Chřibské vodopády se nalézají na konci klidného lesního údolí asi 1,5 km východně od města Chřibská. Jsou dvoustupňové a vede k nim z města žlutá značka (cca 1,5 km). Cesta údolím je vedena roklí po zbudovaných můstcích. Vodopády jsou působivé zejména při vyšším stavu vody.
Hlavní obrázek místa
Chřibské vodopády
© Miroslav Zigo 02/2022
Vodopády jsou snadno přístupné po lesní cestě či pěšině z města Chřibská a vede k nim turistická žlutá značka (cca 1,5 km). Za bývalou Střelnicí je odbočka na Chřibské vodopády a odtud již k nim zbývá jen asi 600 m pěší chůze východním směrem. Od vodopádů vedou dále dřevěné schody se zábradlím vzhůru k rozcestí nad údolím. Z tohoto místa je možný návrat do Chřibské (chůzí západním směrem) po cestě při jižním okraji údolí.
Jiří Špaček, 19.9. 2022
popis

Chřibské vodopády leží asi 1,5 km východně od středu města Chřibská. Nalézají se na konci klidného, tichého a nevelkého lesního údolí, které se rozkládá východně (cca 700 metrů vzdušnou čarou) od bývalé Střelnice mezi dvěma zalesněnými výběžky Plešivce. Chřibské vodopády jsou „dvoustupňové“ a nacházejí se v nadmořské výšce kolem 400 m na nepojmenovaném potoce živeném vodou, jež stéká z jihozápadního svahu zalesněného znělcového vrchu Plešivce. Vodopády jsou vzdáleny vzdušnou čarou zhruba 500 m severně od Horní Chřibské (části města Chřibská). Jednotlivé stupně vodopádu jsou tvořeny různě odolnými horizontálně uloženými pískovcovými lavicemi (křídový pískovec), pod nimiž jsou výrazné skalní převisy. Vodopády jsou vlastně dva nad sebou, s celkovou výškou asi 1,5 až 2 metry. Jejich voda padá kolmo dolů a nedotýká se skály, což je u nás málo obvyklé. Nejpříhodnější doba k návštěvě této lokality je buď po vydatném dešti, kdy má potok dostatek vody…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 19.9. 2022

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Chřibská

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 radnice
 kostel sv. Josefa
 Dolní Chřibská
 akvadukt
 Jedlová
 Studenec
 Zlatý vrch
 Křížová hora
 socha lva
 Světlík
 dům U Frinda
 Rynartice
 Tolštejn
 Trpasličí jeskyně
 Kyjovský hrad
 Na Tokáni
 Schönbuch
 švédské opevnění
 Vilemínina stěna
 Mariina vyhlídka
 Fredevald
 Falkenštejn
 Jeskyně víl
 Rudolfův kámen
 Dlouhý Důl – VPZ
 Bratrský oltář
 Zahrady
 Vlčí Hrádek
 křížová cesta
 Švédská mohyla
 Dymník
 Vlčí hora
 evangelický kostel
 Brtnický hrádek
 Kamenice
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 skalní kaple
 Šternberk
 Klíč
 Kamzičí studánka
 Niedermühle
 kamenný most
 Panská skála
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek-Burgsberg
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 morový sloup
 Rumburk
 evangelický kostel
 Šauenštejn
 Rousínovský hrádek
 kaple
 Dolský mlýn
 Milštejn
 Varnsdorf
 kostel sv. Václava
 sklářské muzeum
 radnice
 Růžovský vrch
 Weifberg
 kostel sv. Martina
 kaplička na Hřebence
 kostel sv. Anny
 Růženka
 kamenný most
 Markvartice
 Volfartice
 Sloup
 chudobinec
 kostel sv. Vavřince
 skalní kaplička
 evangelický kostel
 Berkovský zámeček
 kostel sv. Kateřiny
 Krompach
 Sloup
 Cikánské údolí
 Dutý kámen
 Krompach
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 lesní divadlo
 Karlův odpočinek
 Na Stráži
 kostel sv. Václava
 Pihel
 Zámecký vrch
 Modlivý důl
 Velká Bukovina
 větrný mlýn
 Svojkov
 Svojkov
 Jezevčí vrch
 Tanečnice
 Skála smrti
 Výrov
 zrcadlovna
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 nová radnice
 mariánský sloup
 Ploučnická vyhlídka
Základní informace místa
ID místa: 16734
Typ místa: voda
Podkategorie: vodopád
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama