Barokní obdélná kaple s půlkruhovým závěrem a fasádou členěnou pilastry vystavěná místním Bratrstvem roku 1768 je součástí komplexu jedné z nejstarších křížových cest ve šluknovském výběžku. Přístupovou cestu na vrchol lemuje 13 výklenkových kaplí/zastavení vybudovaných v letech 1801-1804.
Hlavní obrázek místa
© jch jch, 06/2014

historie kaple Nejsvětější Trojice na křížovém vrchu v obci Brtníky

Kaple Nejsvětější Trojice je součástí komplexu křížové cesty, jedné z nejstarších ve šluknovském výběžku. Součástí komplexu je dále křížová cesta, Kaple Božího Hrobu, dnes neexistující Getsemanská zahrada a muka (dnes povalena a zničena) na úpatí kopce, na kterém je areál lokalizován. Křížová cesta v Brtníkách byla vystavěna na místě bývalého větrného mlýnu na západním svahu Křížového vrchu. Zde byla roku 1768 místním Bratrstvem Nejsvětější Trojice postavena barokní kaple Nejsvětější Trojice. Kaple je obdélná stavba s půlkruhovým závěrem, fasády jsou členěny pilastry, v průčelí je obdélný portál a segmentové okno. Interiér je zaklenut plackou a valeným pásem. Křížová cesta, založená na úpatí vrchu, vznikla jako v pořadí čtvrtá křížová cesta ve Šluknovském výběžku. Přístupovou cestu k vrcholu lemuje 13 výklenkových kaplí/zastavení vybudovaných v letech 1801 - 1804. Součástí areálu je Kaple Božího hrobu a Getsemanská zahrada se sochami spících apoštolů. Zničená prošla spolu s kaplemi v letech 1998 - 1999 opravou, kterou iniciovali a zahájili zdejší obyvatelé, a přispěla na ni Obec Staré Křečany. Celý areál je v majetku obce Staré Křečany a zdá se, že obec má zájem o zachování a údržbu komplexu. V adventní čas roku 2014 byl v kapli po dlouhé době uspořádán koncert místních pěvců spojený s požehnáním pastoračního vikáře.
jiri ch, 3.1. 2015
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Brtníky

Místa v okolí

 Vlčí hora
 Šternberk
 Vlčí Hrádek
 Dlouhý Důl – VPZ
 Zahrady
 Brtnický hrádek
 Jeskyně víl
 Schönbuch
 Kyjovský hrad
 Niedermühle
 Dymník
 socha lva
 dům U Frinda
 Weifberg
 kostel sv. Václava
 Šluknov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Rumburk
 kamenný most
 Na Tokáni
 morový sloup
 kostel sv. Josefa
 Rudolfův kámen
 Dolní Chřibská
 Tanečnice
 Lipová
 Vilemínina stěna
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Světlík
 akvadukt
 kostel sv. Jiří
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Rynartice
 Trpasličí jeskyně
 Šauenštejn
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Hrádek-Burgsberg
 Křížová hora
 Winterstein
 Studenec
 Dolský mlýn
 Jedlová
 skalní kaple
 evangelický kostel
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Zlatý vrch
 Neuer Wildenstein
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Tolštejn
 Varnsdorf
 Frienstein
 Růžovský vrch
 Pastevní vrch
 kostel sv. Václava
 rozhledna Janov
 Tříhraniční kámen
 evangelický kostel
 Růžová
 Arnoltice
 Bynovec
 Milštejn
Kontaktní informace
obec Staré Křečany - Brtníky
Obecní úřad Staré Křečany
č.p. 38
40761
Tel: +420 412 336 291
http://www.krecany.cz
krecany@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 11976
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama