Barokní socha sv. Prokopa je dílem neznámého autora. Pochází z druhé pol. 18. stol. Nad římsou na soklu socha sv. Prokopa v nadživotní velikosti. U pravé nohy ďábel s rohy, na zádech křídla. Materiál sochy pískovec. Zapsána do seznamu kulturních památek r. 1967.
Hlavní obrázek místa
Ssocha sv. Prokopa ve Cvikově v okrese Česká Lípa.
© Pavel Vítek 09/2022
Cvikov je město v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji, zhruba 6 km severovýchodně od Nového Boru, 15 km severovýchodně od České Lípy a 3 km západně od krajského města Liberce. Město leží na území Chráněné krajinné oblasti Lužické hory při její jižní hranici. Sochu sv. Prokopa najdeme u silnice směrem na Svor, proti čerpací stanici ONO.
Pavel Vítek, 10.5. 2023
popis

Barokní socha sv. Prokopa je dílem neznámého autora druhé poloviny 18. století. Hranolový sokl s profilovanou římsou, na něm hranolový nástavec ukončený profilovanou římsou. Nad římsou na soklu socha sv. Prokopa v nadživotní velikosti, v biskupském oděvu, kontrapost pravé nohy, hlava s mitrou nakloněna doprava. U pravé nohy ďábel s rohy na zadní části hlavy, na zádech křídla, stylizovaný obličej. Zbytky polychromie. Materiál sochy je pískovec. Socha restaurována roku 1861 a v roce 2016. Socha je doklad vývoje lidové tvůrčí činnosti. Je zapsána do státního seznamu kulturních památek v roce 1967.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 10.5. 2023

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Cvikov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17238
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.5.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama