Přehrada z let 1912-1926 na Chřibské Kamenici pův. určena k ochraně před povodněmi a rekreaci, od r. 1977 změněna na rezervoár pitné vody. Proto její břehy včetně hráze leží v ochranném pásmu a nejsou přístupné. Hráz o délce 190 m a výšce 21 m vytváří jezero o délce 1 km a hloubce až 20 m.
Hlavní obrázek místa
VN Chřibská
© Jaroslav Houfek 06/2021
Vodní nádrž Chřibská leží jihovýchodně od města, jehož jméno nese. Přístupová silnička vychází ze silnice, která spojuje město s místním nádražím na železniční trati Jedlová-Rumburk. Břehy nádrže včetně hráze však leží v ochranném pásmu 1. stupně a nejsou veřejnosti přístupné.
Jiří Špaček, 19.9. 2022
popis

Největší ze tří přehradních nádrží na území Lužických hor leží v lesnatém údolí na horním toku Chřibské Kamenice asi 1,5 km nad Horní Chřibskou, místní částí města Chřibská. Přehrada postavená v letech 1912-1926 sloužila původně především k zachycování povodňových vod a později byla využívána také k rekreaci. V letech 1975-1977 byla přestavěna na vodárenskou nádrž. Na návodní straně hráze byla postavena nová válcová věž s osmistěnnou strojovnou, sloužící k ovládání výpustí a k odběru vody, pod nádrží pak byla zřízena úpravna pitné vody s kapacitou 35 litrů za sekundu. Ve druhé polovině 80. let byl o půl metru zvýšen přeliv hráze a po posledních úpravách v letech 1992-1994 je přehrada schopná zachytit i stoletou povodeň. Vzhledem k tomu, že od r. 1977 slouží nádrž jako rezervoár pitné vody, jsou zde koupání a jiné druhy rekreačních aktivit zakázány. Zemní sypaná hráz dlouhá 190 m a vysoká 20,3 m dnes…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 19.9. 2022

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Rybniště

Místa v okolí

 Chřibské vodopády
 Jedlová
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Křížová hora
 Tolštejn
 Dolní Chřibská
 Zlatý vrch
 Studenec
 Světlík
 akvadukt
 švédské opevnění
 socha lva
 Fredevald
 dům U Frinda
 Rynartice
 Kamzičí studánka
 Klíč
 křížová cesta
 Trpasličí jeskyně
 Švédská mohyla
 Schönbuch
 Bratrský oltář
 Na Tokáni
 Rousínovský hrádek
 Kyjovský hrad
 Falkenštejn
 Mariina vyhlídka
 Vilemínina stěna
 Milštejn
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 Kamenice
 Jeskyně víl
 Dlouhý Důl – VPZ
 Panská skála
 Rudolfův kámen
 evangelický kostel
 Zahrady
 Česká Kamenice
 Salhausenovský dům
 Dymník
 Hrádek-Burgsberg
 sklářské muzeum
 radnice
 evangelický kostel
 Vlčí Hrádek
 Varnsdorf
 Vlčí hora
 skalní kaple
 kamenný most
 kaplička na Hřebence
 morový sloup
 Brtnický hrádek
 Rumburk
 kostel sv. Anny
 Šternberk
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Niedermühle
 Šauenštejn
 Dolský mlýn
 chudobinec
 Dutý kámen
 Sloup
 kostel sv. Václava
 Krompach
 Krompach
 Berkovský zámeček
 kostel sv. Kateřiny
 Karlův odpočinek
 Cikánské údolí
 Sloup
 Na Stráži
 kostel sv. Martina
 lesní divadlo
 Zámecký vrch
 Pihel
 Volfartice
 Růžovský vrch
 Jezevčí vrch
 Modlivý důl
 Svojkov
 Svojkov
 Weifberg
 Skála smrti
 kaple sv. Josefa
 mariánský sloup
 kamenný most
 kaple sv. Václava
 Markvartice
 kostel sv. Václava
 Velká Bukovina
 Výrov
 kaple Panny Marie
 zrcadlovna
 Velenice
 hřbitovní kaplička
 Žandov
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 jeskyně Boží hrob
 kostel sv. Mikuláše
 Tanečnice
 Hlemýždí
 Ostrý
Základní informace místa
ID místa: 16733
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama