Hrad postavený na návrší západně od Nepomyšle měl být postaven v 15. století Gutštejny, o století později jej vlastnili Šlikové, kteří o něj po sporu s císařem přišli v roce 1547. V 16. století byl již pustý. Ještě v 19. století zde měly být dobře patrné trosky hranolové hradby a propadlý sklep.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severu
© Prudký Martin 04/2021
Kopec Kamenný Chlum je podlouhlý, úzký hřeben, jehož delší strana je vedena zhruba ve směru od západu na východ. Severní svah je příkřejší než jižní a také se na něm nacházejí rozlehlá "kamenná moře" a zemní útvar, který vypadá jako kamenný val.
7.4. 2021
historie

První zmínku o hradě západně od Nepomyšle uveřejňuje J. Schaller roku 1787, když uvádí zbytky hradu patřícího kdysi Šlikům. Po něm popisuje lokalitu František Alexander Heber, nestor české kastelologie, když píše, že dvě míle, čtvrt hodiny na západ od Nepomyšle stál hrad Nepomyšl. Zůstaly z něj zbytky čtverhranných hradeb a zřícené klenby sklepů. Postavili jej páni z Gutštejna v 15. století, kteří jej ještě v témže století přenechali Šlikům. Roku 1540 zde seděl Albín Šlik, ale již o sedm let později jeho syn Kryštof o hrad, pravděpodobně pro účast na rebelii proti císaři Ferdinandovi I. přišel. Ten potom spadl na královskou komoru a v 16. století byl prý již pustý. Naproti tomu ne zcela spolehlivé dílo Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku uvádí podobné údaje jako F. A. Heber. Polohu hradu pokládá na nedaleký vrch Chlum, zde se ale žádné zbytky nenacházejí. Také R. Wenzel v roce 1902 žádné relikty zdiva…  číst dále

Časopis Hláska, XXIV. ročník, č. 2 - Luděk Krčmář, České hrady, zámky a tvrze - František Alexander Heber, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (Severní Čechy) - kolektiv,, 7.4. 2021

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Nepomyšl

Místa v okolí

 Křečov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Nepomyšl
 Lina
 Budiš
 kostel sv. Markéty
 Skytaly
 mariánský sloup
 Valeč
 Hoppova kaple
 Mlýnce
 Brody
 Vochlice
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 Buškovice
 Kostrčany
 kostel sv. Václava
 Mašťov
 morový sloup
 kostel sv. Štěpána
 kaple sv. Anny
 Krásný Dvůr
 Hlubany
 Libkovice
 Vidhostice
 židovský hřbitov
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 Podštěly
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Radonice
 Týniště
 židovský hřbitov
 Vilémov
 povodňový památník
 Kapucín
 radnice
 židovské ghetto
 Široké Třebčice
 Kozí hrady, Kozihrady
 Schillerova rozhledna
 kostel sv. Markéty
 Vintířov
 Vintířov
 Verušičky
 kaple sv. Anny
 kaple
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Blažkův mlýn
 kostel Všech svatých
 Doupovská dráha
 zámecký pivovar
 Chyše
 kašna
 Luka
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Rubín
 Dolánky
 kostel sv. Anny
 Kaštice
 zavlažovací nádrž
 kaple
 Malměřice
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple Kaina a Ábela
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Jana a Pavla
 kaple
 bývalý lom
 Chyše
 návesní kaple
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Pětipsy
 kaple
 Maleš
 smírčí kříž
 bývalý kříž
 kostel sv. Kateřiny
 Libědice
 kostel sv. Víta
 Baba
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kaple sv. Václava
 smírčí kříž
 Selský dub
 Mlýnský vrch
 Petrohrad
 Nouze
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Jírov
 Kličín
 Vladař
 Poláky
 Bílá boží muka
 Kokořovský dvůr
 Kunzova muka
 radnice
 Panský dům
 kaple sv. Šebestiána
 Šprymberk
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 synagoga
 fara
 Mazanec
 kašna
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vojtěcha
 Nevděk
 Bílenec
 Tuchtova kaple
 křížový kámen
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 Ratibořský mlýn
 Tobiášův vrch
 kaple Panny Marie
 Viklan
 boží muka
 zatopený lom
 smírčí kříže
 kaple sv. Anny
 socha Panny Marie
 celní kolo
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Tlestky
 zaniklá obec Mlyňany
 kaple Panny Marie
 Plaveč
Základní informace místa
ID místa: 15633
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama