Zděná boží muka neznámého stáří (nejsou sice datována ale podle typu by mohla být z 18. nebo 19. století) stojí při silnici, která spojuje Lčovice s obcí Zlešovice. Mají čtvercový půdorys, v mělkých nikách chybí obrázky, které zde původně bývaly. Zakončena jsou kovaným dvouramenným křížem.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2014
Zděná boží muka neznámého stáří (nejsou sice datována ale podle typu by mohla být z 18. nebo 19. století) stojí při silnici, která spojuje Lčovice s obcí Zlešovice. Mají čtvercový půdorys, v mělkých nikách chybí obrázky, které zde původně bývaly. Zakončena jsou kovaným dvouramenným křížem.
Milan Caha, 30.9. 2014
historie

Co jsou to boží muka?

Boží muka jsou typem drobné sakrální památky, která se v našich zemích začala objevovat již v období gotiky. Představují sloup, u kterého byl připoután a bičován před svojí popravou Ježíš Kristus. Ve 14. - 17. století měla nejčastěji podobu žulového nebo pískovcového sloupu, zakončeného lucernou s křížem na vrcholu. Ač se oblast od oblasti jejich podoba mírně lišila, základní součásti - patku či sokl, sloup či dřík a kapličku či lucernu měla vždy. Na sloupu či na patce byly často znázorňovány předměty, související s Kristovým umučením - hřeby a kladivo, kopí s houbou namočenou do octa, důtky, kleště, kostky (se kterými římští vojáci hráli o jeho šat) apod. Od období baroka až do počátku 20. století byla u nás častější boží muka zděná - z lomového kamene či z cihel, s trojhranným nebo čtyřhranným půdorysem.

Milan Caha (zdroj: wikipedie), 30.9. 2014

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Lčovice

Místa v okolí

 Lčovice
 Čkyně
 židovský hřbitov
 synagoga
 Zálezly
 Královácký kámen
 Skalice
 mariánský sloup
 radnice
 Volyně
 Smrčná
 Želibořice
 Čestice
 Čestice
 Doubravice u Volyně
 Čestice
 Kalvarie
 Nihošovice
 Dřešínek
 Putkov
 kaple sv. Ducha
 Dobrš
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Hoštice u Volyně
 Přečín
 Vlachovo Březí
 Němčice
 Čepřovice
 Hoslovice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Dobrá voda
 dům U jelena
 Haselburg
 Vimperk
 stará radnice
 kašny
 měšťanský pivovar
 radnice
 Lipovice
 městské opevnění
 Kbíl
 Chocholatá Lhota
 Helfenburk
 Dub
 Kraselov
 Drslavice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 dům č. p. 42
 Zdíkov
 Hrádek u Husince
 Tourov
 Budkov
 Boží kámen
 kamenný most
 Maleč
 Tažovice
 rychta/fara/radnice
 Kohoutí kříž
 židovský hřbitov
 Ohrazenice
 Měsíční kámen
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 Boubín
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Strakonice
 kostel sv. Dominika
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 masné krámy
 Vojnice
 Štěchovice
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 Cehnice
 městské opevnění
 Mačice
 Vitějovice
 sýpka a kalvarie
 Frymburk
 kostel sv. Václava
 Mladějovice
 Mladějovice
 Chalupská slať
Základní informace místa
ID místa: 11884
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.9.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama