Rozlehlý novorománský kostel v centru dříve samostatné obce Studánka z let 1869–72 dokládá někdejší početnost jejího osídlení. Po roce 1945 ztrácel funkci a chátral, minimálně zvenčí byl opraven v 90. letech 20. století. Dominanta širokého okolí.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař, 04/2016
Studánka stojí na vysoko položeném rozvodí mezi Křinicí (Labem) a Mandavou (Odrou). Přímo kolem kostela vede silnice I/9, kříží ji zde silnice II/265 Krásná Lípa - Varnsdorf. Parkovat lze přímo u kostela, kde zastavují i autobusy linek mezi Rumburkem, Varnsdorfem, Krásnou Lípou a Jiřetínem pod Jedlovou. Kolem kostela prochází modrá turistická značka Varnsdorf - Krásná Lípa, blízko cyklostezka 3013.
Ivan Grisa, 12.4. 2010
historie

Kostel svatého Františka z Assisi ve Studánce u Varnsdorfu

Na odbočce z císařské silnice Praha - Rumburk - saská hranice (dnes I/9) do "českého Manchesteru", jak se přezdívalo Varnsdorfu, vznikla v 18. století ves Studánka. I přes extrémní polohu na vrcholu výrazného chlumu se počet obyvatel, kteří se většinou věnovali domácké textilní výrobě, trvale zvyšoval. V letech 1869–72 byl v obci postaven veliký novorománský kostel, který se stal dominantou širokého okolí. Po roce 1945 počet obyvatel obce významně poklesl, vztah nových osídlenců ke katolické víře byl slabý. Roku 1980 se Studánka stala součástí Varnsdorfu, zanikla i samostatná farnost. Zchátralý kostel byl nejméně zevně opraven v 90. letech 20. století.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980, 12.4. 2010

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Studánka

Místa v okolí

 Světlík
 Hrádek-Burgsberg
 dům U Frinda
 Křížová hora
 socha lva
 kamenný most
 evangelický kostel
 morový sloup
 Dymník
 Rumburk
 kostel sv. Josefa
 Varnsdorf
 Jedlová
 Tolštejn
 Schönbuch
 Zahrady
 Dlouhý Důl – VPZ
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Vlčí hora
 Kyjovský hrad
 Jeskyně víl
 kostel sv. Jiří
 Vlčí Hrádek
 Dolní Chřibská
 Šternberk
 akvadukt
 Brtnický hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Na Tokáni
 Studenec
 Rousínovský hrádek
 Milštejn
 Zlatý vrch
 Rynartice
 Trpasličí jeskyně
 Vilemínina stěna
 Rudolfův kámen
 Niedermühle
 Mariina vyhlídka
 Klíč
 Krompach
 Krompach
 Falkenštejn
 Šluknov
 Kamzičí studánka
 kostel sv. Václava
 Horský kostel
 Oybin
 křížová cesta
 Weifberg
 Bratrský oltář
 Zámecký vrch
 Kelchsteine
 skalní kaple
 evangelický kostel
 Kamenice
 kostel sv. Mikuláše
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Starý Falkenburk
 kaple
 Lipová
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 9007
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama