U mostku stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Socha velmi poškozená. Sv. Jan nemá ruce. Socha pořízena v r. 1801. Materiál pískovec. Socha zobrazena v postoji s nohama u sebe. Oděn v kleriku s rochetou. Na hlavě má kučeravé kadeře a biret. Starší literatura uvádí, že socha vznikla již v roce 1798.
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Jana Nepomuckého v Rynolticích u Jablonného v Podještědí.
© Pavel Vítek 09/2022
Rynoltice jsou vesnice na severu Čech, v okrese Liberec, nedaleko Jablonného v Podještědí. Obcí prochází silnice I/13 z Nového Boru a Jablonného do Liberce. Rynoltice leží asi 17 km západně od Liberce, 4 km severovýchodně od Jablonného v Podještědí. Socha sv. Jana Nepomuckého stojí v jižní části obce při cestě do Janovic v Podještědí po pravé straně.
Pavel Vítek, 12.4. 2023
popis

U mostku přes Panenský potok stojí socha svatého Jana Nepomuckého. Socha je velmi poškozená. Je o poznání lidovější a i materiál, ze kterého je vyrobena, je méně kvalitní, než svatý Jan Nepomucký v sousoší před městským úřadem. Dnes už z podstavce a torza textu nezjistíme, kdo sochu postavil. Samotná socha neodolala vandalům. Svatý Jan nemá ruce, a tak se nedozvíme ani to, zda v nich držel u něj běžný krucifix nebo i něco více. Po celé délce levé paže je navíc v soše hluboká puklina. Pod sochou leží další pískovcové díly s volutami, u kterých je obtížné identifikovat, kam původně patřily. Socha byla pořízena v roce 1801. Je zhotovena z pískovce. Orientována je východním směrem. Podstavec má výšku 160 cm, světec je zobrazen v podživotní velikosti 152 cm. Šířka dříku je 58 cm, hloubka 43 cm. Na kvádrovém soklu je uložen dřík s vpadlým nápisovým polem ve tvaru obdélníku s horní hranou obloukovitě…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.hradek.eu/page3.aspx?zaz=2287-3399, 12.4. 2023

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Rynoltice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17148
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.4.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama