již z roku 1225. Původně klášterní, dnes farní kostel. Pohřební místo těšínských knížat. Mohutná gotická stavba z režného zdiva. Počátkem 90. let 18. stol. proběhla rekonstrukce a vzniklo souřasné barokní průčelí.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na kostel od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Hlavní farní chrám města Těšína, či spíše jeho dnešní polské části, je kostel sv. Máří Magdalény na Dominikánském náměstí, jižně od hlavního náměstí. Stavba má historické základy již v polovině 13. století, kdy byla tento součástí dominikánského kláštera. Kostel byl velmi podporován těšínskými knížaty, kteří byli do jeho hrobek pohřbíváni. Po zrušení kláštera a vyhoření původního farního chrámu sv. Máří Magdalény v centru města, byl starší klášterní kostel rekonstruován a změněn na nový farní. Současně na něj bylo přeneseno i jméno patronky – sv. Máří Magdalény. Kostel je tvořen mohutnou gotickou stavbou na půdoryse latinského kříže. Průčelí bylo po roce 1790 opraveno v duchu pozdního baroka a nadcházejícího klasicismu. Největším lákadlem farního kostela je hrobka těšínského knížete Přemysla I., vytvořená žáky Petra Parléře, která je velmi podobná náhrobkům Přemyslovců a Lucemburků umístěných v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.
Jan P. Štěpánek, 12.8. 2006
historie

Historie kostela sv. Máří Magdalény

Kostel sv. Máří Magdalény stojící na dnešním Dominikánském náměstí byl založen patrně již ve 13. století. Původně se v místech současného chrámu nacházel dominikánský klášter s kostelem Matky Boží. Klášter byl založen patrně kolem roku 1225. Celá stavba mohla být dokončena do roku 1289. Klášter byl až do roku 1496 situován mimo těšínské hradby. Kostel byl od počátku zamýšlen jako pohřební místo těšínských knížat. Kníže Přemysl nechal přistavět ke kostelu kapli sv. Spasitele. Od počátku 16. století klášter rozprodává sevé majetky a roku 1540 zaniká. V roce 1545 daruje kníže Václav Adam dominikánský kostel luteránům a jižně od kláštera vyrostlo na místě klášterních zahrad Nové město. V roce 1611 kníže Adam Václav klášter obnovil. V roce 1790 klášter definitivně zaniká a dominikáni odcházejí do Krakova. Původní, nejprve dřevěný a později zděný kostel sv. Marie Magdalény se nacházel na současném Divadelním náměstí. Za velkého požáru města tento…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K.Kuča, Libri, Praha 1998) a překladu z polského textu, 9.8. 2006

Další texty historie
Polsko, śląskie,

Místa v okolí

 studna tří bratří
 radnice
 kostel sv. Kříže
 městské hradby
 synagoga
 Těšín
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Městská střelnice
 Brandýs
 evangelický kostel
 Ropice
 Rybí dům
 Chotěbuz
 Konská
 Podobora
 Horní Žukov
 Stanislavice
 Vělopolí
 Dolní Líštná
 Třinec
 kostel sv. Michala
 Střítež
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Třanovice
 Hnojník
 kostel Božího Těla
 Stonava
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Vendryně
 Stonava
 Horní Tošanovice
 Vendryně - vápenka
 kostel sv. Kateřiny
 Životice
 Dolní Tošanovice
 kaple sv. Anny
 Ráj
 Pitrov
 Horní Suchá
 Karpentná
 kříž na Vidíkově
 Solca
 evangelický kostel
 Janečkův mlýn
 Dolní Domaslavice
 Lom - Mořské oko
 Horní Soběšovice
 Horní Domaslavice
 radnice
 Fryštát
 Žermanický lom
 kašna
 kostel sv. Marka
 pomník T. G. Masaryka
 Dolní Soběšovice
 Prochaskova vila
 kostel sv. Mikuláše
 Karviná - Doly
 Dolní Bludovice
 Prostřední Bludovice
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 kostel sv. Markéty
 Prostřední Suchá
 Kotulova dřevěnka
 Dobratice
 Kocurovice
 Horní Bludovice
 Velká Čantoryje
 vodárenská věž
 Dolní Suchá
 větrný mlýnek
 Hrádek nad Olší
 Doubrava
 Hrádek nad Olší
 zvonička
 kaple na Horním konci
 kaple na dolním konci
 Raškovice
 Orlová
 Adámkova vila
 kaple u Adámkovy vily
 vodní mlýn
Základní informace místa
ID místa: 3933
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.3.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama