Dřevený hrádek neznámého jména základy vtesaný do skály vznikl ve 13. století poblíž dálkové zemské stezky ze snahy krále Přemysla Otakara II. zajstit severní hranice českého státu. Ve 14. století však již zanikl. Dnes patrné příkopy a tesaná lůžka.
Hlavní obrázek místa
Brtnický hrádek
© Michal Brůža, 07/2009
Patrně nejzajímavější odbočkou zelené turistické značky procházející severovýchodním cípem Národního parku České Švýcarsko (asi 3 km JZ od obce Brtníky) je Brtnický hrádek, zvaný též Loupežný zámek. Původní název se bohužel nedochoval. K neveliké stavbě, jejíž základem byla věž vede stezka překonávající čtveřici přirozených příkopů – skalních rozsedlin. Ta poslední, navíc člověkem rozšířená, dosahuje hloubky 8 metrů. Po stranách tohoto pískovcového ostrohu je příkrý sráz. Jádro hradu dnes tvoří především do skály vytesané sklepení bývalé věže o rozměrech asi 4 x 5m. Vrcholová plošinka tohoto skalního suku je plna různých tesaných lůžek bývalé zejména dřevěné stavby. Směrem na východ se do Německa otevírá výhled na zalesněné údolí.
Mass, Turyna Petr, 21.6. 2005
historie

Tento hrádek, neznámého jména, vzniknul ve 13. století poblíž dálkové zemské stezky. Vznik patrně souvisí se snahou krále Přemysla Otakara II. o zajištění severní hranice českého státu po odstoupení Budyšínska Braniborsku. Ve 14. století však již zanikl.

podle Zdeněk Fišera: Skalní hrady zemí Koruny české, Libri, Praha 2004, 26.3. 2005

Další texty historie
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Brtníky

Místa v okolí

 Šternberk
 Vlčí Hrádek
 Jeskyně víl
 Niedermühle
 Kyjovský hrad
 Vlčí hora
 Dlouhý Důl – VPZ
 Weifberg
 Zahrady
 Schönbuch
 Na Tokáni
 kostel sv. Mikuláše
 Rudolfův kámen
 socha lva
 dům U Frinda
 Vilemínina stěna
 Dolní Chřibská
 Dymník
 Mariina vyhlídka
 akvadukt
 Falkenštejn
 Šauenštejn
 Tanečnice
 Rynartice
 kostel sv. Jiří
 radnice
 kostel sv. Josefa
 Trpasličí jeskyně
 kostel sv. Václava
 Šluknov
 kostel sv. Vavřince
 Dolský mlýn
 Rumburk
 kamenný most
 morový sloup
 skalní kaple
 Světlík
 Winterstein
 Lipová
 Studenec
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 Zlatý vrch
 Neuer Wildenstein
 Růžovský vrch
 Křížová hora
 Pastevní vrch
 Jedlová
 kostel sv. Václava
 Frienstein
 Bratrský oltář
 kostel sv. Jiří
 rozhledna Janov
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Růžová
 Hrádek-Burgsberg
 Tolštejn
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Arnoltice
 Kamenice
 křížová cesta
 evangelický kostel
 Suchá Kamenice
 Bynovec
 Tříhraniční kámen
 Belveder
 Rousínovský hrádek
Základní informace místa
ID místa: 744
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama