Evangelický kostel na Horním předměstí. Původní kostel bez věže byl postaven v letech 1709-22. V roce 1750 rozšířen o západní část a postavena věž. Mohutná barokní stavba dominuje panaromatu města.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na monumentální stavbu evangelického kostela.
© Jan P. Štěpánek 03/2006
Luterský milostivý kostel Ježíše Krista, jak zní celý oficiální název této stavby, se nachází na jihovýchodním konci Horního předměstí města Těšína, na Kostelním náměstí. Pozdně barokní chrám tvoří pohledovou dominantu východní části historického města díky své vysoké a štíhlé siluetě, která shlíží z mírného návrší na celé historické jádro města a Zámeckou horu.
Jan P. Štěpánek, 8.3. 2006
turistické

Muzeum protestantismu

Roku 2009 bylo na druhé galerii Ježíšova kostela otevřeno Muzeum protestantismu. Stálá expozice přibližuje dějiny luterství na Těšínsku od reformace až do současnosti. Muzeum je možno navštívit každý pátek ve 14.00 hodin. Vstup je bočním vchodem do kostela. Je možno také sjednat individuální termín prohlídky na e-mailu biat@cieszyn.org.pl.

Daniel Spratek , 28.10. 2009

historie

Historie a popis evangelického kostela

Císař Josef I. přiznal podle altranstädtské smlouvy slezským evangelíkům právo na budovy šesti kostelů: “... nedaleko města...“ Těšína, za hradbami, mimo dosah dělostřelby a z netrvanlivého materiálu, bez věže a zvonů. Místo stavby těšínského evangelického kostela určil v roce 1709 císařský vyslanec Ludvík Sinzendorf. Stavba pozdně barokní budovy podle projektu architekta Jana Jiřího Hausrückera z Opavy započala v roce 1710 a trvala do roku 1722. V roce 1750 byla ke kostelu na základě speciálního povolení přistavěna 75 metrová věž, do které byly zavěšeny 3 zvony. Kostel byl vybudován na půdoryse obdélníka s půlkruhově ukončeným presbytářem. Ke hlavní vysoké lodě přiléhají po stranách dvě vedlejší boční lodě. V interiéru dominuje chrámu hlavní rokokový oltář, vyplňující prostor presbytáře. U pat dvou sloupů se nacházejí dřevořezby čtyř evangelistů: sv. Jana s orlem, sv. Lukáše s hlavou vola, sv. Marka s hlavou lva…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K.Kuča, Libri, Praha 1997), web, 8.3. 2006

otvíračka

Otevřeno každý den kromě soboty v hodinách: 10.00-12.00 13.00-15.00

8.3. 2006

Půdorys místa

půdorys kostela
© Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Górnego Śląska, Arkady, Warszawa, 2008
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, śląskie,

Místa v okolí

 kostel sv. Kříže
 radnice
 studna tří bratří
 Městská střelnice
 městské hradby
 synagoga
 Těšín
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Brandýs
 evangelický kostel
 Ropice
 Konská
 Horní Žukov
 Rybí dům
 Chotěbuz
 Podobora
 Stanislavice
 Vělopolí
 Třinec
 Dolní Líštná
 kostel sv. Michala
 Střítež
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 Třanovice
 Kostelec
 kostel Božího Těla
 Hnojník
 Vendryně
 Stonava
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Vendryně - vápenka
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Tošanovice
 Stonava
 Dolní Tošanovice
 Životice
 Karpentná
 Pitrov
 kříž na Vidíkově
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 Ráj
 Lom - Mořské oko
 Horní Suchá
 Dolní Domaslavice
 Horní Soběšovice
 Horní Domaslavice
 kostel sv. Mikuláše
 Janečkův mlýn
 Solca
 evangelický kostel
 Prochaskova vila
 Žermanický lom
 pomník T. G. Masaryka
 kašna
 radnice
 Fryštát
 kostel sv. Marka
 Dolní Soběšovice
 Dobratice
 Kocurovice
 Prostřední Bludovice
 Velká Čantoryje
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 Karviná - Doly
 Kotulova dřevěnka
 Prostřední Suchá
 Horní Bludovice
 větrný mlýnek
 vodárenská věž
 Dolní Suchá
 kaple sv. Barbory
 Hrádek nad Olší
 Hrádek nad Olší
 Doubrava
 zvonička
 kaple na Horním konci
 Raškovice
 kaple na dolním konci
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 Orlová
Základní informace místa
ID místa: 3938
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama