Pseudorománská konkatedrála Starokatolické církve (od roku 1897 do roku 1995 katedrála) postavená v letech 1872–1873. První strarokatolický kostel u nás. V interiéru plastiky Vincence Pilze z roku 1882.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 03/2009
Jednolodní pseudorománský kostel postavený ve směru jihozápad – severovýchod. Na loď navazuje užší trojboce uzavřený presbytář, věž je nad vchodovým průčelím. Na oltáři je socha Krista od Vincence Pilze, z roku 1882. Od stejného autora je reliéf „Svatí tři králové“ vedle presbytáře.
Milan Caha (zdroj: http://www.starokatolicivdf.com), 30.3. 2009
historie

V průmyslových městech severních Čech se starokatolické hnutí rozšířilo roku 1871. Varnsdorfský farář Anton Nittel založil roku 1872 ve Varnsdorfu první starokatolickou farnost na našem území. Roku 1877 byla starokatolická církev v rakouské monarchii oficiálně uznána. Protože dohoda o společném užívání římskokatolického kostela ve Varnsdorfu nebyla možná, rozhodla se starokatolická farnost hned po svém založení vybudovat vlastní kostel. Na jeho stavbu byl zakoupen pozemek na Schürzenově kopci. Kostel byl vysvěcen 27. prosince 1873. Kostel Proměnění Páně je tak nejstarším starokatolickým kostelem na světě postaveným vlastními prostředky. V roce 1897 bylo do Varnsdorfu přemístěno biskupství církve z Vídně a kostel se stal katedrálním chrámem Starokatolické církve v Rakousku. Do roku 1905, než byl nedaleko dostavěn evangelický kostel, jej využívali i místní evangelíci. Roku 1995, bylo přesunuto biskupství z Varnsdorfu do Prahy. Starokatolický…  číst dále

Milan Caha (zdroj: http://www.starokatolicivdf.com), 30.3. 2009

okruhy, vstupné

nedělní bohoslužby v 10 hodin

30.3. 2009

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Varnsdorf

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Varnsdorf
 Hrádek-Burgsberg
 Světlík
 Křížová hora
 Tolštejn
 kamenný most
 morový sloup
 Rumburk
 Jedlová
 Dymník
 dům U Frinda
 kostel sv. Josefa
 socha lva
 Krompach
 Krompach
 kostel sv. Jiří
 Milštejn
 Oybin
 Horský kostel
 Rousínovský hrádek
 Schönbuch
 Zahrady
 Žitava
 Kelchsteine
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Dlouhý Důl – VPZ
 Zámecký vrch
 Tkalcovský kostel
 Vlčí hora
 městské lázně
 vodárna
 Rolandova kašna
 staré gymnasium
 Johanneum
 Jánský kostel
 Kyjovský hrad
 radnice
 ZOO Zittau
 Mariánský kostel
 kašna Samaritánky
 kostel sv. Kříže
 městské opevnění
 solnice/konírna
 kostel Panny Marie
 Jeskyně víl
 Dolní Chřibská
 Klíč
 Starý Falkenburk
 Vlčí Hrádek
 Kamzičí studánka
 kostel sv. Vavřince
 Karlsfried
 akvadukt
 Šternberk
 kaple
 Dutý kámen
 Studenec
 Zlatý vrch
 Winterstein
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 křížová cesta
 Palmův dvůr
 Bratrský oltář
 Lemberk
 Bredovský letohrádek
 kostel sv. Barbory
 Kamenice
Kontaktní informace
Farní obec Starokatolické církve
Tyršova 1232
Varnsdorf
Tel: 414 120 359; 603 221 937
http://www.starokatolicivdf.com/www/index.php?page=home
communio@varnsdorf.cz
Základní informace místa
ID místa: 7615
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama