Ještě po 2. svět. válce zde stála socha sv. Jana Nepomuckého. V 60. letech 20. stol. zmizela, podstavec byl povalen. R. 1995 byl podstavec znovu vztyčen a na něm osazena nová socha sv. Jana Nepomuckého z umělého pískovce. R. 2001 znovu odcizena. R. 2015 požehnána nová socha, v pořadí již třetí.
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Jana Nepomuckého v mařenické části Horní Světlá.
© Pavel Vítek 09/2022
Sochu sv. Jana Nepomuckého najdeme u silnice, která vede z Horní Světlé k silnici č. 9 u Nové Hutě. Horní Světlá je místní část obce Mařenice, která leží u Cvikova v okrese Česká Lípa. Nedaleko od sochy najdeme parkoviště s přístřeškem, kterému se říká U Jána.
Pavel Vítek, 16.5. 2023
popis

Na podstavci ještě po 2. světové válce stála malá soška sv. Jana Nepomuckého, která byla snad umístěna původně na nedalekém můstku přes Hamerský potok. Někdy v 60. letech 20. století socha zmizela a podstavec byl povalen a zasypán hlínou. Až v roce 1995 byl podstavec varnsdorfskými turisty znovu vztyčen a roku 1996 na něm byla z iniciativy Nataši a Karla Steinových osazena nová socha sv. Jana Nepomuckého, zhotovená z umělého pískovce akademickými sochaři Ladislavem Šobrem a Václavem Snížkem z Říčan u Prahy. Bohužel zde ale vydržela jen do května 2001, kdy byla odcizena, a řadu let tu stál jen prázdný sokl. Dne 19. června roku 2015 tu byla požehnána nová socha sv. Jana Nepomuckého, v pořadí již třetí. Novou sochu vyrobil z umělého pískovce restaurátor Jan Fedorčák z České Lípy, který také opravil podstavec a obnovil na něm zašlý nápis. Poblíž sochy byla instalována informační tabulka s její historií.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.drobne-pamatky.cz/pamatky/objekt.php?co=mare/hsve03, 16.5. 2023

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Horní Světlá

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17246
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.5.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama