Společnost Jáma Karolina začala svoji důlní činnost roku 1837, od roku 1863 v majetku rodu Rotschildů. Postupně vznikl velký průmyslový komplex jehož provoz byl v 70. letech minulého století ukončen.
Hlavní obrázek místa
Stará elektrárna spolu se zachovalým tzv. Dvojhalím
jediný zachovaný prvek někdejšího areálu jámy a koksovny Karolina - pohled od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 02/2007
Areál bývalé jámy a koksovny Karolina – pro mnohé místní, obzvláště ostravany je to výrazný pojem. Značí kus historie města Ostravy a v posledních letech se zdá, že rozvíří a již rozviřuje i otázky kolem její budoucnosti. Obří oplocená plocha zaniklého průmyslového areálu koksovny a důlní jámy, na jejíž ploše do dnešních dob stojí pouze budova Staré elektrárny a tzv. Dvojhalí (Energetická ústředna III s velínem zrzšené Žofinské huti), se nachází mezi ulicí 28. řijna, která vede po jižním okraji historického jádra Moravské Ostravy z východu na západ, Frýdlantskou, která spolu s železniční tratí lemuje areál na západě, řekou Ostravicí jež tvoří hranici areálu na východě a jihovýchodě a historickým areálem někdejších Vítkovických železáren a jámy Hlubina. Takřka monstrózní průmyslový komplex se do své finální podoby vyvíjel již od 40. let 19. století a po celou dobu existence tvořil nedílnou součást panoramatu jižní části centra města Ostravy. Konec provozu přišel s léty 1985 – 86. Poté byl areál postupně demolován a demontován. V 90. letech 20. století probíhala náročná a velmi drahá dekontaminace půdy na místě někdejší jámy a koksovny. V současnosti je celek již dekontaminován a s touto obří plochou je počítáno jako s místem, kam se rozšíří centrum „moderní“ Ostravy. Uvidíme jak snaha o toto dostavění a rozšíření centra dopadne. Zda-li převáží dobré nápady a snahy o významný architektonický celek nad úvahami o komerčním využití několika developerských společností. Snad se centrum města nerozroste jen o několik nových „plechových krabic“ s desítkami supermarketů.
Jan P. Štěpánek, 20.2. 2007
historie

Historie komplexu jámy a koksovny Karolina a Žofinské hutě

Průmysl do jižního sousedství středověkého jádra Moravské Ostravy, kde do té doby existoval jen Horní mlýn na historickém Mlýnském náhonu, přichází s rokem 1837. Tehdy začala být hloubena jihozápadně od dnešní ulice Na Karolině Moravsko-ostravskou uhelnou společností Jáma Karolina. Krátce poté, v roce 1843 těžbu přebírá vídeňský bankovní dům vlastněný rodinou Rotschildů, který se stává také majitelem Vítkovických dolů a hutí. Salomon Meyer Rotschild pojmenoval důl Karolina po své vnučce. Jáma karolina dosáhla konečné hloubky 550 m a uplatnil se zde první aprní stroj a první větrací pec v rámci dolů na moravském území. Zajímavostí také je, že právě zde bylo poprvé požito drátěné těžní lano a vodovzdorné jámové roubení podle belgického typu. Z dolu karolina se do dnešních dní nezachovalo zhola nic. Kolem dolu Karolina se postupně rozvíjelo ve 2. polovině 19. stol. místní průmyslové centrum, které patřilo Vítkovickému hornímu a hutnímu…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000 a web, 20.2. 2007

Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Ostrava - Moravská Ostrava

Místa v okolí

 Areál MINIUNI
 důl Šalamoun
 Palác Elektra
 Dům umění
 Německý dům
 hotel Imperial
 Rovninské balvany
 stará radnice
 socha sv. Floriána
 městské hradby
 sloup Panny Marie
 Městská jatka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 vila Felixe Neumanna
 Polský dům
 Sýkorův most
 důl Trojice
 kostel sv. Josefa
 radnice
 důl Josef
 kaple na Zámostí
 Důl Jindřich
 nová radnice
 Vítkovice
 Kunčičky
 důl Neumann
 důl Prokop
 důl Ema a Lucie
 vodárna na Hladnově
 důl Alexandr
 Důl Petr Bezruč
 radnice
 kostel sv. Pavla
 halda Ema
 důl Michálka
 ZOO Ostrava
 Radvanický pivovar
 Radvanice
 Husův sbor
 Jubilejní kolonie
 židovský hřbitov
 Zábřeh
 Důl Heřmanice
 kostel Panny Marie
 Landek
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Tereza
 důl Michal
 štola Štolní
 kaple sv. Barbory
 štola Hubert
 jáma Josef
 větrný důl Vrbice
 Hošťálkovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Ducha
 Rychvald
 Bartovice
 Třebovice
 Svinov
 kostel Krista Krále
 kostel sv. Anny
 fara
 socha sv. Floriána
 školní budova
 kostel sv. Mikuláše
 Annin dvůr
 Stará Bělá
 Šenov
 Vratimov
 Poruba
 Vratimov
 dvůr Paseky
 strážní věž
 Stará Bělá
 Manor house
 židovský hřbitov
 Polanka nad Odrou
 kostel sv. Anny
 Řepiště
 socha sv. Floriána
 Šumbark
 Bohumín
 městské hradby
 Chałupki
 Hlučín
 kaple sv. Kříže
 Lovecký zámeček
 vodárenská věž
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Orlová
 Panský pivovar
 Polanská niva
 Paskov
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Jakuba
 Šilheřovice
 Stříbrná věž
 Dolní Suchá
 Dobroslavice
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 poutní kříž
 Prostřední Suchá
 Kotulova dřevěnka
 Dolní Lutyně
 evangelický kostel
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Markéty
 Dolní Bludovice
 kostel Všech svatých
 dvůr se stodolou
 kaple sv. Kříže
 Lískovec u Frýdku
 Horní Bludovice
 Prostřední Bludovice
 kaple Panny Marie
 Horní Suchá
 Milotička
 Doubrava
 Brušperk
 socha Boha Otce
 kostel sv. Jiří
 Zbyslavice
 Bruzovice
 dvůr Antonínov
 kostel sv. Stanislava
 Životice
 Žermanický lom
 Ostrá hůrka
 Dolní Soběšovice
 Frýdecká šibenice
 Pitrov
 Závada
 Smolkov
 kostel Všech Svatých
 Závada
 Závada
 Petřvald
 kostel sv. Valentina
 Dolní Benešov
 Bravantice
 Těrlicko
 Jaškovská krčma
 kostel sv. Trojice
 Horní Soběšovice
 Kocurovice
 Dolní Domaslavice
 Lom - Mořské oko
 kříž na Vidíkově
 Horní Domaslavice
 Bolatice
 Dolní Tošanovice
Základní informace místa
ID místa: 4590
Typ místa: technická památka
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama