Mohutný kostel ve Starých Křečanech postavil v letech 1736-41 podle vlastních plánů Johann Georg Aichbauer. Později vznikla fara, márnice a ohradní zeď hřbitova s křížovou cestou. Zanedbaný areál prochází v posledních letech zajišťovacími opravami.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severozápadu
© Ivan Grisa 04/2010
Starými Křečany prochází silnice III. třídy z Rumburka do Zahrad, kde navazuje na II/265. Po ní jezdí linkové autobusy, které zastavují na návsi, pár metrů od kostela. Asi 300 m jihozápadně zastavují vlaky na trati Rumburk - Panský - Mikulášovice dolní nádraží. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají v neděli od 7.30.
Ivan Grisa, 10.4. 2010
historie

Kostel svatého Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech

Staré Křečany se poprvé připomínají roku 1485. Patřily pod rumburskou farnost. S růstem počtu obyvatel od konce 17. století se více než hodinová cesta na bohoslužby stávala stále častějším terčem stížností poddaných. Rumburský farář se však bránil zmenšování svého obvodu. Situaci vyřešila majitelka šluknovského panství Marie Ernestina z Harrachu příkazem svému hejtmanovi, aby v Křečanech nechal rychle a v tajnosti postavit dřevěný kostelík. To se stalo v období 20. 3. - 21. 4. 1732. Prvním administrátorem jmenovala svého zámeckého kaplana. Čtyřletý boj rumburského hejtmana o odstranění kostela byl vzhledem k postavení hraběnky marný. Roku 1736 se začal stavět definitivní kamenný kostel podle projektu a pod vedením Johanna Georga Aichbauera. Do stavby, dokončené roku 1741, byly osazeny oltáře, které jsou pravděpodobně jediným realisovaným dílem Johanna Lucase von Hildebrandt ve Šluknovském výběžku. Po dokončení kostela byla naproti němu postavena…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a webové stránky rumburské farnosti, 9.4. 2010

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Staré Křečany

Místa v okolí

 Zahrady
 Dymník
 Vlčí hora
 Dlouhý Důl – VPZ
 Schönbuch
 dům U Frinda
 Rumburk
 socha lva
 kamenný most
 morový sloup
 Vlčí Hrádek
 Šternberk
 kostel sv. Vavřince
 Kyjovský hrad
 Jeskyně víl
 Brtnický hrádek
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Světlík
 kostel sv. Josefa
 Niedermühle
 Hrádek-Burgsberg
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Weifberg
 Na Tokáni
 Dolní Chřibská
 kostel sv. Mikuláše
 Křížová hora
 evangelický kostel
 akvadukt
 Varnsdorf
 Rudolfův kámen
 Jedlová
 Vilemínina stěna
 Tolštejn
 Rynartice
 Lipová
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Trpasličí jeskyně
 Tanečnice
 Tříhraniční kámen
 Studenec
 Šauenštejn
 kaple sv. Anny
 Zlatý vrch
 skalní kaple
 Dolský mlýn
 evangelický kostel
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Růžovský vrch
 kostel sv. Václava
 Pastevní vrch
 evangelický kostel
 Růžová
 Krompach
 Krompach
Základní informace místa
ID místa: 4807
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama