Původní malý dřevěný lovecký zámeček habsburských arcivévodů v tzv. Zadních horách, nedaleko Grůně a Bílého kříže. Po zestátnění hájovna a dnes zrekonstruovaný soukromý rekreační objekt.
Hlavní obrázek místa
bývalý lovecký zámeček Habsburků od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 12/2007
Bývalý lovecký zámeček habsburských arcivévodů, majitelů frýdeckého panství, na jižním svahu odlesněného beskydského hřebene zvaného lidově Grůň. Hartisov se nachází asi 1,2 km jižním směrem po modré turistické značce od rozcestníku Gruň – Švarná Hanka. Ze zámečku, který spíše připomíná luxusnější horskou chatu, se postupem času stala hájovna a dnes je objekt v soukromých rukou. Majitel dřevěný objekt pečlivě zrestauroval a využívá jej k rekreaci. Bývalý zámeček Hartisov je tak veřejnosti nepřístupný a lze si jej prohlédnout pouze z exteriéru.
Jan P. Štěpánek, 2.12. 2007
popis

Popis bývalého loveckého zámečku Hartisov

Bývalý lovecký zámeček Hartisov je přízemní dřevěná budova na kamenném základu. Tím, že se nachází ve svahu, tak z východní strany budí objekt dojem patrové stavby a vyniká kamenný základ. Zámeček je obdélný s vystouplým rizalitem v ose východní i západní strany. Západní rizalit je vstupní. Východní je v dřevěné konstrukci mělký, v kamenné základové části větší a slouží jako terasa. Celou jižní, východní a severní stranu objektu kopíruje terasa.

Jan P. Štěpánek, 2.12. 2007

historie

Lovecký zámeček na Gruni, v poloze Hartisov, si nechal vybudovat vášnivý lovec a majitel frýdeckého panství arcivévoda Bedřich (Fridrich) Habsburský (1895 – 1918), synovec císaře Františka Josefa I. Ten a panstvo tento objekt využívalo především v době honů v okolních lesích. Dřevěný zámeček již od svého prvopočátku připomínal spíše luxusní loveckou chatu. Po vzniku samostatné Československé republiky v roce 1918 se ze zámečku stala hájenka Hartisov. Tu odkoupil soukromý majitel a pečlivě a citlivě ji zrekonstruoval.

Jan P. Štěpánek, 2.12. 2007

Půdorys místa

vyznačení bývalého loveckého zámečku v současné KN mapě
© Jan P. Štěpánek 12/2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 zvonička
 Bílý Kříž
 Baranská skála
 Šorštýn
 jedle v Řečici
 kostel sv. Jindřicha
 šance na Obidové
 kříž na Samčance
 kříž na Hutích
 kostel sv. Bedřicha
 hrable Červík
 klauz Čurábka
 Bílá
 šance Řečice
 Šance
 kříž na Hluchance
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 klauz Kyčerov
 koryto potoka Mazák
 Gabrielina chata
 klaus Panský
 Maxův klauz
 Ondrášovy díry
 PR Bučací potok
 kaple na Kmínku
 Lučovecký klauz
 Hubertova chata
 Morávka
 U Veličků
 Bedřichův klaus
 vodopády Satiny
 zvonička u Polků
 Čarták
 Travné, Travný
 Hamerská kaple
 ostravický hamr č. I
 Blato klaus – Mohyla
 Čeladná
 Pražmo
 boží muka na Husinci
 zvonička Pod Krásnou
 Leopoldova chata
 šance Dolní Lomná
 Greiffka
 Čertův stůl
 Nová Ves
 Harcovský most
 Alsternova vila
 Raškovice
 hamr č. VII
 radnice
 kaple na Kamenci
 Lubno
 Frýdlant
 kaple sv. Floriána
 horský hotel Solárka
 boží muka - sv. Anna
 kostel Všech svatých
Základní informace místa
ID místa: 3828
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama